سازمان ملل متحد حمله به مسجد جامع جودره هسکه‌مینه را «جنایت» خواند

۸صبح، کابل: دفتر نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل یا یوناما، حمله به مسجد جامع جودره ولسوالی هسکه‌مینه ننگرهار را جنایت خواند. حمله به مسجد جامع جودره روز جمعه هنگام برپایی نماز جمعه اجرا شد که در آن طبق یافته‌های یوناما دست‌کم ۶۴ نفر کشته و ۴۶ نفر دیگر زخمی شده‌اند که کودکان را نیز شامل می‌شود.

 با این حال، تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل برای افغانستان دو روز پس از این حمله، روز یک‌شنبه، بیست‌وهشتم میزان در واکنشی به آن گفته است: «این حملات وحشیانه و بی‌هدف بر مردم در هنگام عبادت، جنایت است. و حملات بر جماعت عبادت‌کننده و عبادت‌گاه‌ها امکان دارد جنایت جنگی محسوب شود.»

تدامیچی یاماموتو گفته است که حمله بی‌هدف و بر غیرنظامیان به هیچ قابل قبول نیست و باید کسانی که این حمله را انجام داده‌اند، به پنجه قانون سپرده و مجازات شوند.

نماینده ویژه دبیر کال سازمان ملل متحد برای افغانستان تأکید کرده است که قانون بین‌المللی بشردوستانه حملات عمدی بر افراد و تاسیسات غیرنظامی را منع قرار داده است.

طبق معلومات یوناما، در سال ۲۰۱۸ میلادی ۴۵۳ مورد تلفات غیرنظامیان در حمله به عبادت‌گاه‌ها، رهبران مذهبی و عبادت‌کننده‌گان در افغانستان ثبت شده است. این رقم شامل ۱۵۶ کشته و ۲۹۷ زخمی می‌شود. در سال ۲۰۱۷ شمار قربانیان رویدادهای مشابه در افغانستان به ۴۹۹ مورد رسیده است که شمال ۲۰۲ کشته و ۲۹۷ زخمی بوده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن