بریتانیا در منطقه خاورمیانه نیروی نظامی پیاده می‌کند

هم‌زمان با چند اظهار نظر و هشدار مقام‌های بریتانیایی، نشریه «ساندی تایمز» به نقل از منابعی در دولت انگلیس خبر داد که در پی حملات اخیر به دو نفت‌کش در دریای عمان، بریتانیا قصد اعزام ۱۰۰ نفر از تفنگ‌داران ویژه دریایی خود به منطقه خلیج فارس را دارد.

رسانه‌ها به نقل از منابعی در دولت بریتانیا اعلام کرده‌اند که این کشور در پی حملات اخیر به دو نفت‌کش در دریای عمان، قصد دارد نیروی نظامی در منطقه خاورمیانه پیاده کند. این نیروها که شمارشان ۱۰۰ نفر اعلام شده است، از میان تفنگ‌داران ویژه دریایی بریتانیا انتخاب شده‌اند.

صدای امریکا در گزارشی به نقل از نشریه «ساندی تایمز» آورده است که تمرکز نیروهای بریتانیایی بر تنگه هرمز خواهد بود. گفته شده که گشت‌زنی نیروهای ویژه بریتانیایی، از پایگاه جدید آن‌ها در بحرین هم‌آهنگ خواهد شد.

طبق این گزارش، تفنگ‌داران ویژه دریایی یا «رویال مارین» کماندوهای وابسته به نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا هستند.

تصمیم بریتانیا بعد از حمله اخیر به دو نفت‌کش در دریای عمان صورت می‌گیرد.

صبح پنج‌شنبه، ۲۳ جوزا، دو نفت‌کش که از امارات و عربستان به سمت شرق آسیا در حرکت بودند، هدف حمله قرار گرفتند. چند ساعت بعد از این حمله، وزیر خارجه امریکا در یک نشست خبری، ایران را مسوول حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان دانست.

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، نیز روز یک‌شنبه در یک گفت‌وگو با بی‌بی‌سی، گفت که ارزیابی انجام شده توسط این کشور نشان می‌دهد که ایران احتمالاً در پشت حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان است.

هم‌چنین توبیاس ال‌وود، معاون وزیر دفاع بریتانیا، در یک مصاحبه تلویزیونی با اشاره به حملات اخیر به نفت‌کش‌ها در دریای عمان، گفته است، ایران باید بداند که بریتانیا مصمم به حمایت از دارایی‌های خود در منطقه است.

امریکا مدارک نقش ایران در حمله به نفت‌کش‌ها را عصر پنج‌شنبه گذشته در اختیار شورای امنیت قرار داد.

پیش از این، امریکا، ایران را مسوول خراب‌کاری در چهار نفت‌کش در فجیره امارات معرفی کرده بود که یک ماه پیش رخ داد.

تنش بین تهران و واشنگتن بعد از خروج امریکا از برجام افزایش یافته است. با این حال مقام‌های نظامی امریکا می‌گویند که به دنبال جنگ با ایران نیستند و دیپلماسی را ترجیح می‌دهند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن