شورای امنیت سازمان ملل قطع‌نامه‌ی پیشنهادی روسیه در محکومیت حمله به سوریه را رد کرد

شورای امنیت سازمان ملل در نشست شامگاه شنبه، ۲۵ حمل خود پیش‌نویس قطع‌نامه‌ی ارائه شده از سوی روسیه در محکومیت حملات امریکا، بریتانیا و فرانسه به سوریه را رد کرد.

این نشست پس از درخواست ولادیمیر پوتین، رییس‌ جمهور روسیه برای رسیده‌گی به بحران سوریه بعد از حملات ائتلاف سه قدرت غربی هم‌پیمان علیه سوریه برگزار شد.

امریکا، بریتانیا و فرانسه بامداد شنبه در واکنش به حملات یکشنبه گذشته به غیرنظامیان در شهر دوما، به یک سری اهداف نظامی و مراکزی که سلاح‌های شیمیایی سوریه در آن تولید می‌شود، حمله کردند.

اما پیش‌نویس تنظیم شده از سوی روسیه، یکی از هم‌پیمانان مهم سوریه، در پایان یک نشست پر التهاب شورای امنیت، تنها از رای حمایتی دو کشور دیگر برخوردار شد: چین و بولیوی.

هشت کشور از ۱۵ عضو دائم و غیردائم شورای امنیت به پیش‌نویس قطع‌نامه‌ی یاد شده رای مخالف دادند و رای چهار عضو دیگر ممتنع بود.

روسیه در دوره‌ی اخیر شش بار پیش‌نویس قطع‌نامه‌های ارائه شده به شورای امنیت برای محکومیت سوریه را وتو کرده بود. اما واسیلی نبنزنیا، سفیر روسیه در سازمان ملل در نشست شنبه مدعی شد که امریکا و هم‌پیمانانش به جای دیپلماسی، به تاخت‌وتاز و «قلدرمابی» روی آورده‌اند؛ زیرا «هنوز افکار استعماری» دارند.

نشست شورای امنیت با اظهارات قاطع نیکی هیلی، سفیر امریکا، کارن پیرس، سفیر بریتانیا و همچنین نماینده‌ی سوئد در سازمان ملل به محکومیت شدید عملکرد روسیه در حمایت از «جنایات» بشار اسد بدل شد.

نیکی هیلی در این نشست تأکید کرد که شش بار وتوی روسیه، از سوی سوریه به «چراغ سبز» تعبیر شد تا به جنایات خود علیه غیرنظامیان ادامه دهد.

خانم هیلی، بریتانیا و فرانسه را «دوستان بزرگ» امریکا، و حملات را «دقیق و موجه» نامید. وی تأکید کرد که حملات به «قلب مراکز کیمیایی سوریه، برنامه‌ی تولید جنگ‌افزار شیمیایی سوریه را فلج می‌کند.»

سفیر امریکا این را نیز گفت که بارها به سوریه فرصت داده شد اما زمان دیپلماسی دیگر به سر آمد و زمان عملکرد بود. خانم هیلی هشدار داد که اگر اسد دوباره به حمله‌ی کیمیایی اقدام کند، امریکا و هم‌پیمانانش دوباره وارد عمل خواهند شد.

کارن پیرس، سفیر بریتانیا در سازمان ملل نیز سخنانی را که ترزا می، نخست‌وزیر کشورش روز شنبه در لندن بیان کرده بود، مورد تأکید قرار داد. وی گفت کسی جز حکومت اسد توان حمله‌ی کیمیایی یکشنبه‌ی گذشته در دوما را نداشت.

فرانسوا دلاتره، سفیر فرانسه در سازمان ملل نیز گفت که برای پاریس جای تردیدی نبود که بشار اسد عامل حمله‌ی کیمیایی به غیرنظامیان در دوما بود.

سفیر فرانسه نیز مانند همتایان امریکایی و بریتانیایی خود تأکید کرد که کشورش در تکرار اقدام نظامی علیه سوریه، در صورتی که رژیم اسد حملات کیمیایی به غیرنظامیان را ادامه دهد، عزم راسخ دارد.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل که خود در این جلسه حضور یافت و در آغاز آن سخن گفت، کاربرد سلاح کیمیایی را «غیر قابل قبول» نامید و بر وظیفه‌ی شورای امنیت برای صلح و امنیت جهانی تأکید کرد.

اما بشار جعفری، سفیر سوریه در سازمان ملل که در این نشست حضور داشت، مواضع شناخته شده دمشق را که مدعی است این کشور «قربانی تروریسم» شده است، تکرار کرد.

سازمان منع گسترش سلاح‌های کیمیایی که کارشناسان آن جمعه و اندکی پیش از آغاز حملات سه قدرت غربی، به دمشق رسیده بودند، تأکید کرده که به بررسی‌های خود در مورد حمله‌های کیمیایی یکشنبه گذشته در دوما ادامه خواهد داد.

در حملات دوما، هفتاد تن کشته و صدها تن زخمی شدند؛ سوریه، روسیه و ایران در بسیاری از واکنش‌های خود از اساس وجود این حمله را منکر شدند اما دونالد ترمپ تأکید کرده بود «اسد حیوان» که مردم و کودکان خود را این‌گونه می‌کشد، مجازات خواهد شد.

دیدگاه are closed.