شورای امنیت سازمان ملل از طالبان خواست تا به تعهد خود برای خروج امن از افغانستان عمل کنند

۸صبح، کابل: شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه نشستی را درباره وضعیت افغانستان برگزار کرد. در این نشست قطع‌نامه‌ای نیز تصویب شد که از طالبان خواسته شده است تا راه امن برای سفر از افغانستان را فراهم کنند. این قطع‌نامه از سوی ۱۳ عضو جلسه تصویب شده است، اما نماینده‌گان چین و روسیه که اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز هستند، به این قطع‌نامه رای ممتنع داده‌اند.

 به همین ترتیب از طالبان خواسته شده است که به افراد و نهادهایی که کمک‌های بشردوستانه فراهم می‌کنند، اجازه کار دهند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هم‌چنان خواستار حمایت از حقوق بشر، زنان و کودکان شده است.

طالبان بارها اعلام کرده‌اند که به همه کسانی که مجوز رسمی سفر داشته باشند، اجازه می‌دهند از کشور خارج شوند.

 در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد حمله به میدان هوایی کابل که طبق اعلام این شورا، ۱۵۰ کشته و بیش از ۲۰۰ زخمی برجای گذاشت، محکوم شده است. این حمله از سوی گروه داعش اجرا شده است.

قطع‌نامه‌ای که به شورای امنیت ملل متحد ارائه شد، از سوی فرانسه، امریکا و انگلستان تهیه شده بود.

نماینده امریکا در سازمان ملل متحد گفته است که شورای امنیت سازمان ملل متحد انتظار دارد که طالبان به تعهد خود برای عبور و مرور ایمن افغان‌ها و شهروندان خارجی عمل کنند.

با این حال، روسیه گفته است که نگرانی‌های اصولی این کشور در متن پیش‌نویس قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل متحد جای داده نشده است.

نماینده چین نیز گفته است که در شرایط شکننده موجود و عدم قطعیت‌ها، هرگونه اقدام شورای امنیت سازمان ملل متحد باید به کاهش تنش‌ها کمک کند، نه تشدید آن. او وضعیت کنونی افغانستان را به خروج عجولانه و غیرمنظم نیروهای بین‌المللی به رهبر امریکا نسبت داده است.

آخرین دسته از نیروهای امریکایی دوشنبه‌شب، هشتم سنبله، از افغانستان خارج شد. به این ترتیب طولانی‌ترین جنگ تاریخ امریکا پایان یافت. گروه طالبان کنترل میدان هوایی را به دست گرفته است.

دکمه بازگشت به بالا