نشست سه‌جانبه‌ی افغانستان، هند و ایران برگزار شد

مصور زادفر

نشست سه‌جانبه‌ی افغانستان، هند و ایران در کابل برگزار شد. حکمت‌خلیل کرزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه به نمایندگی از افغانستان، ویجی گوکهالی به نمایندگی از هند و عباس عراق‌چی به نمایندگی از ایران در نشست سه‌جانبه‌ی کابل اشتراک داشتند.

صبغت‌الله احمدی، سخنگوی وزارت خارجه روز سه‌شنبه  (۲۰ سنبله) در نشست خبری‌ای گفت که نمایندگان سه کشور افغانستان، ایران و هند در پیوند به مسایل همکاری‌های اقتصادی به ویژه در بندر چابهار، بلندبردن سطح همکاری‌ها در بخش مبارزه با ترویسم و مواد مخدر و هم‌چنان حمایت ایران و هند از پروسه‌ی صلح به رهبری افغانستان بحث کردند.

از سویی هم ریاست اجرایی افغانستان با نشر خبرنامه‌ای گفته است که عبدالله عبدلله، رییس اجرایی افغانستان با معین وزارت خارجه‌‌ی هند دیدار کرده است. بر بنیاد خبرنامه‌ی ریاست اجرایی،‌ در دیدار رییس اجرایی حکومت با ویجی گوکهالی، معین وزارت خارجه‌ی هند، در مورد برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و ریاست جمهوری، همکاری‌های سیاسی و امنیتی میان افغانستان و هند، پروسه‌‌ی صلح، همکاری‌های منطقه‌ای و نشست سه‌جانبه‌ی افغانستان، هند و ایران بحث و تبادل نظر صورت گرفته است.

پیش از این در روابط افغانستان و ایران بر سر حق‌آبه‌ی هیرمند اختلاف‌هایی به وجود آمده بود. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه‌ی ایران در یک مصاحبه‌ی تلوزیونی‌اش افغانستان را تهدید کرده بود که اگر افغانستان حق‌آبه‌ی ایران را ندهد، کشورش به عمل متقابل دست خواهد زد و افغانستان را تحت فشار سیاسی قرار خواهد داد. حرف‌های تهدیدآمیز ‌وزیر خارجه‌ی ایران با واکنش‌های تند شهروندان افغانستان روبه‌رو شد. نجیب آقا فهیم، وزیر دولت افغانستان در امور رسیدگی به حوادث، در واکنش به گفته‌های وزیر خارجه‌ی ایران در صفحه‌ی فیس‌بوکش نگاشته بود: «جواد ظریف گاهی ظرافت‌های دیپلماتیک را فراموش می‌کند.»

آگاهان سیاسی به این باور اند که حضور هند در نشست سه‌جانبه‌ی افغانستان، ایران و هند‌ می‌تواند برای بهتر شدن روابط افغانستان با ایران موثر باشد. ‌

این در حالی است که وزارت امور خارجه‌ی افغانستان همچنان از آمدن وزیر خارجه‌ی پاکستان به کابل خبر داده است. شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه‌ی پاکستان روز شنبه هفته‌ی پیش‌رو سفری به کابل خواهد داشت. وزیر خارجه‌ی پاکستان در این سفر با رهبران حکومت وحدت ملی و صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه‌ی افغانستان گفت‌وگو خواهد کرد. بر بنیاد گفته‌های مسئولان وزارت امور خارجه‌ی افغانستان، وزیر خارجه‌ی پاکستان به دعوت همتای افغانستانی‌اش به کابل خواهد آمد. گفتنی است که این نخستین سفر وزیر خارجه‌ی پاکستان به کابل  خواهد بود.

روابط افغانستان با دولت پیشین پاکستان در وضع چندان خوبی قرار نداشت. پس از پیروزی عمران خان در انتخابات پاکستان، رییس جمهور غنی نخستین فردی بود که پیروزی نخست وزیر پاکستان را مبارکی داد. اکنون مقام‌های حکومت افغانستان انتظار دارند تا با روی کار آمدن عمران خان، نخست وزیر پاکستان، افغانستان و پاکستان روی مسایل مهم این دو کشور به توافق برسند.

هرچند پاکستان همواره ادعا کرده ‌است که طرفدار صلح در افغانستان است، اما نارضایتی‌ها و انتقادهایی مبنی بر این‌که این کشور لانه‌ی امنی برای هراس‌افگنان است، از سوی مقام‌های حکومت افغانستان و امریکا به پاکستان وارد شده است.

ایالات متحده‌ی امریکا در چند ماه گذشته، ۸۰۰ ملیون دالری را که قرار به پاکستان کمک کند، قطع کرد.

صلح با پاکستان، یکی از موارد بحث در سفر غیرمنتظره‌ی هفته‌ی پیش جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات محتده‌ی امریکا را نیز تشکیل می‌داد.

دیده شود که نشست سه‌جانبه‌ی کشورهای افغانستان، ایران و هند چه چیزی را در سرنوشت افغانستان در موارد گفت‌وگوهای صلح، مواد مخدر و مبارزه با تروریسم تغییر خواهد داد.

دکمه بازگشت به بالا