انتقال کالای بازرگانی از دهلیز هوایی «بلخ– اروپا» آغاز شد

۸صبح، کابل: نخستین محموله‌های کالای بازرگانی از دهلیز هوایی بلخ- اروپا روز چهارشنبه، نزدهم جدی، از میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی به اروپا آغاز شد.
در این پرواز پنج تن میوه‌ی خشک شامل توت و کشمش، از بلخ به لندن انتقال می‌یابد. دفتر مشاوریت ریاست جمهوری در امور مالی و بانک‌داری روز دوشنبه، هفدهم جدی اعلام کرده بود که نخستین پرواز از طریق میدان هوایی بلخ به اروپا، روز چهارشنبه آغاز می‌شود و برنامه بعدی گشایش دهلیز هوایی هرات است.
بر اساس معلومات این دفتر، از آغاز ایجاد دهلیزهای هوایی در کشور تا کنون پنج هزار و ۴۰۰ تن کالای تجارتی که شامل میوه‌ی تازه، میوه‌ی خشک، گیاهان دارویی، زعفران، صنایع دستی، قالین، قره‌قُل و پوست بوده‌ است، طی ۴۲۵ پرواز از میدان هوایی کابل به اروپا، آسیا و کشورهای عربی و هم‌چنین از میدان هوایی قندهار به هند صادر شده است. ارزش مجموعی کالای صادره شده به بیش از۱۰۰میلیون دالر می‌رسد.
حدود دو ماه پیش دهلیز هوایی میان افغانستان و چین برای صادرات جلغوزه ایجاد شد. بر اساس معلومات وزارت زراعت، تا کنون از طریق این دهلیز، حدود ۱ هزار و ۱۰۰ تن جلغوزه به چین صادر شده است. ارزش مجموعی این میزان جلغوزه‌ی صادر شده، به ۴۴ میلیون و ۸۸۰ هزار دالر می‌رسد.
نصیراحمد درانی روز سه‌شنبه در کابل گفت که حدود ۱۵۰ تن جلغوزه‌ دیگر همین اکنون آماده‌ صادر کردن است و به تازه‌گی ترکیه نیز برای خریداری جلغوزه سیاه افغانستان علاقه‌مندی نشان داده است و قرار است که یک محموله جلغوزه به ترکیه نیز صادر شود.
چین وعده سپرده است که در سال آینده زمینه صادرات محصولات انار افغانستان را نیز به خاک خود فراهم می‌‌کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن