گذرگاه تورخم شش روز در هفته شبانه‌روزی باز می‌شود

۸صبح، کابل: اجمل احمدی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت، می‌گوید که پس از این گذرگاه تورخم در ولایت ننگرهار به صورت شبانه‌روزی شش روز در هفته باز خواهد بود.

سرپرست وزارت صنعت و تجارت در یک رشته‌ توییت روز شنبه، بیست‌وهفتم ثور، گفته است که گذرگاه اسپین‌بولدک در ولایت قندهار نیز با افزایش ساعت‌های کاری شش روز هفته به روی تزانزیت کالای تجارتی باز خواهد بود.

از جانب دیگر اجمل احمدی گفته است که صدور کالای تجارتی از افغانستان پس از روزهای عید از سر گرفته می‌شود.

آقای احمدی از بخش خصوصی افغانستان و پاکستان به دلیل همکاری‌هایش با دولت‌های دو کشور سپاس‌گزاری کرده است.

او افزوده است: «ما متعهد هستیم تا همه سهولت‌های لازم را جهت استفاده آسان از راه‌های ترانزیتی برای واردات ‌و صادرات در اختیار بازرگانان قرار دهیم.»

این دو گذرگاه منتهی به پاکستان پیش از این به دلیل شیوع ویروس کرونا بسته شده بود. پس از مدتی افغانستان و پاکستان به توافق رسیدند تا گذرگاه تورخم و اسیپن‌بولدک در هفته پنج روز به روی ترانزیت کالای تجارتی گشوده بماند.

این گذرگاه به روی مسافران نیز بسته است. سفارت افغانستان در پاکستان اعلام کرده است که برای بازگشت مسافران گیرمانده در پاکستان، روز شنبه گذرگاه‌های منتهی به پاکستان به روی مسافران باز خواهد بود.

 بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستانی، ارزش صادرات کالای این کشور در سال‌های ۲۰۱۰ – ۲۰۱۱ به بیش از ۲.۴ میلیارد دالر می‌رسیده است. در سال‌های ۲۰۱۸ – ۲۰۱۹ این رقم به ۱.۳ میلیارد دالر کاهش یافته است. به صورت کلی، صادرات پاکستان از بندر تورخم به افغانستان در چند سال اخیر نزدیک به میلیارد دالر کاهش داشته است.

دکمه بازگشت به بالا