محورهای گفت‌وگوی اشرف غنی با مقامات بریتانیایی

خلیل اسیر

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، روز یک‌شنبه بیست‌وششم جوزا کابل را به مقصد لندن ترک کرد. این سفر برای سه روز و بنابر دعوت رسمی لندن تنظیم شده است. شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری، می‌گوید که غنی در این سفر با مقامات بلندپایه بریتانیا از جمله نخست‌وزیر، وزیر خارجه، وزیر دفاع و گروه پارلمانی این کشور دیدار می‌کند. به گفته مرتضوی، گسترش روابط دوجانبه و نقش لندن در گفت‌وگوهای صلح از محورهای اصلی گفت‌وگوی غنی با مقامات بریتانیایی در این دیدارها است.

سفارت بریتانیا در کابل نیز در یک نامه خبری گفته است که محمداشرف غنی بنابر یک دعوت رسمی به لندن سفر کرده است. طبق این نامه خبری، غنی در روزهای هفده و هژده جون (۲۷ و ۲۸ جوزا) با مقامات بلندرتبه بریتانیا از جمله وزیران خارجه و دفاع و وزیر اداره توسعه بین‌المللی این کشور دیدار می‌کند. سفارت بریتانیا افزوده است که سفر غنی به لندن نشانه تعهد قوی بریتانیا به حمایت از بهبود امنیت و توسعه در افغانستان است.

تماشای مسابقات تیم‌های ملی کرکت افغانستان و بریتانیا از دیگر برنامه‌های سفر غنی به آن کشور است. شاه‌حسین مرتضوی می‌گوید که غنی در فرجامین روز سفرش به بریتانیا این مسابقات را در شهر منچستر از نزدیک تماشا خواهد کرد. سفارت بریتانیا نیز شرکت غنی در محل مسابقات تیم‌های ملی دو کشور در شهر منچستر را تأیید کرده است. این مسابقات در ۲۸ جوزا برگزار می‌شود و پنجمین بازی تیم ملی کرکت کشور در چهارچوب مسابقات جام جهانی کرکت است.

با این حال، گفته می‌شود که گفت‌وگو درباره نشست سه‌جانبه میان افغانستان، پاکستان و بریتانیا از دیگر موضوعات مورد بحث بین غنی و مقامات بریتانیایی در سفر او به لندن است. سفارت بریتانیا در این باره چیزی نگفته است، اما ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که این موضوع شامل برنامه‌های سفر غنی به بریتانیا نیست.

پیش از این چهار نشست سه‌جانبه میان افغانستان، پاکستان و بریتانیا برگزار شده است. چهارمین نشست این سه کشور در عقرب ۱۳۹۲ در لندن برگزار شده بود. در تمامی این نشست‌ها روی ضرورت همکاری پاکستان با پروسه صلح افغانستان بحث شده است. همکاری‌های مرزی، مبارزه با تروریسم و هم‌چنان همکاری اقتصادی و ترانزیتی از دیگر مسایل مورد بحث در این نشست‌ها بوده است.

محمداشرف غنی در چهاردهم جوزا اعلام کرد که می‌خواهد صفحه تازه‌ای در روابط کابل و اسلام‌آباد گشوده شود. او به همین منظور قرار است تا ده روز دیگر (ششم سرطان) به اسلام‌آباد سفر کند. غنی در سخنانی به مناسبت روز عید فطر گفت که گشایش این صفحه تاریخی در مناسبات دو کشور به تدبیر، تفکر منسجم و تحمل نیاز دارد. او تأکید کرد که باید برای رسیدن به یک نقشه راه که مورد پسند ملت‌های دو کشور باشد، با دقت پیش رفت.

رییس جمهور غنی پیش از اعلام خبر سفرش به پاکستان با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، در حاشیه نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی در عربستان دیدار کرده بود. دو طرف در این دیدار که در دهم جوزا انجام شد، در مورد مناسبات دوجانبه، اتصال منطقه‌ای، تجارت، صلح، امنیت و مبارزه با تروریسم گفت‌وگو کردند. دو طرف توافق کردند که روی این موضوعات در سفر غنی به اسلام‌آباد به صورت مفصل گفت‌وگو کنند.

این دیدار غنی و خان در عربستان با استقبال نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان روبه‌رو شده بود. زلمی خلیل‌زاد در این پیوند گفته بود که بهبود روابط کابل و اسلام‌آباد برای توسعه منطقه مهم است.

بریتانیا روابط نزدیک با پاکستان دارد. هم‌چنان روابط این کشور با افغانستان نیز نزدیک است. بریتانیا در کنار همکاری نظامی با افغانستان در چهارچوب ماموریت حمایت قاطع، در بخش‌های توسعه‌ای نیز با افغانستان همکاری دارد. به این ترتیب، نقش این کشور در بهبود روابط افغانستان و پاکستان و کاهش تنش بین این دو همسایه مهم تلقی می‌شود.

یکی از مسایل تنش‌برانگیز بین افغانستان و پاکستان، مسأله هراس‌افگنی است.  افغانستان بارها اسلام‌آباد را به حمایت از گروه‌های هراس‌افگن در خاک خود متهم کرده است، هرچند این اتهام از جانب پاکستان تکذیب شده است. بنابراین، قطع حمایت پاکستان از گروه‌های هراس‌افگن و همکاری «صادقانه» این کشور با افغانستان در امر گفت‌وگوها با گروه طالبان، اقدامی توصیف شده است که می‌تواند به بهبود روابط دو کشور کمک شایان کند. در این بین بریتانیا می‌تواند بر پاکستان فشار بیش‌تر وارد کند تا همکاری خود در این پروسه را افزایش دهد. بدیهی است که این موضوع با توجه به سفر قریب‌الوقوع غنی به اسلام‌آباد از موضوعاتی خواهد بود که در دیدار او با مقامات بریتانیایی مورد توجه و بحث قرار خواهد گرفت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن