اوج‌گیری موج سوم کرونا؛ وزارت صحت از کمبود آکسیجن و فاجعه انسانی هشدار می‌دهد

محمدحسین نیک‌خواه

به دنبال افزایش شکایت‌ها از کمبود آکسیجن در شفاخانه‌های ویژه بیماران کرونا در کشور، مقام‌های وزارت صحت عامه از «بحران کمبود آکسیجن» و «فاجعه انسانی» هشدار می‌دهند. مقام‌های این وزارت هم‌چنان از مردم خواسته‌اند که وضعیت چند روز پیش شفاخانه‌های هندوستان و دیگر کشورهای همسایه را به خاطر بیاورند و حرف‌ها و پیام‌های بهداشتی را به باد تمسخر نگیرند. وزارت صحت عامه به دلیل گسترش ویروس کرونا، در سراسر کشور تمامی مراکز تعلیمی و تحصیلی دولتی و خصوصی شامل مکاتب، انستیتوت‌ها، دانشگاه‌ها، کورس‌ها، مدارس دینی و کودکستان‌ها و هم‌چنان تالارهای عروسی را از امروز شنبه، بیست‌ودوم جوزا، برای مدت دو هفته تعطیل کرده و در این مورد با وزارت‌ها و نهادهای مربوطه نیز هماهنگی لازم صورت گرفته است. در همین حال، وزارت صحت عامه از توافق با ایران برای واردات آکسیجن مورد نیاز ولایت‌های حوزه غرب کشور خبر می‌دهد. بر این اساس قرار است هفته‌وار دو تانکر آکسیجن که هرکدام ظرفیت دو هزار بالون را دارد، از ایران وارد هرات شود.

طی روزهای اخیر شکایت‌ها از کمبود آکسیجن در شفاخانه‌های ویژه درمان بیماران کرونا در کشور افزایش یافته است. ساکنان شماری از ولایت‌ها از کمبود شدید آکسیجن شکایت دارند و از مقام‌های صحی می‌خواهند که برای تأمین آکسیجن به بیماران کرونا اقدام کنند. هم‌زمان با کمبود آکسیجن و افزایش نگرانی‌ها‌ از کمبود تخت برای بیماران کرونا در بیش‌تر ولایت‌های کشور، وزارت صحت عامه  هشدار داده است که در صورت جدی نگرفتن توصیه‌های این وزارت، وضعیت کرونا در کشور بیش‌تر از این به سمت وخامت خواهد رفت.

دستگیر نظری، سخنگوی وزارت صحت عامه‌، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید از شروع موج سوم کرونا، وزارت صحت عامه بارها اعلام کرده که در موج سوم مسأله محدودیت و «بحران آکسیجن» می‌تواند یکی از خطرناک‌ترین «فاجعه‌های انسانی» را به دنبال داشته باشد و کمبود آکسیجن در تمام ولایت‌های کشور محسوس است. به گفته او، تاکنون هیچ‌کدام از بیماران در کشور به دلیل کمبود آکسیجن جان خود را از دست نداده‌ و تا به امروز وزارت صحت عامه مسأله آکسیجن را مدیریت کرده است. او هم‌چنان گفت که برای ولایت‌های حوزه غرب کشور، با ایران در مورد واردات آکسیجن توافق شده است. سخنگوی وزارت صحت عامه افزود که برمبنای توافق انجام شده با جانب ایران، هفته‌وار دو تانکر آکسیجن از این کشور وارد هرات می‌شود که هر تانکر ظرفیت پُر کردن دو هزار بالون گاز آکسیجن را دارد و از آن برای بیماران در ولایت‌های حوزه غرب کشور استفاده می‌شود.

به تازه‌گی در پی کمبود شدید آکسیجن در شفاخانه بیماران کووید-۱۹ هرات، شماری از وابسته‌گان بیماران بستری در این مرکز درمانی، از پیامدهای خطرناک کمبود آکسیجن هشدار دادند. بیماران بستری در شفاخانه بیماران کووید-۱۹ هرات ادعا دارند که دلیل کمبود آکسیجن، توقف تولید آن در کارخانه‌های تولیدی در پی قطع شدن برق وارداتی از ایران است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، می‌گوید که براساس هدایت والی این ولایت جلسه مشترک مسوولان صحت عامه، سکتور خصوصی، اتاق صنایع و تولیدکننده‌گان آکسیجن زیر نظر معاون والی هرات برگزار شد و  تدابیر لازم برای تأمین نیازمندی‌های کارخانه‌‌ها از جمله رفع مشکل کاهش ولتاژ برق روی دست گرفته شد. به گفته او، مقام‌های محلی هرات بر توزیع دقیق و سریع آکسیجن به بیماران تاکید کرده و انتظار می‌رود مشکل به میان آمده خیلی زود برطرف شود. این در حالی است که با آغاز موج جدید بیماری کرونا در هرات، مراجعه بیماران به شفاخانه‌ها افزایش یافته و گراف مبتلایان و مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری نیز بلند رفته است.

از جانب دیگر سرپرست وزارت صحت عامه کشور از مردم خواسته است که وضعیت چند روز پیش شفاخانه‌های هندوستان و دیگر کشورهای همسایه را به خاطر بیاورند و حرف‌‌ها و پیام‌های بهداشتی وزارت صحت عامه را به باد تمسخر نگیرند. وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه، روز جمعه، بیستم جوزا، هشدار داد که افغانستان شب و روزهای سختی را در پیش دارد و نظام صحی کشور بی‌نهایت زیر فشار است. به گفته مجروح، کشورهای همسایه از نظام صحی قوی‌تری برخوردار بودند، اما چون مردم‌شان همکاری نکردند «کمر نظام صحی‌شان شکست». سرپرست وزارت صحت عامه تاکید کرد: «منتظر شکستن کمر نظام صحی خود نباشید و برای کارمندان صحی شانه و تکیه‌گاه شوید و ما را به سیلی نزنید و حرف و پیام ما را به تمسخر نگیرید.»

در همین حال وزارت صحت عامه با نشر اعلامیه‌ای از ساکنان کشور خواسته است که موارد ذکر شده از سوی این وزارت را برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا عملی کنند. بر‌اساس این توصیه، شهرداری باید محل‌های مزدحم را شناسایی و راهکارهای مناسب  برای کاهش ازدحام را اجرایی کند. هم‌چنان بسته بودن تالارهای عروسی برای دو هفته تمدید شد. این وزارت در ادامه بر فاصله در میان نمازگزاران تأکید کرد و گفت که راننده‌گان موترها نیز فاصله اجتماعی را در موترهای‌شان رعایت کنند. هم‌چنان روند ملاقات با زندانیان متوقف شد و به کارمندان دولتی بالاتر از ۵۵ سال و بیماران توصیه شد که کارهای‌شان را از خانه به پیش ببرند. در ادامه مسوولان تصریح کردند که باید نهادهای حکومتی از اجرایی کردن برنامه‌هایی که سبب نقض فاصله اجتماعی می‌شود، خودداری کنند.

وزارت صحت عامه در کنار این موارد، بر فاصله میان مشتریان رستورانت‌ها تأکید کرد و گفت که مراسم‌ فاتحه‌خوانی نیز در فضای بسته برگزار نشود. در آخرین مورد، وزارت صحت عامه گفته است که مردم برای جلوگیری از گسترش ویروس، بهداشت فردی را رعایت کنند. به گفته مسوولان، این وزارت همه‌روزه ارقام کرونا در ۳۴ ولایت کشور را ارزیابی می‌کند و در صورتی که نیاز باشد، وضع محدودیت‌ها از سوی کمیته به وزارت اعلام خواهد شد و وزارت صحت عامه براساس پیشنهاد کمیته ساینس در هر ولایت که نیاز باشد، وضع محدودیت را پیشنهاد می‌کند.

براساس اعلام وزارت صحت عامه‌، موج سوم ویروس کرونا در کشور به سرعت در حال گسترش است و آخرین آمار رسمی نشان می‌دهد که طی ساعات گذشته ۳۷ بیمار کرونایی در کشور جان باخته و یک هزار و ۲۴ بیمار جدید شناسایی شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا