سومین جشنواره‌ی گل کچالو در بامیان برگزار شد

۸صبح، کابل: سومین جشنواره‌ی گل کچالو به روز پنج‌شنبه، سوم اسد، در ولایت بامیان برگزار شد. هدف از برگزاری این جشنواره، پیدا کردن بازار مناسب در سطح ملی و بین‌المللی، شناسایی جایگاه محصول کچالو در برنامه‌های اقتصادی حکومت و تشویق دهقانان بامیان خوانده شده است.

محمدطاهر زهیر، والی بامیان در آغاز این برنامه گفت که جشنواره‌ی گل کچالو اهمیت فرهنگی و اقتصادی فوق‌العاده دارد. آقای زهیر گفت: «این جشنواره باعث می‌شود که به کچالوی بامیان بازاریابی صورت بگیرد و این محصول زراعتی این ولایت بیشتر معرفی شود.»
آقای زهیر گفت که در گذشته کشت و تولید کچالو مایه‌ی ننگ و عار بود، اما  به گفته وی، با جشنواره‌هایی که راه‌اندازی شده، اهمیت اقتصادی کچالو بازتاب داده شد. او گفت: «دهقانان تشویق به کشت بیش‌تر شدند و کشت‌زار و حاصلات کچالو در دو سه سال گذشته بیش‌تر شده است.»
نصیراحمد درانی، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری نیز به منظور اشتراک در این جشنواره به ولایت بامیان رفته است. آقای درانی در این برنامه از افزایش بودجه ریاست زراعت بامیان خبر داد: «در سال روان، بودجه‌ی وزارت زراعت به ولایت بامیان از ۲۲۰ میلیون افغانی به ۴۲۰ میلیون افغانی افزایش داده شده است.»

او همچنان گفت که قرار است پروژه‌ی زنجیره ارزش باغداری که در جریان سه سال در ۱۰ ولایت تطبیق می‌شود از ولایت بامیان آغاز ‌گردد. به گفته وی، این پروژه جواب‌گوی مارکیت و رفع‌کننده مشکل دهقانان است و تا ۲۰۲۱ می‌تواند روی زمینه‌های رشد محصولات زراعتی تمرکز کند و باعث شود که محصولات زراعتی بیش‌تر گردد.

به گفته وزیر زراعت، در بامیان از طریق این پروژه روی تولیداتی که باعث افزایش عواید می‌شود – از جمله کچالو- از طرف وزارت و سکتور خصوصی سرمایه‌گذاری بیش‌تر صورت می‌گیرد. او در ادامه تصریح کرد که وزارت زراعت با این پروه برای ستندردسازی محصولات زراعتی، بازاریابی، دریافت سرتفیکیت و دیگر سهولت‌ها کار می‌کند:«هدف اساسی ما این است که با سکتور خصوصی منابع را تأمین کنیم و تا ۵۰ درصد به آنان کمک مالی و ۱۰۰ درصد کمک تخنیکی بکنیم، تا در بخش‌های تولیدی مشخص، ‌از جمله کچالو سرمایه‌گذاری بکنند.»
وزیر زراعت هم‌چنان یادآوری کرد: «در سال روان، این وزارت ۱۸۰ میلیون افغانی را برای یک‌هزار و ۷۰۰ دهقان بامیانی قرضه می‌دهد، ولی در سال آینده کوشش می‌شود تا از طریق صندوق انکشاف زراعت، مبلغ ۲۰۰ میلیون افغانی را برای دو هزار دهقان بامیانی قرضه بدهیم، تا تولید ما بیش‌تر و معیاری شود.»

با این حال کشاورزانی که در این جشنواره شرکت کرده بودند، با آنکه از راه‌اندازی این برنامه استقبال اما از نبود بازار برای پیدوار زراعتی شان شکایت کردند.
سیدعبدالحمید، یکی از کشاورزان گفت: « دهقانان به قیمت اندک کچالوی خود را می‌فروشند، برای حل این مشکل ما خواهان ایجاد اتحادیه‌ی کچالوکاران هستم تا از این طریق حکومت بتواند کچالوی بامیان را خریداری کند.»
کچالو نبات پهن برگی است که بیشتر در هوای سرد و مناطق کوهستانی رشد و نمو می‌کند. ولایت بامیان با چنین ویژگی‌ای، بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی کچالو  در کشور است. نظر به احصاییه‌ی وزارت زراعت، در بامیان سالانه ۱۷هزار هکتار زمین کچالو کشت می‌شود که حاصل مجموعه‌ی آن بالغ بر ۳۵۰هزار متریک تن می‌شود.

جشنواره‌ی گل کچالو، سه سال پیش از سوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری درج تقویم زراعتی فرهنگی  ولایت بامیان شد. هدف از برگزاری این جشنواره، معرفی بهتر و بازاریابی کچالو، بهبود توریزم و گردشگری و تشویق دهقانان این ولایت می‌باشد. بامیان که به گدام تولید کچالو مشهور است، بیش از ۵۰ درصد کچالوی مورد نیاز کشور را تولید می‌کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن