طالبان نماینده جدید در سازمان ملل معرفی کرد و خواستار حضور در مجمع عمومی شد

۸صبح، کابل: طالبان با ارسال نامه‌ای به سازمان ملل متحد، سهیل شاهین را به عنوان نماینده خود در این سازمان معرفی کرده‌ و خواستار سخنرانی امیرخان متقی، وزیر امور خارجه طالبان، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این نامه روز دوشنبه هفته جاری به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، فرستاده شده است. امیرخان متقی، وزیر امور خارجه طالبان، این نامه را امضا کرده است.

فرحان حق، سخنگوی گوترش، این نامه را تأیید کرده است.

غلام‌محمد اسحاق‌زی، نماینده دایم دولت ساقط شده اشرف غنی در سازمان ملل متحد بود. او نیز پیش‌تر خواستار ابقای خود در این سمت شده بود.

در نامه طالبان گفته شده که مأموریت اسحاق‌زی پایان یافته است و او دیگر نماینده افغانستان نیست.

گفته شده که این دو درخواست به کمیته اعتبارنامه که نه عضو دارد، ارسال شده است. در این کمیته امریکا، چین و روسیه نیز شامل هستند.

رویترز می‌گوید، بعید به نظر می‌رسد که این کمیته بتواند پیش از پایان مجمع عمومی سازمان ملل متحد تشکیل جلسه بدهد. به این ترتیب نتیجه‌گیری شده که احتمال سخنرانی امیرخان متقی در مجمع عمومی زیاد نیست.

تا زمان تشکیل کمیته اعتبارنامه اسحاق‌زی در سمت خود باقی می‌ماند و احتمالاً او به نماینده‌گی از افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی خواهد کرد.

طالبان در بیست‌وچهارم اسد کابل را تصرف و در شانزدهم سنبله بخشی از کابینه خود را اعلام کردند. اما تاکنون به رسمیت شناخته نشده‌اند. بسیاری از کشورها گفته‌اند که در به رسمیت شناختن طالبان عجله‌ای ندارد.

دکمه بازگشت به بالا