طالبان یک مسوول واکسین پولیو را در پکتیا کشتند

۸صبح، کابل: مسوولان محلی در ولایت پکتیا می‌گویند که افراد وابسته به گروه طالبان یک هم‌آهنگ‌کننده واکسین پولیو را در ولسوالی زازی‌آریوب این ولایت کشته‌‌اند.

عبدالله حسرت، سخنگوی والی پکتیا، روز سه‌شنبه، یکم دلو، به روزنامه ۸صبح گفت که این فرد هم‌آهنگ‌کننده سایر واکسیناتوران در ولسوالی زازی‌آریوب بوده است. از این فرد به نام «بخت وزیر» نام برده شده است.

چنان‌که مسوولان محلی پکتیا می‌گویند، طالبان این فرد را شام روز دوشنبه، به رگ‌بار بسته‌اند.

عبدالله حسرت گفت که گروه طالبان اخیراً به نهادها و مؤسسات، برخی فرمایش‌ها را داده‌ است که از سوی این نهادها پذیرفته نشده است. طبق معلومات سخنگوی والی پکتیا، گروه طالبان چندی پیش به برخی مراکز صحی هشدار داده بودند که باید از داروهای پاکستانی استفاده کنند.

عبدالله حسرت تصریح کرد که اداره محلی با مراکز صحی گفت‌وگو کرده و از آن‌ها خواسته است که به هیچ وجه فرمایش‌های گروه طالبان را نپذیرند. او احتمال داد که ترور این هم‌آهنگ‌کننده واکسین نیز شاید ریشه در همین مسأله داشته باشد.

افغانستان از کشورهایی است که بیماری پولیو با فلج کودکان تاکنون در آن محو نشده است. در جریان سال گذشته میلادی بیش از ۲۰ واقعه مثبت پولیو در مناطق ناامن که بیش‌تر در کنترل گروه طالبان است، ثبت شد.

مسوولان صحی گروه طالبان را متهم می‌کنند که به گروه‌های تطبیق‌کننده واکسین اجازه فعالیت نمی‌دهد و به همین دلیل بیماری پولیو تاکنون محو نشده است.

بیماری پولیو تداوی ندارد و افغانستان و پاکستان از معدود کشورهایی‌اند که این بیماری در آن وجود دارد. هر چند بیماری پولیو قابل پیش‌گیری است، اما کودکانی که به این بیماری مصاب می‌شوند یا برای همیشه فلج خواهند بود یا هم جان‌های‌شان را از دست خواهند داد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن