طالبان خرکُش محاکمه شدند – طنز

موسا ظفر

طالبان دو روز قبل چهار خر را در ولایت غور تیرباران کردند. پولیس ولایت غور سه طالب را به جرم قتل عمدی خران بازداشت و پس از تکمیل دوسیه‌شان توسط سارنوالی به محکمه حاضر کردند. صورت جلسه این محاکمه را در زیر بخوانید.

قاضی: آقایان عبدالمجید، متهم شماره ۱، سلیم‌الحق، متهم شماره ۲ و نوازشاه متهم شماره ۳! به اطلاع محکمه رسانده شده که شما در جریان این جلسه از خودتان وکالت می‌نمایید و نیاز به وکیل مدافع ندارید. آیا این درست است؟

متهمین: بله، ها، هو!

قاضی: اکنون از سارنوال می‌خواهم اتهام را قرائت کند.

سارنوال: با اجازه قاضی صاحبان، قرار تحقیقات این‌جانب متهمین عبدالمجید، سلیم‌الحق و نوازشاه که از لحاظ وظیفه طالب هستند به روز یک‌شنبه مورخ ۱۳ دلو ۱۳۹۸ چهار رأس مرکب را در نزدیکی‌های قریه سبزآب تیرباران نموده‌اند. متهمین این جنایت فجیع را در مقابل چشم هفت نفر از اهالی منطقه انجام داده که همه گواه بر قضیه هستند و در صورت نیاز برای شهادت به محکمه حاضر خواهند شد. تشکر.

قاضی: حالا این دادگاه از متهمین می‌خواهد تا از خودشان دفاع نمایند.

سلیم‌الحق: اول‌تر از همه عرض نمایم که ما طالبان کرام هیچ وقت دروغ نمی‌گوییم و این اتهام یک توطئه از طرف اداره کابل است تا حرکت مقدس ما را بدنام نماید و ما را دشمن خر نشان دهد. ما چنین کار را نکرده‌ایم.

عبدالمجید: بنده چیزی گفتنی ندارم و همان اعلامیه ذبیح‌الله مجاهد را که در آن کشتن خرها را تکذیب کرده تایید می‌نمایم.

نوازشاه: قاضی صاحب، من با دروغ گفتن ایمان ناقص خود را تباه نمی‌کنم. بله، ما سه نفر، چهار خر را قتل کردیم. فکر کردیم این قتل نیز مانند قتل زنانی که سنگسار شدند جدی گرفته نخواهد شد. با خود گفتیم اگر پولیس به خاطر قتل آدم‌ها ما را دستگیر نمی‌کند، به خاطر قتل مرکب‌های مرحوم نیز دستگیر نخواهد کرد. جناب قاضی، پولیس و سارنوال از صاحب خرها پول گرفته تا قضیه را جدی پیگیری نمایند. اکنون از جناب شما صادقانه می‌خواهیم تا قضیه را به نفع مایان فیصله نمایید. غم شما خورده خواهد شد.

قاضی: جناب متهم شماره ۳، محکمه جای معاملات پولی نیست. لطفاً این مسایل را بعد از ختم جلسه دادگاه و بیرون از این مکان مقدس بحث کنید. اکنون به اتهام مطرح‌شده برمی‌گردیم. شما اقرار می‌کنید که خرها را کشته‌اید. دلیلش چه بود؟

نوازشاه: جناب قاضی، ما طالبان هیچ کسی را با دلیل نمی‌کشیم. این خلاف اصول ما است. البته این قضیه فرق داشت. خرهای موصوف همیشه در اوقات بیکاری به جبهه ما سر می‌زدند و با هم بزم می‌گرفتیم. در روز حادثه خرها در جبهه بودند که موتر پولیس از سرک رد شد. خرها شروع کردند به انگ زدن. برای ما واضح شد که خرها جاسوس هستند و می‌خواهند موقعیت ما را افشا کنند. به قاضی صاحب مولوی عبدالحق زنگ زدیم و خواهان صدور حکم شدیم. ایشان حکم فرمودند که جاسوس‌ها را تیرباران کنیم. این‌طوری حادثه اتفاق افتاد.

قاضی: پس از شنیدن اظهارات طرفین ما قضات ممکن است شما را به جرم قتل به ده سال زندان محکوم کنیم. چیزی گفتنی دارید؟

عبدالمجید: قاضی صاحب، شما ما را به ده سال زندان محکوم می‌کنید. به کابل می‌رویم و پس از دو سال با لنگی و چپن و کرتی و مقداری پول توسط اشرف غنی رها می‌شویم. به شما چه می‌رسد؟ بهتر است عاقلانه تصمیم بگیرید و کاری کنید که جبهه ما در منطقه خالی نماند.

قاضی: از اظهارات شما چنین برمی‌آید که شما به قضات پول پیشنهاد می‌کنید. این کار جرم است. آیا می‌دانید که آقای رییس‌جمهور کارزار جدی علیه فساد اداری را آغاز کرده است؟

سلیم‌الحق: نگران نباشید جناب قاضی. آقای رییس‌جمهور فقط می‌خواهد نرخ‌ها را بالا ببرد. خودش زمین شخصی مردم را به قیمت کود حیوانی به شرکت الکوزی فروخته است. اگر قرار است کسی به خاطر فساد دستگیر شود خود اشرف غنی است.

سارنوال: جناب قاضی، ما از اصل بحث دور شده‌ایم. من به عنوان مدعی‌العموم از شما می‌خواهم این قاتلین را به اشد مجازات که همان اعدام است محکوم کنید و این جلسه را ختم نمایید.

عبدالمجید: جناب سارنوال، ما از طریق دوستان در خدمت شما هستیم. طوری که قاضی صاحب فرمودند قیمت‌ها بالا رفته. ما متوجه هستیم.

سارنوال: جناب قاضی، هرچند خرها بدون دلیل موجه کشته شده‌اند و این کار درست نیست، اما تحقیقات ما نشان می‌دهد که خرهای مرحوم خیلی پیر بودند و نمی‌توانستند کار کنند. به همین دلیل صاحب خر آن‌ها را به دشت رها کرده بود. از جناب شما می‌خواهم که در صدور حکم دقت نموده این مساله را در نظر داشته باشید.

قاضی: جلسه سمع اظهارات سارنوال صاحب و متهمین قضیه به همین‌جا به پایان می‌رسد. حکم را در جلسه بعدی که پس از یک ساعت برگزار می‌شود اعلام می‌کنیم. به خیر باشید.

قاضی: حاضرین محترم تشریف داشته باشید. پس از شنیدن اظهارات طرفین ذی‌دخل در قضیه ما هیأت قضات چنین حکم می‌نماییم. بر اساس ماده نودوسوم قانون جزای افغانستان کشتن حیوانات متروکه هیچ نوع مسوولیتی را متوجه قاتلین آن‌ها نمی‌کند. بنا بر این متهمین از اتهام مطرح‌شده بری هستند. البته صاحب خرها باید پنج هزار افغانی بابت مصرف گلوله به طلبای کرام بپردازد. جلسه تمام است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن