طالبان ولسوال پیشین نسی بدخشان را بازداشت کردند

۸صبح، بدخشان: منابع محلی در ولسوالی نسی ولایت بدخشان تأیید می‌کنند که طالبان، زین‌العابدین، ولسوالی پیشین این ولسوالی را بازداشت کرده‌اند.

این منابع امروز پنج‌شنبه به روزنامه ۸صبح تأیید می‌کنند که حوالی ساعت ۱۲:۰۰ شب گذشته، نیروهای طالبان به دستور ملاجمعه فاتح، زین‌العابدین را بازداشت کرده‌اند.

به گفته این منابع، طالبان او را به‌شدت مورد لت‌وکوب نیز قرار داده‌ و از او خواسته‌اند که برای‌شان سلاح و مهمات بدهد.

گفته می‌شود ملاجمعه فاتح از قوماندان‌های معروف طالبان در ولسوالی نسی است که ماه گذشته یک زن و مرد را در محضر عام سنگ‌سار کرد.

در همین حال شماری از باشنده‌گان بدخشان از بازداشت، انتقام‌گیری و شکنجه طالبان شکایت کرده، می‌گویند که نیروهای آنان به عفو عمومی و دستور رهبری‌شان پابند نیستند و همه‌روزه دست به انتقام‌جویی و بازداشت‌های خودسر می‌زنند.

این باشنده‌گان که از ذکر نام‌شان به دلیل بازجویی و ترس طالبان خودداری می‌ورزند، می‌گویند که طالبان نیروهای امنیتی پیشین و کارمندان ملکی را که با آنان در مخالفت قرار داشته باشند، توقیف، شکنجه و به قتل می‌رسانند.

پیش از این سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری نیز از عدم رعایت دستور عفو عمومی طالبان ابراز نگرانی کرده بودند و در گزارش‌های متعدد از قتل نیروهای پیشین امنیتی ارایه کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا