طالبان در نیمروز شماری از لباس‌فروشان را به اتهام اجازه دادن ورود «زنان بی‌حجاب» به دکان‌های‌شان لت‌وکوب کردند

۸صبح، کابل: منابع محلی در نیمروز تأیید می‌کنند که طالبان شماری از دکان‌داران شهر زرنج را به اتهام داخل شدن «زنان بی‌حجاب» به دکان‌های‌شان، لت‌وکوب و فروشگاه‌های‌شان را مسدود کرده‌اند.

منابع امروز جمعه، ۱۶ ثور، به روزنامه ۸صبح می‌گویند که طالبان حوالی ساعت ۱۱:۰۰ پیش‌از‌ظهر وارد بزرگ‌ترین مارکیت خرید و فروش لباس زنانه شده‌اند. به گفته این منابع، طالبان شماری از دکان‌داران این مارکیت را لت‌وکوب کرده و گفته‌اند که چرا به «زنان بی‌حجاب» اجازه داخل شدن به دکان‌ها را داده‌ و وسایل مورد نیاز زنان را آنان فروخته‌اند.

شاهدان عینی این صحنه گفته‌اند که از ترس و وحشت خلق شده نتوانسته‌اند فلم بگیرند. به گفته آن‌ها، طالبان هشدار داده‌اند که در صورت نشر و پخش فلم از این صحنه، آنان را به شدیدترین حالت ممکن شکنجه خواهند کرد.

به گفته این منابع، دکان‌داران به رسم اعتراض دروازه‌های دکان‌های‌شان را بسته و پیش والی طالبان رفته‌اند.

فهیمه (مستعار) که شاهد صحنه بوده است، می‌گوید: «دکان‌دار به من گفت هر خریدی دارید، امروز خرید کنید، شاید تا فردا همه بازار را بسته کنند.»

عاطفه که شاهد صحنه بوده است، تصریح می‌کند: «طالبان آمدند و به دکان‌داران گفتند شما حق ندارید با زنان صحبت کنید. زنان بدون محرم را به دکان‌های خود اجازه ندهید که مرتکب گناه می‌شوید.»

در همین حال شماری از باشنده‌گان شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز، با شکایت از رفتار طالبان، تأکید می‌کنند که این گروه حق ندارند به بهانه‌های مختلف باعث آزار‌و‌اذیت مردم شوند. به گفته آنان، طالبان با این کارشان، زمینه کار و کاسبی را از آن‌ها می‌گیرند.

این در حالی است که سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان گفته است که این وزارت فردا دستور مهمی را در مورد حجاب صادر می‌کند.

گفتنی است که پیش از این نیز حوادث مشابهی در شماری از ولایت‌ها به ثبت رسیده است. طالبان به تمام دکان‌داران دستور داده‌اند تا به زنانی که از نظر آن‌ها حجاب شرعی را رعایت نمی‌کنند، اجازه داخل شدن به دکان‌ها داده نشود.

دکمه بازگشت به بالا