تلاش طالبان برای گسترش جغرافیای جنگ در غرب کشور

خلیل رسولی

مقام‌های ارشد نظامی در غرب کشور می‌گویند که جنگ‌جویان طالب در تبانی با حلقات خارجی، قصد تصرف جغرافیای بیش‌تر در حوزه غرب کشور را دارند، اما نیروهای امنیتی با حضور در میدان‌های نبرد، در برابر حملات آن‌ها ایستاده‌گی کرده است. فرمانده نیروهای ارتش در غرب کشور باور دارد که نظامیان ارتش برای امنیت مردم با جنگ‌جویان طالبان در چندین جبهه سرگرم نبرد هستند. او پافشاری دارد که طالبان خلاف وعده‌های‌شان مبنی بر کاهش خشونت، حملات‌ خود را افزایش داده و میزان خشونت‌ نسبت به سال‌های گذشته بالاتر رفته است. به باور مقام‌های ارشد نظامی در غرب کشور، جنگ کنونی افغانستان از سوی «بی‍گانه‌ها» تحمیل شده و نیروهای امنیتی و دفاعی در سنگرهای نبرد برای پاسداری از ارزش‌های این سرزمین هر روز قربانی می‌دهند و از خاک خود دفاع می‌کنند. در همین حال، والی هرات نیز خطاب به طالبان هشدار می‌دهد که نظام افغانستان «شکستنی» و «نابود شدنی» نیست و آنان نباید برای از بین رفتن نظام کنونی در افغانستان خیال خام بپرورانند. او ادعا دارد که طالبان به دنبال تخریب زیرساخت‌ها و منابع طبیعی کشور هستند.

به تازه‌گی طالبان با نشر اعلامیه‌ای مدعی شدند که رهبری این گروه از نیروهایش در ولایت‌های گوناگون کشور خواسته تا جنگ‌جویان خارجی را میان خود پناه ندهند و اگر خارجی‌ها در صف آنان وجود داشته باشد، فرماندهان محلی مجازات می‌شوند. فرماندهان ارشد نظامی در غرب کشور می‌گویند که جنگ‌جویان طالبان قصد دارند جغرافیای بیش‌تری در ولایت‌های غربی کشور تصرف کنند. عبدالرووف ارغندیوال، فرمانده قول اردوی ۲۰۷ ظفر، در مراسم تجلیل از روز سرباز گفت که طالبان هنوز هم با جنگ‌جویان خارجی ارتباط دارند. این مقام ارشد امنیتی افزود که جنگ‌جویان طالبان در تبانی با «‌‍‌بیگانه‌گان» تلاش دارند جغرافیای بیش‌تری در ولایت‌های حوزه غرب تصرف کنند و اقداماتی برای تصرف مناطق زیر کنترل حکومت انجام دادند، اما نیروهای امنیتی جلو آن را گرفته‌اند.

فرمانده ارتش در غرب کشور گفت جنگ کنونی در افغانستان از طرف «بیگانه‌گان» تحمیل شده و تا زمانی ادامه دارد که طالبان مجبور شوند به خواسته‎‎‌های مردم افغانستان که «صلح و آرامش» است تن دهند و دست از نبرد بردارند. عبدالرووف ارغندیوال گفت: «نیروهای دفاعی و امنیتی آماده‌گی کامل برای مبارزه با مخالفان مسلح دولت را دارند، اما پیام این نیروها به گروه‌های مخالف، صلح است و تمام شرایط برای پایان دادن به خشونت و جنگ از طرف حکومت افغانستان فراهم شده است.»

این مقام ارشد نظامی به طالبان هشدار می‌دهد که راهی جز پایان جنگ و صلح ندارند و اگر حاضر نشوند صلح کنند، از سوی نظامیان افغانستان در میدان‌های نبرد کشته خواهند شد. از دید او، مردم افغانستان می‌دانند چه کسی برای منافع‌شان تفنگ برداشته و چه کسی برای تباهی این سرزمین تفنگ به دست گرفته و برای منافع بیگانه‌ها می‌جنگد. آقای ارغندیوال، طالبان را به تخریب پروژه‌های همه‌گانی و سوءاستفاده از نام دین متهم کرده و پافشاری دارد که جنگ‌جویان این گروه هنگام تخریب پل‌ها، راه‌های مواصلاتی و پروژه‌های توسعه‌ای شعارهای دینی سر می‌دهند.

او در سخنانی تُند، طالبان را «دزد، راهزن و مفت‎خور» خطاب کرد و گفت که مشروعیت جنگ آنان در برابر نیروهای امنیتی افغانستان به فتوای عالمان دین، بزرگان افغانستان و عالمان دین سراسر جهان زیر پرسش رفته است. فرمانده قول اردوی ۲۰۷ ظفر خطاب به طالبان گفت: «در ۱۹ سال گذشته از کشورهای بیگانه دستور گرفتید و هر روز مردم این کشور را به خاک و خون کشاندید، دیگر بس است، حالا به خواست مردم که صلح دایمی است لبیک بگویید و از جنگ دست بکشید.»

در همین حال، مقام‌های محلی هرات باور دارند که نیروهای دفاعی و امنیتی مایه مباهات و افتخار افغانستان هستند و مردم پشتی‌بان نظامیان کشورند. سیدوحید قتالی، والی هرات، هشدار می‌دهد که نظام افغانستان «شکستنی» و «نابود شدنی» نیست. از دید او، کسی که به دستور کشورهای بیگانه آب‌های خروشان این کشور را می‌خواهد به انحراف بکشاند، کور خوانده و اشتباه کرده است. وی خطاب به نظامیان ارتش گفت: «سال‌ها بعد تاریخ گواهی می‌دهد کسانی که در مقابل شما می‌جنگند کافر هستند و به دستور بیگانه‌ها در چند دهه اخیر خواب‌های خوش مردم را گرفتند.»

والی هرات در سخنانی تُند افزود: «مزدوران بیگانه آخرین صداهای خود را می‌کشند، اما برخی‌ها باید ادب شوند، مانند جلاد کابل! صف جهاد را شکستی، اما صف این نظام را شکسته نمی‌توانی؛ ملت این روزها را از یاد نمی‌برد، همان‌گونه‌ که روزهای سخت کابل را از یاد نبرد. شرم کن! ملت پاسخ تو را داده است.» همین چند روز پیش، گلبدین حکمتیار، از رهبران جهادی، هشدار داد که با راه‌اندازی تظاهرات چندهزار نفری، ارگ ریاست جمهوری را محاصره خواهد کرد. پس از آن نیز صداهایی بر ضد نظام و نیروهای امنیتی افغانستان از هرات بلند شد.

با این‌همه، مقام‌های ارشد نظامی در غرب کشور و مقام‌های محلی هرات، باور دارند که طالبان با جنگ‌جویان خارجی پیوند دارند و به دستور آنان جنگ افغانستان را ادامه می‌دهند. این در حالی است که با گذشت یک ‌سال از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان، پیش‌رفت قابل ملاحظه‌ای در گفت‌وگوهای صلح قطر رونما نشده است.

از دید آگاهان امور نظامی و برخی چهره‌های سیاسی، احتمال دارد با آغاز فصل بهار و گرم شدن هوا، نبردهای شدید میان نیروهای امنیتی و طالبان در نقاط گوناگون کشور آغاز شود و طالبان برای تصرف جغرافیای بیش‌تر جنگ را شدت دهند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن