طالبان مجازات قصاص و قطع اعضای بدن را دوباره عملی می‌کنند

حسین حیدری

نورالدین ترابی، وزیر عدلیه پیشین و یکی از بنیان‌گذاران گروه طالبان، گفته است که مجازات قصاص و قطع اعضای بدن را دوباره عملی می‌کنند. به گفته وی، هرچند شاید این‌گونه مجازات در حضور مردم اجرا نشود.

ملا نورالدین ترابی این اظهارات را روز پنج‌شنبه، ۱ میزان، در گفت‌وگو با خبرگزاری اسوشیتدپرس بیان کرده و گفته است که انتقادهای مردم در مورد اعدام‌های طالبان در گذشته که گاه در حضور مردم در استدیوم کابل اتفاق می‌افتاد را رد کرده و به جهان در مورد دخالت در امور حاکمان جدید افغانستان هشدار داده است.

ترابی در گفت‌وگو به اسوشیتدپرس گفته است: «همه ما را به دلیل اجرای مجازات‌ در استدیوم مورد انتقاد قرار دادند، اما ما هرگز در مورد قوانین و مجازات آن‌ها چیزی نگفته‌ایم. هیچ کس به ما نخواهد گفت که قوانین ما چگونه باید باشد، ما از اسلام پیروی خواهیم کرد و قوانین خود را براساس قرآن وضع خواهیم کرد.»

جامعه جهانی تا هنوز حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است. دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، گفته است که حکومت طالبان را در آینده نزدیک به رسمیت نمی‌شناسد، اما فکر می‌کند که جا برای گفت‌وگو با طالبان وجود دارد تا اراده آن‌ها آزموده شود. وزیر خارجه بریتانیا هم‌زمان تاکید کرده است که در تعامل با طالبان، به رسمیت شناختن حکومت‌شان شامل نیست. به گفته او قضاوت درباره طالبان براساس گفتار و رفتار آن‌ها خواهد بود. هم‌زمان، وزارت خارجه امریکا گفته است تا هنوز زمان آن نیست که حکومت طالبان به رسمیت شناخته شود.

در همین حال ذبیح‌الله مجاهد، سخنگو و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان، خواستار به رسمیت شناخته شدن حکومت طالبان از سوی جهان شده است. آقای مجاهد به‌تازه‌گی گفته است که کابینه جدید پس از به رسمیت شناخته شدن از سوی جامعه جهانی، زمینه را برای تحقیق درباره ادعاهای نقض حقوق بشر فراهم می‌سازد. مجاهد گفته است: «تا زمانی که ما به رسمیت شناخته نشویم و آن‌ها انتقاد نمایند، این به فکر ما برخورد یک‌جانبه است. خوب است که همراه ما برخوردشان مسوولانه باشد و حکومت فعلی ما را به رسمیت بشناسند. بعد از آن هر نگرانی که داشته باشند را با ما به‌شکل قانونی شریک بسازند، ما نگرانی‌شان را رفع می‌سازیم.»

با این حال، در روزهای اخیر در کابل و شماری از ولایت‌ها افراد طالبان، مجازاتی را که معمولاً در گذشته از سوی آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت، دوباره آغاز کرده‌اند. این مجازات شامل سیاه کردن صورت و آویزان کردن اشیای دزدیده شده به گردن فرد متهم می‌شود و در حضور مردم بدون حکم محکمه اجرا می‌شود. هفته گذشته تصاویری در رسانه‌های اجتماعی نشر شد که فرد متهم به دزدی رویش سیاه شده بود و در حضور عام گشتانده می‌شد.

نورالدین ترابی گفته است که این بار قضات، از جمله زنان، به پرونده‌ها رسیده‌گی می‌کنند، اما اساس قوانین افغانستان قرآن خواهد بود. او گفته است که مجازات‌های قبلی دوباره احیا می‌شوند. این مقام طالبان تاکید کرده است: «قطع دست‌ها برای امنیت بسیار ضروری است.» به گفته ترابی، کابینه در حال بررسی این است که آیا مجازات‌ها در حضور مردم انجام شود یا خیر و در این مورد راهکاری ایجاد خواهد شد.

ترابی در نبرد با سربازان شوروی در دهه ۱۹۸۰ یک پا و یک چشم خود را از دست داده است. او در حکومت جدید طالبان مسوول زندان‌ها است. او گفته است که اکنون طالبان به استفاده از تلویزیون، تلفن‌های همراه، عکس‌ و فلم‌ اجازه می‌دهند، زیرا این نیاز مردم است و ما در این مورد جدی هستیم. او تاکید کرده است که طالبان رسانه‌ها را راهی برای انتشار پیام خود می‌دانند. او علاوه کرده است: «اکنون ما می‌دانیم که به جای رسیدن به صدها نفر، می‌توانیم به میلیون‌ها نفر برسیم.»

وی افزوده است که اگر مجازات‌ها علنی شود، ممکن است به افراد اجازه داده شود که از جریان آن ویدیو و عکس بگیرند تا تاثیر بازدارنده‌گی آن بیش‌تر شود.

در واکنش به این سخنان نورالدین ترابی، نهادهای حامی حقوق بشر تا هنوز واکنشی نداشته‌اند، اما جهان در دهه ۱۹۹۰، مجازات‌‌های طالبان را که در استدیوم ورزشی کابل یا در محوطه مسجد عیدگاه اغلباً با حضور صدها مرد برگزار می‌شد، همواره محکوم می‌کرد.

دکمه بازگشت به بالا