گروه طالبان باردیگر خواهان گفتگوی مستقیم صلح با امریکا شد

۸صبح، کابل: ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان، با نشر پیامی به مناسبت عید فطر، از مقام‌های امریکایی خواسته که با این گروه وارد گفتگوهای مستقیم برای پیشبرد روند صلح افغانستان شوند.

 در این پیام، گروه طالبان بار دیگر خواهان خروج نیروهای خارجی از افغانستان شده است. طالبان در پیام عیدی شان گفته‌اند که اگر «اشغالگران امریکایی» از افغانستان بروند، مردم زیر قانون اسلامی آنان، آینده روشنی خواهند داشت. این پیام گروه طالبان به چندین زبان نشر شده است.

ملا هبت‌الله آخوندزاده خطاب به مقام‌های امریکایی گفته است که اگر واقعاً مقام‌های امریکایی به حل صلح آمیز قضیه افغانستان باور دارند، باید به میز مذاکرات حاضر شوند. اخندزاده گفته است: «اگر مقامات امریکایی واقعا به پایان صلح‌آمیز مساله بغرنج افغانستان معتقدند، آن‌ها باید مستقیما در میز مذاکره حاضر شوند».

پیش از این نیز گروه طالبان خواهان مذاکرات مستقیم با امریکا شده بود. اما امریکا همواره تاکید کرده که از مذاکرات بین‌الافغانی صلح در افغانستان حمایت می‌کند. در همین حال شورای عالی صلح و حکومت افغانستان نیز پیش از این، درخواست طالبان مبنی بر مذاکره مستقیم با امریکا را غیرمنطقی خوانده‌ بودند.

رهبر طالبان در ادامه بیانیه خود یادآور شده است: «ما همچنان به ملت خود اطمینان می دهیم که یک آینده روشن برای کشور ما همراه با صلح و رفاره، وجود خواهد داشت».

از سویی هم رهبر گروه طالبان در این پیام خود به آتش بس میان حکومت و طالبان اشاره‌ای نکرده است.

حکومت افغانستان پس از درخواست صدها عالم دینی از تاریخ ۲۷ رمضان تا پنجم عید سعید فطر به مدت یک هفته را آتش بس با طالبان اعلام کرد. گروه طالبان نیز سه روز عید سعید فطر را آتش بس اعلام کرده است.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن