اداره عالی تفتیش، چگونه‌گی مصرف بودجه کرونا را در هرات بررسی می‌کند

محمدحسین نیک‌خواه

به دنبال نشر گزارش تحقیقی روزنامه ۸صبح، هیأت اداره عالی تفتیش برای بررسی مصرف بودجه کرونا به هرات سفر کرده است. به گفته‌ی مقام‌های محلی این ولایت، اعضای هیأت موارد ذکرشده در گزارش ۸صبح را بررسی می‌کنند.

برخی اعضای مجلس نماینده‌گان ادعا دارند که شواهد آنان نشان می‌دهد که منابع مالی کرونا در ولایت‌های غور و بادغیس از سوی مقام‌های محلی حیف‌ومیل شده و نارسایی‎‌های زیادی در عرضه خدمات صحی وجود دارد.

فعالان مدنی ولایت‌های غور و بادغیس، از آن‌چه مدیریت نادرست و حیف‌ومیل شدن بودجه ویژه کرونا در این ولایت‌ها عنوان می‌کنند، نگران‌اند. از دید آنان، حکومت مرکزی و مقام‌های محلی در مدیریت کرونا، ناکام بوده‌اند. با این همه، مقام‌های محلی ولایت‌های غور و بادغیس، حاضر نشدند در مورد چگونه‌گی مصرف بودجه کرونا، چیزی بگویند.

بررسی احتمال حیف‌ومیل شدن بودجه در هرات

نشر گزارش تحقیقی روزنامه ۸صبح  در پیوند به حیف‌ومیل شدن بودجه ویژه کرونا در برخی ولایت‌های کشور، واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت. رییس‌ جمهور غنی در نشست کابینه، دستور داد تا موارد ذکرشده در این گزارش بررسی شود.

به تازه‌گی هیأتی از اداره عالی تفتیش برای بررسی مصارف بودجه ویژه کرونا به هرات سفر کرده است. مقام‌های محلی هرات، هدف سفر هیأت را بررسی موارد ذکرشده در گزارش تحقیقی روزنامه ۸صبح عنوان می‌کنند.

سیدوحید قتالی، والی هرات، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید از مجموع ۴۰۰ میلیون افغانی بودجه کرونا، ۲۲۳ میلیون آن مصرف شده و ۱۷۷ میلیون دیگر موجود است. به گفته‌ی او، هیأت اداره عالی تفتیش، یافته‌هایش در پیوند به شفاف‌سازی مصرف بودجه را با رییس ‌جمهور شریک می‌کند.

وی می‌افزاید که اختلاف «ارقام و آمار» باید تفکیک شود و پول خارج شده از مستوفیت، پیشنهاد مصرف بودجه از سوی صحت عامه، منظوری بودجه از سوی شخص والی و پولی که هنوز در دوران است، جداگانه محاسبه شود.

والی هرات در پیوند به مصرف بدون تدارکات بودجه می‌گوید: «در هر جامعه و حداقل اخیراً در جامعه‌ی ما که شما به وفور می‌بینید، احتمال این هست که دست‌بُرد به دارایی‌های عامه صورت گرفته باشد.» مقام‌های محلی هرات اطمینان می‌دهند که آنان تسهیل‌کننده بررسی‌های هیأت اداره عالی تفتیش هستند و اگر کم‌کاری یا غفلت صورت گرفته باشد، از سوی هیأت به مردم بیان می‌شود.

ادعای حیف‌ومیل شدن بودجه در غور و بادغیس

فعالان مدنی ولایت غور، از ضعف مدیریت کرونا در این ولایت شاکی‌اند و مقام‌های محلی را به بی‌توجهی در عرضه خدمات بهداشتی به مردم متهم می‌کنند. حسن حکیمی، از فعالان مدنی این ولایت، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید شواهد مستند فعالان مدنی نشان می‌دهد که بخش بزرگی از بودجه ویژه کرونا، از سوی مقام‌های محلی حیف‌ومیل شده است.

به گفته‌ی او، شمار زیادی از ساکنان شهر فیروزکوه مرکز این ولایت و ولسوالی‌های آن به بیماری کووید-۱۹ گرفتار هستند، اما به دلیل نبود خدمات بهداشتی کرونا را جدی نمی‌گیرند و برای درمان به مراکز درمانی حاضر نمی‌شوند.

جنیدالله اشکانی، از فعالان مدنی ولایت بادغیس نیز، ادعای مشابهی را در این ولایت مطرح می‌کند. به گفته‌ی او، در بخش تدارکات، خریداری امکانات پزشکی و عرضه خدمات مشکلات زیادی وجود دارد و از نظر فعالان مدنی بودجه ویژه کرونا، حیف‌ومیل شده است.

عبدالبصیر عثمانی، نماینده بادغیس در مجلس نماینده‌گان، در گفت‌وگو با ۸صبح می‌گوید که نارسایی‌هایی در مصرف بودجه ویژه کرونا در این ولایت وجود دارد و باید بررسی‌ دقیق و همه‌جانبه در این مورد صورت گیرد.

کرام‌الدین رضازاده، نماینده غور در مجلس نماینده‌گان نیز باور دارد که ادعاهایی در پیوند به حیف‌ومیل شدن بودجه کرونا در این ولایت مطرح شده و باید چگونه‌گی مصرف آن با دقت بررسی شود.

مقام‌های محلی ولایت‌های غور و بادغیس، حاضر نشدند در پیوند به ادعاهای مطرح شده از سوی نماینده‌گان مردم و فعالان مدنی این ولایت‌ها چیزی بگویند و از صحبت با روزنامه ۸صبح در این مورد خودداری کردند.

ضعف مدیریت محلی در مهار کرونا

افزون بر ادعای حیف‌ومیل شدن بودجه ویژه کرونا در ولایت‌های غور و بادغیس، انتقادهایی از ضعف مدیریت مقام‌های محلی برای مهار بیماری کووید-۱۹ وجود دارد. حسن حکیمی، از فعالان مدنی ولایت غور، باور دارد که مقام‌های محلی در مهار کرونا و آگاهی‌دهی به مردم ناکام بوده‌اند.

جنیدالله اشکانی، فعال مدنی در ولایت بادغیس، از ضعف مقام‌های محلی در عرضه خدمات بهداشتی به مردم و مهار کرونا، در مرکز ولایت و ولسوالی‌ها شاکی است. به باور او، اطلاع‌رسانی درست در مورد کرونا برای مردم از سوی حکومت نشده است.

از جانب دیگر، مقام‌های ریاست صحت عامه در ولایت‌های غور و بادغیس، ادعا دارند که در حد توان و امکانات موجود، برای مردم خدمات بهداشتی ارایه کرده‌اند. جاوید اخی‌زی، معاون ریاست صحت عامه بادغیس، در صحبت با ۸صبح می‌پذیرد که برخی کاستی‌ها در عرضه خدمات وجود دارد، اما حکومت محلی خدمات بهداشتی را برای درمان بیماران و مهار ویروس، عرضه کرده است.

جمعه‌گل یعقوبی، رییس صحت عامه ولایت غور، از بی‌پروایی مردم در برابر ویروس و عدم رعایت موارد بهداشتی برای مهار آن سخن می‌زند، اما پافشاری دارد که برای آگاهی‌دهی در پیوند به خطر بیماری کووید-۱۹ و روش‌های مقابله با آن، اقدام شده است.

چندی پیش نشر گزارش تحقیقی روزنامه ۸صبح و افشای حیف‌ومیل شدن بودجه کرونا در برخی ولایت‌های کشور، واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت و در نشست کابینه با حضور رییس‌ جمهور در مورد آن بحث شد. اکنون فعالان مدنی و نماینده‌گان مردم در ولایت‌های هرات، غور و بادغیس، نگران حیف‌ومیل شدن بودجه ویژه کرونا در این ولایت‌ها می‌باشند و خواهان بررسی دقیق و شفاف‌سازی مصرف بودجه هستند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن