اپوزیسیون سودان مذاکره با شورای نظامی این کشور را قطع کرد

گزارش‌ها از سودان می‌رساند که گفت‌وگوها میان نماینده‌گان اپوزیسیون و شورای نظامی حاکم بر این کشور در مورد انتقال قدرت سیاسی به یک دولت غیرنظامی، متوقف شده است. رهبران اپوزیسیون سودان خواهان ادامه و گسترش اعتراضات در این کشور شده‌اند تا به این ترتیب بتوانند روند انتقال قدرت را سرعت ببخشند.

دویچه‌وله فارسی گزارش داده است که رهبر اپوزیسیون سودان بر ادامه اعتراضات در این کشور تأکید کرده‌ است. گفته شده است که گفت‌وگوی نماینده‌گان اپوزیسیون و شورای نظامی حاکم بر سودان روز یک‌شنبه، اول ثور، قطع شد. قطع گفت‌وگوها به تصمیم نماینده‌گان اپوزیسیون صورت گرفته است. اپوزیسیون سودان خواهان ادامه اعتراضات و اعمال فشار برای تسریع انتقال حکومت به یک شورای غیرنظامی است.

در اوایل هفته جاری شورای نظامی حاکم بر سودان اعلام کرده بود که به ‌زودی درباره تشکیل یک شورای سیاسی متشکل از نماینده‌گان نظامی و غیرنظامی برای اداره سودان تصمیم‌گیری خواهد شد. عبدالفتاح برهان، رهبر شورای نظامی حاکم بر سودان وعده داده بود که امر انتقال قدرت به یک شورای غیرنظامی و در عین حال امر تأمین خواست‌های اپوزیسیون تسریع خواهد شد.

این در حالی است که محمد امین، یکی از رهبران اپوزیسیون سودان گفته است که تلاش‌های صورت‌گرفته برای تأمین خواست‌ها و انتظارات اپوزیسیون و هم‌چنین امر انتقال قدرت سیاسی کفایت نمی‌کنند. رهبر اپوزیسیون سودان در عین حال خواستار ادامه و تشدید اعتراضات مردم برای اعمال فشار بیش‌تر بر شورای نظامی حاکم شده است. به باور محمد امین، شورای نظامی حاکم بر سودان عملاً ادامه حکومت عمر البشیر، رهبر معزول این کشور است.

 

عمر البشیر و اتهام فساد مالی

در پی کودتای نظامی در سودان و برکناری عمر البشیر، رهبر دیکتاتور این کشور، قدرت سیاسی به دست شورای نظامی افتاد. شورای نظامی ابتدا از حکومت دو‌ساله‌ خود بر سودان سخن گفته بود. ادامه اعتراضات اما منجر به عقب‌نشینی شورای نظامی شد.

در عین حال، خبرگزاری‌ها از کشف میلیون‌ها دالر پول نقد در خانه مسکونی عمر البشیر خبر داده‌اند.

در همین رابطه، پرونده‌ای در زمینه فساد مالی و اتهام پول‌شویی علیه دیکتاتور سودان به جریان افتاده است. طی روزهای گذشته، شماری از سیاست‎مداران ارشد دولت عمر البشیر و اعضای حزب حاکم سودان بازداشت شده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن