آمار فلج کودکان در افغانستان به پایین‌ترین سطح خود رسید

۸صبح، کابل: دفتر هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا) اعلام کرده است که پولیو یا فلج اطفال در افغانستان، به پایین‌ترین سطح خود در طول تاریخ رسیده است.

اوچا امروز سه‌شنبه، ۲۵ اسد، با نشر گزارشی گفته است که ثبت واقعات مثبت پولیو برای نخستین بار در طول تاریخ، در سال ۲۰۲۲ در افغانستان به یک مورد کاهش یافته است.

دفتر هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد همچنان گفته است که رویداد های مثبت پولیو در سال ۲۰۲۱ چهار مورد و در سال ۲۰۲۰، ۵۶ مورد بوده است‌.

به باور اوچا از سرگیری کمپاین سراسری واکسیناسیون فلج اطفال برای پوشش ۹٫۹ میلیون کودک در سال جاری، گام حیاتی برای مبارزه با این مرض مهلک بوده و افغانستان فرصت فوق‌العاده برای پایان دادن به پولیو را در اختیار دارد.

بر بنیاد معلومات اوچا، بررسی تیم ۱۶ نفره از سیستم نظارت بر فلج کودکان در ۲۵ ولایت افغانستان، نشان داده است که احتمال انتقال ویروس فلج اطفال شناسنایی‌نشده، بسیار کم است.

اوچا افزوده که در پی دسترسی به همه نقاط افغانستان برای اجرای کمپاین محو پولیو، به دستاورد‌هایی در سال جاری دست یافته، اما در عین‌ زمان هشدار داده که خطر تجدید حیات ویروس همچنان وجود دارد.

دفتر هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد علاوه کرده که این دستاورد در بدل جان هشت کارمند تطبیق پولیو، به‌ شمول چهار کارمند زن، به دست آمده که در پی یک حمله در ماه فبروری سال جاری کشته شدند.

هرچند اوچا از نزدیک شدن افغانستان به محو پولیو خبر داده، اما این نهاد هفته پیش از شیوع و گسترش بیماری‌های جدید مانند، کولرا، سرخکان، تب دنگی و کنگو در سال جاری در کشور هشدار داده بود.

دکمه بازگشت به بالا