اظهارات دو شاهد دیگر فشار بر ترمپ را تشدید می‌کند

شهادت‌های همکار معاون ترمپ و یک عضو پیشین شورای امنیت ملی امریکا، با آن‌چه که شاهدان دیگر گفته‌اند هم‌خوانی دارد. آن‌ها نیز معتقد اند که ترمپ برای منافع شخصی خود از کمک نظامی به اوکراین جلوگیری کرده است.

به گزارش دویچه‌وله، شامگاه شنبه، ۲۵ عقرب، رونوشت شهادت جنیفر ویلیامز، همکار مایک پنس، معاون اول ترمپ و تیم موریسون، عضو پیشین شورای امنیت ملی ایالات متحده، در برابر هیأت تحقیق مجلس نماینده‌گان امریکا برای استیضاح رییس جمهور این کشور منتشر شد. تحقیق از آن‌ها چند روز پیش و غیرعلنی انجام شده بود.

این دو شاهد از جمله افرادی‌اند که تماس تلفنی دونالد ترمپ و ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین، در روز ۲۵ جولای سال جاری را شنیده‌اند.

بر اساس اظهارات خانم ویلیامز، از سخنان ترمپ برمی‌آمده است که او برای منافع شخصی خود جلو پرداخت کمک‌های نظامی به اوکراین را گرفته است، نه برای پیش‌برد اهداف سیاست خارجی ایالات متحده. به گفته ویلیامز، خواست رییس جمهور امریکا از همتای اوکراینی خود «نامأنوس» و «نامناسب» بوده است.

تیم موریسون با تأکید بر این‌که به اعتقاد او گفت‌وگوی تلفنی ترمپ و زلینسکی «غیرقانونی» نبوده، گفته است که این تماس تلفنی نگرانی او را برانگیخته است؛ نگرانی از این‌که محتوای گفت‌وگوی تلفنی به بیرون درز کند.

همکار پیشین شورای امنیت ملی امریکا اذعان کرد که او به همین دلیل محدودیت دسترسی به محتوای گفت‌وگوی تلفنی را توصیه کرده است.

بر اساس شهادت یک «افشاگر» سازمان سیا، رییس‌ جمهور امریکا در یک تماس تلفنی در ۲۵ جولای همتای اوکراینی خود را تحت فشار گذاشته است تا علیه جو بایدن، رقیب احتمالی ترمپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ و پسرش هانتر بایدن، تحقیقاتی انجام دهد. هانتر بایدن سال‌ها با یک شرکت گاز اوکراینی همکاری کرده است.

گفته می‌شود که ترمپ از کمک‌های نظامی امریکا به ارزش ۴۰۰ میلیون دالر برای اوکراین، به عنوان اهرم استفاده کرده است.

مجلس نماینده‌گان که اکثریت آن را دموکرات‌ها تشکیل می‌دهند، کمیته اطلاعاتی خود را مسوول بررسی این موضوع که به «اوکراین گیت» مشهور شده، کرده است.

این کمیته تاکنون شاهدان گوناگونی را دعوت کرده و نتیجه گفت‌وگو با آنان، این احتمال را شدت بخشیده که اتهام فرد «افشاگر» علیه دونالد ترمپ بی‌اساس نبوده است.

دیوید هولمز، دیپلمات امریکایی، ماری یووانوویچ، سفیر پیشین امریکا در اوکراین، ویلیام تیلور، کاردار سفارت ایالات متحده در اوکراین و جورج کنت، مقام بلندپایه وزارت امور خارجه ایالات متحده، از شاهدانی‌اند که اظهارات آن‌ها به زیان ترمپ بوده است.

در صورتی که مجلس نماینده‌گان به این نتیجه برسد که اقدامات ترمپ به قصد سوءاستفاده از قدرت و برای پیش‌برد منافع شخصی بوده است، می‌تواند ترمپ را استیضاح کند.

تصمیم‌گیری نهایی درباره برکناری رییس جمهور در حوزه اختیارات مجلس سنا است. در این مجلس جمهوری‌خواهان اکثریت را دارند و بعید است که رییس جمهور منتخب خود را برکنار کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن