وزارت خارجه هیأتی را برای تحقیق درباره اختطاف دختر سفیر افغانستان به پاکستان می‌فرستد

۸صبح، کابل: وزارت امور خارجه می‌گوید که قرار است هفته آینده یک هیأت از افغانستان برای انجام تحقیقات مشترک در مورد قضیه اختطاف سلسله علی‌خیل، دختر نجیب‌الله علی‌خیل سفیر افغانستان در اسلام آباد، به پاکستان سفر کند.

این وزارت روز پنج‌شنبه، هفتم اسد، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که گزارش‌های طبی و سایر مدارک به‌دست آمده پیرامون قضیه اختطاف دختر سفیر افغانستان در اسلام آباد، ثابت می‌کند که بانو سلسله علی‌خیل پس از ربوده ‌شدن مورد شکنجه و خشونت جسمی و روحی قرار گرفته است.

وزارت امور خارجه تأکید کرده است که هیچ دلیلی نمی‌تواند وقوع «جنایتی» را که بنابر گزارشات طبی و سایر مدارک موجود به اثبات رسیده است، توجیه کند.

در اعلامیه وزارت خارجه آمده است: «دولت پاکستان مطابق به میثاق‌ها و تعهدات بین‌المللی‌اش مکلف به تامین امنیت نماینده‌گی‌های سیاسی و مصونیت کامل دیپلومات‌های افغان و اعضای خانواده‌ی‌شان می‌باشد. از این رو،‌ وزارت امور خارجه خواستار تسریع روند پی‌گیری حادثه اختطاف، دست‌گیری فوری و مجازات عاملان این جنایت می‌باشد.»

این وزارت تأکید کرده است که روند تحقیقات تاکنون تکمیل نشده است. به گفته وزارت امور خارجه، هرگونه پیش‌داوری توسط مقامات پاکستان در این زمینه سبب جریحه‌دار شدن احساسات مردم افغانستان شده و نگرانی را در مورد شفافیت و اعتبار تحقیقات بیش‌تر می‌کند.

این در حالی است که عمران خان، نخست وزیر پاکستان روز پنج‌شنبه، هفتم اسد، در دیدارش با خبرنگاران افغان در اسلام آباد گفته است، شواهد و اسناد به دست آمده خلاف‌ حرف‌های سلسله علی‌خیل را ثابت می‌کند.

گفتنی است که سلسله علی‌خیل، دختر سفیر افغانستان در اسلام آباد، به تاریخ بست‌وپنجم سرطان، اختطاف شده بود. وزارت خارجه با نشر اعلامیه گفته بود که او برای ساعاتی ربوده شده و پس از شکنجه رها شده است.

پس از این حادثه، وزارت خارجه دیپلمات‌های ارشد خود را تا رفع تهدیدات امینیتی از اسلام آباد به کابل فرا خواند.

دکمه بازگشت به بالا