وزارت خارجه امریکا «تجزیه وزارت مالیه» را نگران‌کننده خواند

۸صبح، کابل: معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی «تجزیه وزارت مالیه» افغانستان به سه اداره و انتقال صلاحیت‌های آن به ارگ ریاست جمهوری را نگران‌کننده خوانده است.

دفتر آلیس ویلس، معاون وزارت امور خارجه امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی، در توییتی با اشاره به تقسیم وزارت مالیه به سه اداره جدگانه و انتقال صلاحیت‌های آن به ارگ ریاست جمهوری، تأکید کرده است که مردم افغانستان نیازمند یک دولت پاسخ‌گو است.

انستیتوت صلح ایالات متحده امریکا به تازه‌گی گزارشی را در مورد تقسیم وزارت مالیه به سه اداره جداگانه به نشر رسانده است.

در این گزارش گفته شده است که حکومت افغانستان با جداکردن بخش‌های اصلی تشکیل‌دهنده وزارت مالیه و قراردادن آن‌ها تحت کنترل ارگ ریاست‌جمهوری، در حال ناقص‌کردن این وزارت‌ و تضعیف یکی از موثرترین نهادهای کشور است.

آلیس ویلز این گزارش را در توییتی باز نشر کرده و نسبت به انتقال صلاحیت وزارت مالیه به ارگ ریاست جمهوری ابراز نگرانی کرده است.

براساس گزارش انستیتوت صلح ایالات متحده امریکا، تجزیه وزارت مالیه در ۱۹ فبروری براساس فرمان محمداشرف غنی، رییس جمهور، آغاز شده است.

طبق این فرمان، بخش عواید، گمرگات و خزانه‌داری و بودجه که به عنوان حوزه اصلی کار وزارت مالیه به شمار می‌ر فت، به ‌حیث واحدهای مستقل از این  وزارت جداشده و با دورزدن وزیر مالیه و معین این وزارت‌خانه، مستقیما به دفتر رییس‌ جمهور، مکلف به گزارش‌دهی شده است. مشاور ارشد رییس جمهور از امور این سه اداره نظارت خواهد کرد.

ارگ ریاست جمهوری و وزارت مالیه تاکنون به صورت رسمی در مورد اظهارات آلیس ویلز واکنش نشان نداده‌اند.

محمداشرف غنی، چند روز پیش عبدالهادی ارغندیوال را به عنوان سرپرست و نامزدوزیر وزارت مالیه تعیین کرده است. پیش از این محمدهمایون قیومی در این سمت کار می‌کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن