رکود بازار محصولات کشاورزی زیر سایه کرونا

محمدحسین نیک‌خواه

بازار فروش فرآورده‌های کشاورزی هرات، در پی گسترش ویروس کرونا، با رکود کم‌پیشینه‌ای دچار شده است. برخی کشاورزان هراتی ادعا دارند که طی روزهای پسین فروش محصولات‌شان ۵۰ درصد کاهش یافته است.

اعضای شورای ولایتی هرات، نیز نگران تداوم رکود بازار به دنبال افزایش مبتلایان کووید-۱۹ هستند و وارد شدن زیان هنگفت مالی به کشاورزان و نبود زمینه‌ی صادرات محصولات کشاورزی را، فاجعه‌بار توصیف می‌کنند.

ریاست زراعت هرات می‌پذیرد که همه‌گیری ویروس در این ولایت، بر فروش محصولات کشاورزی تأثیر منفی گذاشته، اما از آغاز برنامه‌ای برای پشتی‌بانی از دهقانان در وضعیت کرونا خبر می‌دهد.

با این حال، مقام‌های محلی هرات، از ایجاد «بورد عالی زراعتی» به هدف مطالعه و بررسی وضعیت، و حمایت از کشاورزان در این ولایت خبر می‌دهند. اقدام دیگر مقام‌های محلی هرات، تهیه «تقویم برداشت محصولات کشاورزی» و ارایه آن به ریاست‌ جمهوری کشور است.

نگرانی از رکود بازار محصولات کشاورزی

گسترش کرونا در جهان شوک بزرگی به اقتصاد وارد کرد و زیان هنگفت مالی روی دست فعالان اقتصادی گذاشت. پس‌لرزه‌های این زلزله‌، از بازارهای بزرگ مالی در جهان، به زمین‌های کشاورزی روستاهای هرات نیز رسیده است.

عبدالرحیم، در ولسوالی «انجیل» هرات، فرآورده‌های گوناگون کشاورزی را در زمین‌هایش می‌کارد، اما نبود بازار فروش، برای محصولاتی که روزها منتظر برداشت آن بود، برای او نگران‌کننده است. این کشاورز هراتی ادعا دارد که از هنگام همه‌گیری کووید-۱۹ بازار فروش محصولات کشاورزی ۵۰ درصد رکود داشته و زیان مالی بزرگی، برای کشاورزان به بار آورده است.

نادر، یکی دیگر از کشاورزان هراتی، به دنبال گسترش کرونا در هرات، کم‌تر از روستایش به شهر می‌آید و بخش بزرگی از فرآورده‌های کشاورزی، در نبود بازار فروش، روی زمین‌هایش بدون خریدار مانده است.

وضعیت کشاورزان در سایر ولسوالی‌های هرات نیز به همین‌گونه است و نبود بازار برای فروش فرآورده‌ها، به نگرانی مهمی برای دهقانان و باغ‌داران بدل گشته است.

غلام‌حبیب هاشمی، عضو شورای ولایتی هرات، نگران تأثیرات منفی همه‌گیری ویروس، بر بازار فروش محصولات کشاورزی است و از حکومت می‌خواهد که برای سروسامان دادن به وضعیت ناگوار کشاورزان، چاره‎‌جویی کند.

از نظر او، قرنطین شدن کشورهای همسایه و توقف پروازها، زمینه‌ی صادرات فرآورده‌های کشاورزی به خارج از کشور را از بین برده و حکومت مرکزی هم در این میان، برنامه‌ای برای پشتی‌بانی از کشاورزان ندارد.

حکومت از کشاورزان پشتی‌بانی می‌کند

آگاهان امور اقتصادی باور دارند که همه‌گیری کووید-۱۹ زیان بزرگ مالی به جهان وارد کرده و ممکن است سال‌ها، سایه‌ی تأثیرات منفی بحران کرونا بر اقتصاد جهانی باقی بماند. در چنین اوضاعی وزارت زراعت کشور، برای پشتی‌بانی از کشاورزان، برنامه‌هایی را روی دست گرفته است.

عبدالصبور رحمانی، رییس زراعت هرات، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که برنامه «مدیریت محصولات صادراتی زراعتی در دوره کرونا» با ارزش ۵۲۰ میلیون افغانی روز سه‌شنبه، شانزدهم ثور، در این ولایت آغاز شد.

ایجاد یک‌هزار کشمش‌خانه و ۲۰۰ ذخیره‌گاه پیاز و توزیع ۱۰۰ دستگاه خشک‌کن محصولات کشاورزی، برای دهقانان در ۱۰ ولسوالی‌ هرات، بخشی از برنامه حمایتی حکومت از کشاورزان در دوران کرونا است.

در جریان این برنامه، برای هزاران کارگر عادی و بیش‌تر از یک‌هزار و دوصد تن از دانش‌آموخته‌گان رشته‌های زراعت، اقتصاد و مهندسی، به مدت دو ماه، زمینه‌ی کار فراهم می‌شود تا به کشاورزان مشاوره فنی بدهند.

رییس زراعت هرات، می‌پذیرد که قرنطین شدن بیش‌تر کشورهای همسایه و مسدود شدن مرزهای آن با افغانستان، سبب توقف صادرات فرآورده‌های کشاورزی شده و این نهاد امید دارد که مشکل قرنطین در آینده از میان برود و راه صادرات محصولات کشاورزی، دوباره هموار شود.

وزارت زراعت افغانستان، قصد دارد در صورت دوام قرنطین، برای افزایش طول عمر محصولات کشاورزی، بسته‌بندی محصولات در داخل کشور و صادرات بسته‌بندی شده به خارج را، اجرایی نماید. افزون بر این، روی فراهم‌سازی زمینه فروش فرآورده‌ها در بازار داخلی، هم برنامه‌هایی را عملی می‌کند.

تلاش برای ایجاد بورد عالی زراعتی

مقام‌های محلی هرات، از هم‌کاری نهادهای خارجی با ریاست زراعت، برای حمایت از کشاورزان ابراز خرسندی می‌کنند. والی هرات در مراسم آغاز برنامه «مدیریت محصولات صادراتی زراعتی در دوره کرونا» بر افزایش حمایت حکومت از کشاورزان تاکید کرد.

سیدوحید قتالی، از آغاز تلاش اداره محلی هرات برای ایجاد «بورد عالی زراعتی» در این ولایت خبر می‌دهد، که محور فعالیت آن در هم‌آهنگی با ریاست زراعت، مطالعه و بررسی وضعیت کشاورزی و فرصت‌های پیش‌رفت آن است.

به گفته‌ی او، با نزدیک شدن فصل برداشت فرآورده‌های کشاورزی، «تقویم برداشت محصولات زراعتی» به مرکز کشور فرستاده شده و ریاست ‌جمهوری در حال بررسی آن است. این اقدام برای مشخص شدن زمان برداشت محصولات کشاورزی، یافتن بازارهای فروش و فراهم‌سازی زمینه‌ی صادرات‌ آن صورت گرفته است.

والی هرات، به کشاورزان اطمینان می‌دهد که به عنوان یک ضرورت مهم، راه‌برد اساسی و بزرگ دولت، برای کاهش فقر و بی‌کاری، پشتی‌بانی از کشاورزان است. به گفته‌ی او، منابع باید از خارج حکومت برای حمایت از کشاورزان، در اختیار این قشر قرار بگیرد.

این مقام محلی در هرات تأکید دارد که افزون بر کشاورزان، برای حمایت از مال‌داران و فعالان تولید فرآورده‌های لبنیات، حکومت برنامه‌هایی روی دست دارد که در آینده عملی خواهد شد.

بارش باران طی روزهای اخیر، خطر خشک‌سالی را از ولایت‌های زون غرب کشور برطرف کرد و حالا کشاورزان، برای آغاز فصل برداشت محصول لحظه‌شماری می‌کنند، اما هم‌زمان نبود بازار برای فروش و تأثیر منفی کرونا بر آن، سبب نگرانی دهقانان شده است.

دکمه بازگشت به بالا