رییس مجلس نماینده‌گان برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح را خلاف قانون خواند

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور روز سه‌شنبه، چهاردهم اسد، در نشست مشورتی با میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان و هیأت اداری این مجلس در مورد برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح گفت‌وگو کرده است. طبق اعلام دفتر مجلس نماینده‌گان، آقای رحمانی در این دیدار گفته است که برگزاری هر نوع جرگه مشورتی در موجودیت شورای ملی غیرقانونی است.

ارگ ریاست جمهوری گفته است که رییس مجلس نماینده‌گان حمایت مردم از نظارت و مشورت‌های آن‌ها را در مسایل ملی و سرنوشت‌ساز مهم خوانده و از همکاری خود در این عرصه اطمینان داده است.

دفتر مطبوعاتی مجلس نماینده‌گان اما گفته است که «بحث طولانی» دو طرف بی‌نتیجه بوده و ریاست جمهوری خواهان برگزاری نشست‌های مشابه مشورتی با مجلس نماینده‌گان شده است.

این دفتر در اعلامیه‌ای نوشته است که آقای رحمانی در دیدار با رییس جمهور غنی ضمن این‌که مراجعه به نظریات مردم را یک اصل عنوان کرده، گفته است که برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح خلاف قانون است.

در اعلامیه دفتر مطبوعاتی مجلس نماینده‌گان به نقل از میررحمان رحمانی آمده است: «زمانی‌که نماینده‌گان واقعی مردم در مجلسین شورای ملی حضور دارند، تدویر هر گونه لویه‌جرگه مشورتی غیر قانونی است.»

طبق اعلام این دفتر، رییس جمهور غنی در دیدار با هیأت اداری مجلس نماینده‌گان گفته است که لویه‌جرگه مشورتی صلح به خاطر تعیین سرنوشت ۴۰۰ زندانی گروه طالبان و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی نیاز جدی است.

رییس جمهور غنی هم‌چنان گفته است که در این لویه‌جرگه روی اجماع نظریات مردم و نماینده‌گان‌شان درباره صلح بحث می‌شود و افزون بر آن در مورد مسایل مهم ملی نیز تصمیم گرفته خواهد شد.

رییس مجلس نماینده‌گان اما گفته است که دولت باید پیرامون مسایل مهم و سرنوشت‌ساز ملی به ویژه آغاز مذاکرات صلح بین‌الافغانی و تبادله ۴۰۰ زندانی گروه طالبان، نشست مشترک و فوق‌العاده‌ا‌ی را با اعضای شورای ملی برگزار کند.

طبق اعلام دفتر مطبوعاتی مجلس نماینده‌گان، پس از بحث طولانی دو طرف به نتیجه‌ای نرسیدند و ریاست جمهوری خواستار برگزاری نشست مشابه با رییس و هیأت اداری، کمیته رییسان و مسوولان گروه‌های پارلمانی مجلس نمایند‌ه‌گان شده است.

قرار است لویه‌جرگه مشورتی صلح روز جمعه، هفدهم اسد برگزار شود. پیش‌تر رییس جمهور از اعضای شورای ملی خواسته بود تا به رخصتی تابستانی‌شان پایان دهند و در این لویه‌جرگه شرکت کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن