حرکت آهسته اما پیوسته زنان در بازار کار هرات

سیدحسن حسینی

فعالیت اقتصادی زنان در هرات با گذشت هر روز بیش‌تر می‌شود. اخیراً یک گالری لباس و کافه ویژه خانواده‌ با سرمایه‌گذاری یک خانم و یک آقا در این ولایت آغاز به کار کرده است. مسوولان گالری و کافه ویژه خانواده‌ به این باور اند که برای کاهش خشونت علیه زنان در خانواده‌، نیاز است که زنان با ورود به کسب‌و‌کار و بازار هرات، استقلال مالی به دست آورند. پیش از این هم زنان در هرات با استفاده از هوش اقتصادی وارد بازار کار شده و در کنار مردان خانواده، نقش مهمی در تامین مخارج زنده‌گی در خانواده را برعهده گرفته‌اند.

به باور فعالان مدنی، هرات در سال‌های گذشته نشان داده که ظرفیت‌های بالقوه‌ای برای فعالیت‌های اقتصادی زنان دارد، اما پشتی‌بانی دولت برای شکوفایی اقتصادی زنان همواره لازم بوده است. هم اکنون بیش‌تر از ۱۵۰۰ خانم در شهر هرات و ولسوالی‌های این ولایت فعالیت اقتصادی دارند.

گشایش نخستین گالری لباس زنان

ولایت هرات در غرب افغانستان با آن‌که بافت اجتماعی سفت و سخت سنتی خود را از گذشته‌ها حفظ کرده است، اما همین ده روز قبل در قلب شهر آن برای نخستین بار گالری لباس زنانه و کافه ویژه خانواده‌ها با سرمایه‌گذاری یک خانم و یک آقا شروع به فعالیت کرد.

به باور سرمایه‌گذاران گالری و کافه T&M، زنان هرات در سال‌های اخیر نشان دادند که تعریف جنسیت مرزهای گذشته خود را از دست داده است.

طلایه راوک، از مسوولان گالری و کافه T&M در هرات، به این باور است که زنان با فعالیت اقتصادی می‌توانند در کاهش مشکلات اقتصادی و بهبود وضعیت مالی خانواده‌ها مؤثر واقع شوند. او در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که سرمایه اولیه برای راه‌اندازی گالری لباس و کافه ویژه خانواده‌ها فقط ۸۰۰ هزار افغانی بوده است. وی امیدوار است که آرام‌آرام چرخ‌های کار گالری لباس و کافه ویژه بانوان به دوران بیفتد و آهنگ رشد اقتصادی آن صدای بلندی داشته باشد. خانم راوک تصریح می‌کند که در بخش کافه ویژه خانواده‌ها، برخی از روزهای هفته هم برای برنامه‌های فرهنگی مد نظر گرفته شده است و جمع‌های کتاب‌خوانی در آن برگزار می‌شود.

گالری لباس و کافه T&M آن‌طور که مسوولان آن می‌گویند، هم اکنون با تولید لباس‌های سنتی و عرضه آن به بازار، در کنار فعالیت اقتصادی، تلاشی هدف‌مندانه برای معرفی هویت فرهنگی مردم هرات به خرج می‌دهد. خانم راوک می‌گوید که در آینده نزدیک، علاوه بر فروش تولیدات دستی و لباس‌های محلی، لباس‌های مد روز را هم به بخش فروش گالری خود اضافه می‌کند.

به باور خانم راوک، تلاش زنان برای راه‌اندازی کسب‌و‌کار و فعالیت اقتصادی در کنار رشد سرانه درآمد خانواده‌ها، نقش مستقیمی در کاهش خشونت علیه آنان هم بازی می‌کند. وی امیدوار است که زنان دیگر هم در ولایت هرات با شکستن مرزهای ذهنی جنسیتی، وارد بازار کار شوند تا از این درک، به درآمد مطلوب دست یابند.

زنان در ولایت هرات از سال‌ها به این طرف در حوزه‌های مختلف اقتصادی درآمدزایی می‌کنند. این ولایت در یکی از مرکزی‌ترین بخش‌های خود بازار تجارتی ویژه زنان دارد که از طرف دولت راه‌اندازی شده و چندین خانم با فروش تولیدات دستی از مدت‌ها به این طرف در آن کسب‌و‌کار دارند.

زنان حمایت شوند

بنا بر گزارش اتاق تجارت و صنایع زنان در هرات، دست‌کم ۱۵۰۰ زن در این ولایت فعالیت اقتصادی دارند، اما دولت تا کنون توجه چندانی به وضعیت کسب‌و‌کار آنان نکرده است.

پیش از این اتاق تجارت و صنایع زنان از دولت و نهادهای همکار خواسته بود که با برگزاری نمایشگاه‌های متعدد در کشورهای منطقه، در کنار بازاریابی مؤثر برای کار زنان، تلاش آنان را برای رشد اقتصادی خانواده‌ها بیش‌تر کنند.

در همین حال ریاست امور زنان هرات به این باور است که دولت توانسته در سال‌های اخیر حامی زنان در حوزه‌های مختلف باشد.

انیسه سروری، رییس امور زنان هرات، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح به این نظر است که دولت با توجه بیش‌تر به خانم‌ها، نقش زیادی به آنان در اداره‌های دولتی داده است. او هم‌چنان می‌گوید که دولت برنامه‌های زیادی هم برای پشتی‌بانی از زنان در حوزه‌های اقتصادی خصوصی داشته است و نتیجه آن، وضعیتی است که فعلاً زنان در هرات شاهد آن هستند.

از نگاه فعالان مدنی و فعالان حقوق زن هم تلاش زنان برای کارآفرینی و فعالیت اقتصادی در هرات باید جدی گرفته شود.

ناهید فیض علی‌زایی، از فعالان مدنی در هرات، رشد فعالیت اقتصادی زنان این ولایت در سال‌های اخیر را توصیف می‌کند. به گفته وی اگر سکتور خصوصی و دولتی در کنار هم برای رشد و شکوفایی زنان تلاش کنند، وضعیت اقتصادی خانم‌ها در این ولایت بهبود می‌یابد. به گفته وی، نیاز است که زنان در تجارت، صنعت مدرن و سایر امور اقتصادی پایاپای مردان وارد عرصه کار شوند تا در کنار ایجاد زمینه رقابت سالم، فعالیت اقتصادی مثمری برای خانواده‌ها انجام شود.

فعالیت اقتصادی از دید آگاهان امور همواره بسترساز فعالیت‌های مهم اجتماعی و سیاسی بوده است. آگاهان به این باور اند که اگر دولت با پشتی‌بانی قوی، حامی سکتور خصوصی زنان باشد، آرام‌آرام زنان می‌توانند با ورود بیش‌تر به حوزه‌های سیاسی، نقش اثرگذاری در تغییر وضعیت موجود به وضعیت مطلوب بازی کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن