مهاجم درمسال سیک‌ها در کابل دو سال پیش از کارالای هند به افغانستان آمده بود

۸صبح، کابل: «اندیان اکسپرس» گزارش کرده است، یکی از مهاجمانی که روز چهارشنبه، ششم حمل، به درمسال سیک‌ها در کابل حمله کرده بود، دو سال پیش (۲۰۱۸) از کارالای هند به ولایت ننگرهار آمده و به گروه داعش پیوسته بود.

طبق این گزارش، منابع امنیتی به «اندیان اکسپرس» گفته‌اند این مهاجم براساس اطلاعات خانواده او که باشنده «کانور» هند است، محمدمحسن نام داشته است و یک عضو استخدام‌شده‌ی داعش از کارالای هند بوده است.

رسانه‌های هندی در سال ۲۰۱۶ گزارش کرده بود که حدود ۲۰ نفر از کارالای هند به افغانستان رفته و به گروه داعش پیوسته‌اند. مهاجم درمسال دو سال بعد از این افراد به افغانستان آمده است.

تصویر مهاجم درمسال سیک‌ها که از سوی گروه داعش منتشر شده است

براساس گزارش اندیان اکسپرس، یک مجله متعلق به گروه داعش تصویری را که از مهاجم درمسال سیک‌ها در کابل منتشر کرده است، از او به عنوان «ابوخالد الهندی» نام برده است. خانواده‌ی محمدمحسن این تصویر را شناسایی و تأیید کرده است.

مادر محمدمحسن اعتراف کرده است که چند روز پیش پیامی از گروه داعش مبنی بر این‌که پسرش در حمله کابل کشته شده است، دریافت کرده بود. او اما گفته که به دلیل ترس این پیام را حذف کرده است.

اندیان اکسپرس هم‌چنان گزارش کرده است که گروه داعش حمله کابل را تلافی اقدامات هند در کشمیر عنوان کرده است.

این رسانه هندی اما به نقل از منابعی در سازمان استخبارات هند نوشته است که دو «محمدمحسن» وجود دارد که از «کارالا» به گروه داعش پیوسته بودند. این منبع استخبارتی گفته است، مهاجمی که بر درمسال سیک‌ها حمله کرده است، نباید با محمدمحسنی که یک سال پیش در یک حمله هوایی امریکا کشته شد، اشتباه گرفته شود.

بیش‌تر بخوانید:

منابع استخباراتی گفته‌اند که مهاجم درمسال سیک‌ها در کابل در سال ۲۰۱۸ میلادی برای پیوستن به گروه داعش ولایت خراسان داعش (کنر و ننگرهار) رفته بود.

طبق گزارش اندیان اکسپرس، محمدمحسن در اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی به دنبال شغلی ابتدا به دبی امارات متحده عربی رفته بود و بعد از آن به افغانستان سفر کرد.

گفته شده است که مهاجم درمسال سیک‌ها در کابل ۲۸ سال سن داشت و ترک تحصیل کرده بود.

حمله به درمسال سیک‌ها در کابل روز چهارشنبه، ششم حمل، هنگامی که این اقلیت مذهبی در عبادت‌گاه‌شان برای اجرای مراسم دینی تجمع کرده بودند، صورت گرفت. در این حمله ۲۵ نفر از جمله کودکان و زنان کشته شدند و هشت نفر دیگر زخم برداشتند.

مسوولیت این حمله را گروه داعش بر عهده گرفت.

این حمله با محکومیت گسترده ملی و بین‌المللی روبه‌رو شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن