کمبودی‌های پارک ملی بند امیر و ضرورت رسیده‌گی به آن

داوود ناظری

با باز شدن بند امیر، اولین پارک ملی کشور به روی توریستان و جهان‌گردان بعد از قرنطینه، هر روز شاهد حضور بیش‌تر مردم در این مکان تفریحی و طبیعی کشور هستیم. جاده‌های پخته و اساسی، هوای پاک و خنک، هلهله و شادی کودکان و خانواده‌ها، آب سرد و گوارا و زلال بند امیر واقعاً دیدنی و جالب است. در این فصل سال که بیش‌تر شهرهای افغانستان گرم شده، اما در بامیان و بند امیر، از طرف صبح و شام، انسان به شدت احساس سردی می‌کند. در خود بند امیر، پیاده‌روهای سنگ‌فرش شده، زباله‌دانی‌ها، دست‌شویی‌ها، پارکینگ موتر و مکان نشستن و سایه‌بان‌ها، از کارهای انجام‌ شده در این پارک است.

با تمام‌کارها و برنامه‌های انجام‌یافته، بازهم کمبودی‌هایی وجود دارد که اگر برطرف شود، باعث زیبایی، جذابیت و افزایش حضور مردم در بند امیر خواهد شد. متأسفانه فعلاً به دلیل همین چالش‌ها و کاستی‌ها، خانواده‌ها و مراجعه‌کننده‌گان در راحتی و آسایش کامل نیستند. در این مقاله به هدف رفع چالش‌ها و کاستی‌ها و افزایش توریستان و جهان‌گردان در بامیان و بند امیر و به دست آمدن رضایت بیش‌تر آنان، در ابتدا به چند نمونه از کاستی‌هایی که از نزدیک در بند امیر دیده‌ایم اشاره می‌شود و به دنبال آن راهکارها برای حل آن مطرح می‌شود.

کمبود جا برای نشستن، وجود پشه‌های گزنده کوچک، رفت‌وآمد مردم و اذیت شدن خانواده‌ها، جوانان ولگرد و استفاده از برخی مواد مخدر، کمبود دست‌شویی‌ها، آب‌بازی با بدن برهنه، قیمتی خیمه و کرایه اتاق در یک شبانه‌روز به ۳ هزار افغانی و… از مشکلات مراجعه‌کننده‌گان به بند امیر است.

پیشنهاد‌ها

پخته‌کاری کناره‌های بند امیر و کتاره‌بندی آن برای جلوگیری از خطر سقوط افراد در داخل بند و ایجاد گلدان‌ها و اصلاح درختان بسیار مهم است. فعلاً کناره‌های بند غیرمعیاری و طبیعی، درختان خودرو اصلاح‌نشده، بوته‌های خاردار و مسیرهای لغزانی که هرلحظه در حال ریختن است، عبور و مرور را از کناره بند غیرممکن ساخته است. اگر کناره‌های بند به شکل درست و معیاری، پخته‌کاری شود، درختان شاخه‌بری و اصلاح گردد، کتاره‌ها و گلدان‌ها نصب شود، بر زیبایی بند امیر و راحتی مردم چندین برابر افزوده خواهد شد.

زینه‌سازی در اطراف بند، از دیگر نیازهای مهم است. فعلاً مردم از هر قسمت بند بالا و پایین می‌شوند که هم خطر لغزیدن و سقوط وجود دارد و هم علف‌ها نابود می‌شود. در صورت وجود زینه از چندین قسمت بدنه بند امیر، هم بند زیبا می‌شود و هم از لگدمال شدن علف‌ها جلوگیری می‌گردد. زینه‌ها باید قسمی ساخته شود که خانواده‌ها بتوانند راحت بالا و پایین شوند و اطراف آن باید کتاره گرفته شود.

سم‌پاشی درختان و سبزی‌های اطراف بند امیر برای از بین رفتن حشرات مضر و پشه‌های کوچک و گزنده، از دیگر نیازهای ضروری است. فعلاً موجودیت انواع پشه‌های گزنده و مضر، یکی از مشکلات خانواده‌ها و گردش‌گران در بند امیر است. شاید کم‌تر کسی باشد که به بند امیر برود، اما پشه او را نگزیده باشد. با سم‌پاشی این مشکل به راحتی برطرف می‌شود.

ساخت تشناب‌ از دیگر نیازهای بند امیر است. فعلاً تعدادی از تشناب‌ها که ساخته‌ شده با توجه به تعداد مراجعه‌کننده‌گان، کافی نیست و خانواده‌ها در این قسمت با مشکلات مواجه‌اند. تشناب‌های موجود دارای نظافت خوب نیست و خیلی‌ها نمی‌توانند آنجا دست‌شویی کنند. از آنجایی ‌که مردم برای یک مدت طولانی حتا برای چند شبانه‌روز در بند امیر سپری می‌کنند، دست‌شویی و تشناب از نیازهای اساسی است.

نهال‌شانی در اطراف بند امیر و کنار تپه‌های مشرف‌ بر آن، از دیگر نیازها است؛ چون هم محیط را سبز، مرطوب و زیبا می‌سازد و زمینه تفریح خانواده‌ها بیش‌تر فراهم می‌آید. حالا کمبود درخت و فضای سبز، یکی از مشکلات اساسی بند امیر است. به همین دلیل بسیاری وقت‌ها، خانواده‌ها مجبور اند زیر آفتاب سوزان بنشینند و غذا بپزند.

پخته‌کاری سرک باقی‌مانده بند امیر از قسمت دوراهی یکه‌ولنگ و سرک‌هایی که بندها را باهم وصل می‌کند، خیلی مهم و ضروری است. فعلاً هیچ سرک و جاده‌ای بین هفت‌ بند وجود ندارد و اگر دارد هم موتر به خوبی و راحتی نمی‌تواند رفت‌وآمد کند. به همین دلیل فقط از یک‌ بند امیر استفاده می‌شود و بقیه بندها بیکاره می‌مانند. مسوولان باید بین تمامی هفت‌ بند امیر سرک‌ها را وصل کنند تا مانند بند اول، از دیگر بندها هم استفاده شود. در این صورت هم جذابیت بند امیر بیش‌تر می‌شود و هم از تراکم نفوس در یک قسمت جلوگیری می‌گردد.

ایجاد یک کلینیک و دواخانه برای ‌رسیده‌گی فوری و عاجل به بیماران، از دیگر نیازها و ضرورت‌های بند امیر است. از آن‌جایی تا مرکز یکه‌ولنگ و شهر بامیان فاصله زیادی است و احتمالاً بیماران فوری با مشکل مواجه می‌شوند، از طرف دیگر خانواده‌ها در بند امیر نیاز به داروهای مختلف پیدا می‌کنند، باید در خود بند امیر این سهولت‌ها در ‌دسترس باشد.

نتیجه‌گیری

  1. بند امیر، اولین پارک ملی کشور، یکی از جاذبه‌های گردش‌گری و مکان‌های توریستی کشور است که سالانه با جلب و جذب هزاران جهان‌گرد داخلی و خارجی، نقش مهمی در رشد اقتصادی و توسعه فرهنگی کشور به خصوص ولایت بامیان دارد. با وجودی که تا هنوز این ساحه به شکل درست مدیریت نمی‌شود، باز هم تأثیرات خاصی دارد.
  2. پخته‌کاری سرک‌های باقی‌مانده و سرک بین بندها، زینه‌سازی روی دیوار بندها‌، اصلاح درختان خودروی کنار بندها، کتاره‌سازی و پخته‌کاری بالای دیوار بند برای عبور و مرور مردم، سم‌پاشی درختان و اعمار دست‌شویی بیش‌تر، از کارهای باقی‌مانده در بند امیر است.
  3. با انجام کارهای باقی‌مانده و رسیده‌گی به بند امیر، تعداد توریستان و جهان‌گردان چندین برابر خواهد شد و در نتیجه عواید بند امیر چندین برابر افزایش خواهد یافت. اگر مدیریت درست نشود و کاستی‌ها رفع نگردد، مردم و مراجعه‌کننده‌گان بند امیر با مشکلات متعددی دست به گریبان خواهند ماند.

دکمه بازگشت به بالا