واکنش تُند مردم و حکومت به سخنان مولوی انصاری

8صبح، کابل

سخنان اخیر مولوی مجیب‌الرحمان انصاری در پیوند به «نظام» و «نیروهای امنیتی» افغانستان، واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشته است. مولوی انصاری، روز جمعه، اول حوت، در جریان خطبه نماز جمعه، حضور در نظام افغانستان را «گناه کبیره» خواند. افزون بر این، او عالمان دین که از حکومت حمایت می‌کنند را بدتر از «یهود و نصارا» عنوان کرد. در واکنش به این سخنان، مشاور امنیت ملی افغانستان، اظهارات مولوی انصاری را خلاف دیدگاه تمام علمای جهان می‌داند و پافشاری دارد کسی که مردم را علیه نظام تحریک کند، «بغاوت‌گر» است و احتمال دخیل بودن استخبارات منطقه‌ای در سخنان اخیر مولوی انصاری از سوی امنیت ملی بررسی می‌شود. والی هرات نیز در واکنش تند به اظهارات مولوی انصاری، تأکید دارد که هرات جایی برای تولید داعش نیست و حتا اگر با بهای خونش تمام شود، اجازه نمی‌دهد کسی به دستور بیگانه، اندیشه‌های افراطی را ترویج دهد. ریاست حج و اوقاف هرات نیز از مولوی انصاری می‌خواهد اگر سخنانش از روی احساسات بیان شده باشد، در پیوند به آن به مردم وضاحت بدهد. آگاهان امور حقوقی باور دارند که سخنان اخیر مولوی انصاری، در پیوند به نیروهای امنیتی و نظام، مفهوم «تبلیغ و مبارزه علیه نظام» را دارد و بر مبنای کود جزای افغانستان، قابل پی‌گرد عدلی و قضایی است.

به دنبال سخنان مولوی مجیب‌الرحمان انصاری، خطیب مسجد گازرگاه هرات، که حضور در نظام افغانستان را «گناه کبیره» خوانده بود، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور، می‌گوید که سخنان مولوی انصاری خلاف دیدگاه «تمام علمای جهان» است و پیش از این عالمان دین تمام کشورها، بدون یک کشور، جنگ افغانستان را «غیرمشروع» خوانده‌اند. آقای محب روز شنبه، دوم حوت، در یک نشست خبری در کابل گفت اگر کسی بر ضد نظام مردم را تحریک کند، ما او را به حیث «باغی/بغاوت‌گر» می‌دانیم و باید با وی اجراآت صورت گیرد. این مقام حکومت افغانستان تأکید دارد، افرادی که از آدرس دین و منبر سخن می‌زنند، باید با سایر علمای دین هماهنگی کنند.

مشاور امنیت ملی کشور افزود: «اگر اظهارات مولوی انصاری در چهارچوب اسلام است، باید با علمای دین هماهنگی کند. اگر کدام موضوع استخباراتی باشد، چون در زون غرب استخبارات منطقه هم فعال هستند، به امنیت ملی وظیفه سپرده شده تا بررسی کند؛ زیاد امکان دارد که این موضوع منطقه‌ای باشد.»

از جانب دیگر، احمدضیا سراج، رییس عمومی امنیت ملی افغانستان، در این نشست خبری گفت که حکومت مطابق قانون و مقررات عمل می‌کند و اگر کسی فراتر از تمام ارزش‌ها سخن بزند و حکومت مشروع را «چلنج» بدهد، این حالتی است که پای خود را فراتر از قانون می‌گذارد. رییس عمومی امنیت ملی کشور باور دارد که سخنان مولوی انصاری در پیوند به فعالیت افراد در نظام، خارج از چوکات قوانین افغانستان است و هشدار می‌دهد اگر این روند ادامه پیدا کند، از سوی حکومت در مورد آن تصمیم گرفته خواهد شد.

سیدوحید قتالی، والی هرات، می‌گوید که هرات جایی برای تولید داعش نیست. او روز شنبه، دوم حوت، در یک نشست‌ خبری گفت: «مگر ما مُرده باشیم که در این شهر دوباره وحشت بیاید. بیرق‌های پلید خود را پایین کنند. ما خون دادیم تا این شهر آباد شود و مردم آرام شوند. خون ما بریزد، نمی‌گذاریم داعش بیاید. این خوش‌خدمتی‌ها را نکنند، شرم کنند.» آقای قتالی خطاب به مولوی انصاری هشدار داد: «پا از گلیم خود بیش‌تر دراز نکن، احساسات مردم را جریحه‌دار نکن، این ملت می‌خواهد به آبادانی فکر کند، نو بر آب‌های خود حاکم شده، بر بند سلما و کمال‌خان و معادن خود حاکم شده؛ توطیه بیگانه را نیار سر ما.»

این مقام ارشد محلی هرات در ادامه سخنانش افزود، فصل این گذشته که کسی به دستور بیگانه اندیشه‌های افراطی را تولید کند و مردم از وحشت و جنگ خسته شده‌اند. از دید او، به دستور بیگانه علیه نیروهای امنیتی افواهات گفته می‌شود.

مولوی انصاری در سخنانش گفته بود عالمان دین که از نظام کنونی حمایت می‌کنند، از «یهود و نصارا» بدتر هستند، اما به باور والی هرات یهود کسی است که داعش را تولید می‌کند و قصد دارد مردم را به سوی بدبختی ببرد.

در همین حال، از دید آگاهان امور حقوقی، اگر فردی مردم را علیه حکومت انگیزه دهد و آنان را به اقدام بر ضد حکومت تشویق کند، این اقدام خلاف قانون اساسی افغانستان است و باید مورد پی‌گرد عدلی و قضایی قرار گیرد. وحید فرزه‌یی، آگاه امور حقوقی، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید که هرگاه فردی سبب «تضعیف نظام» شود، مجازات او بیش‌تر است، اما اگر تنها «تبلیغ» کند و هیچ ضرری به حکومت و نیروهای امنیتی وارد نکند، باز هم متهم است و مجازات کم‌تری می‌شود.

آگاهان امور حقوقی باور دارند که سخنان اخیر مولوی انصاری، در پیوند به نیروهای امنیتی و نظام، مفهوم «تبلیغ و مبارزه علیه حکومت» را دارد و بر مبنای کود جزای افغانستان، قابل پی‌گرد عدلی و قضایی است.

عبدالخالق هروی، رییس ارشاد، حج و اوقاف هرات، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید که سخنان اخیر مولوی انصاری، مورد پذیرش تمام عالمان دین نیست و دیدگاه شخصی این فرد است. به گفته او، این سخنان از آدرس شخصی یک فرد مطرح شده و دیدگاه اسلام، فتوا و دین نیست. رییس حج و اوقاف هرات افزود که از دید عالمان دین، افغانستان در شرایط کنونی نیازمند وحدت است و نباید میان مردم فاصله ایجاد شود و شخص مولوی انصاری باید پاسخگوی این حرف‌های خود باشد. او تأکید دارد که عالمان دین حاضرند در مورد گفته‌های مولوی انصاری در یک نشست عمومی بحث کنند.

آقای هروی پافشاری می‌کند که سخنان انصاری «توهین به تمام افرادی است که در حکومت کار می‌کنند» و از مولوی انصاری می‌خواهد اگر سخنانش از روی احساسات بیان شده باشد، در پیوند به آن به مردم وضاحت بدهد. این مقام محلی هرات باور دارد که مسأله «فساد در نظام» را هیچ‌کسی انکار کرده نمی‌تواند و مردم از نظام کنونی رضایت کامل ندارند، اما نباید تمام ملت زیر سوال برده شوند و همه گناه‌کار، مرتکب گناه کبیره و تشبیه به یهود و نصارا شوند.

سخنان جنجالی مولوی انصاری، موجی از واکنش‌ها را میان مردم و کاربران شبکه‌های اجتماعی در هرات به دنبال داشته است. برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی، با نکوهش این اظهارات، تصاویر نیروهای امنیتی را منتشر کرده و از این نیروها حمایت کرده‌اند. شکیب پردیس، از ساکنان هرات، باور دارد که نظام افغانستان با بهای خون هزاران نفر به دست آمده و همه ساکنان افغانستان باید از این نظام پشتی‌بانی کنند. از دید او، استفاده از منبر و گناه‌کار خواندن مردم، خود گناه کبیره است.

برخی دیگر از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز با نشر مطالب «کنایه‌آمیز» در پیوند به گناه‌کار بودن افرادی که در نظام سرگرم کار هستند، سخنان مولوی انصاری را «توهین بزرگ» به تمام ملت افغانستان عنوان کرده‌اند. مولوی مجیب‌الرحمان انصاری، خطیب مسجد گازرگاه هرات، پیش از این نیز در سخنانی، «بی‌حجابی زنان را دلیل بی‌غیرتی مردان» دانست و با ایجاد اداره «امر به معرف و نهی از منکر»، قصد داشت تفسیر خودش از اسلام را عملی کند.

دکمه بازگشت به بالا