سایه بیکاری بر مسابقه دوستانه بزکشی در بامیان؛ استفاده از بز مصنوعی به جای گوساله

مسعود اختیاری

در رقابت‌های تمریناتی بزکشی امسال در بامیان، به عوض «گوساله» از «بز مصنوعی» استفاده می‌شود. زمری طاهری، مسوول فدراسیون بزکشی ولایت بامیان، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که به دلیل مشکلات اقتصادی، خریدن گوساله دشوار است، زیرا بیکاری افزایش یافته است و هر راس گوساله ۱۳ تا ۱۴هزار افغانی هزینه دارد.

فدراسیون بزکشی بامیان با مشکلات دیگر نیز مواجه است. مسوول فدراسیون بزکشی ولایت بامیان می‌گوید که برای برگزاری رقابت‌های تمرینی در این ولایت، زمین و امکانات مناسب در اختیار ندارند. زمری طاهری گفت که تلاش دارند با برگزاری رقابت‌های دوستانه و تمرینی، تیم‌های این ولایت را برای اشتراک در لیگ بزکشی پایتخت کشور آماده کنند. طاهری افزود که آنان به دلیل نداشتن زمین مناسب، مجبورند رقابت‌ها را در زمین شخصی دایر کنند. مسوول فدراسیون بزکشی ولایت بامیان افزود: «میدان بزکشی باید یک جای وسط داشته و وسعت زمینش نیز زیاد باشد.» به گفته‌ زمری طاهری، میدان بزکشی‌ای که آن‌ها در اختیار دارند، از شهر دورافتاده و برف‌گیر است.

طاهری هم‌چنان گفت که اگر مشکلات مانع آن‌ها نشود، تلاش دارند که هر هفته رقابت‌های تمرینی بزکشی را میان تیم‌های ولایت بامیان دایر کنند.

در همین حال آقای طاهری با ابراز خوشحالی از استقبال مردم از این بازی محلی، گفت که بزکشی به‌عنوان یک بازی محلی برای باشنده‌گان بامیان بسیار جذاب واقع می‌شود و مردم در رقابت‌ها بازیکنان مورد علاقه‌شان را تشویق می‌کنند.

رقابت دوستانه بزکشی میان دو تیم از مرکز بامیان روز سه‌شنبه، هفتم جدی، با حضور صدها تماشاگر در برابر رواق‌های خالی بودا برگزار شد. زمری طاهری در این راستا گفت که این رقابت میان تیم‌های «شاه‌فولادی» و «مرکز» برگزار شده بود که با پیروزی تیم شاه‌فولادی پایان یافت‌. طبق گفته‌ طاهری، این رقابت‌ها بخشی از تمرینات آن‌ها برای اشتراک در لیگ بزکشی پایتخت کشور است که از دو سال به ‌این‌سو با حضور تیم‌هایی از حدود بیست ولایت کشور در شهر کابل برگزار می‌شود. به قول او، فدراسیون بزکشی بامیان از سال ۱۳۹۰ فعالیت دارد و چهار تیم از ولسوالی‌های یکه‌ولنگ و مرکز این ولایت عضویت آن را دارند.

بازی‌های بزکشی در بامیان با حمایت مالی و معنوی شماری از متنفذان و بزرگان محل برگزار می‌شود. از جمله این افراد سید‌اسدالله جعفری، سناتور پیشین مردم بامیان است. جعفری می‌گوید که برگزاری چنین برنامه‌ها در «شرایط خفقان حاضر» زمینه سرگرمی و شادی مردم را فراهم می‌کند. وی می‌افزاید که راه‌اندازی این رقابت‌ها سبب می‌شود که این بازی محلی نابود نشود. این نماینده پیشین بامیان در مجلس سنا که اسب‌هایش در رقابت دوستانه تیم‌های مرکز حضور دارد، گفت هر کسی که اسب دارد، به پهلوانش جایزه نقدی هدیه می‌دهد.

پهلوان عبدالغفور شیدانی، عضو تیم بزکشی مرکز بامیان، می‌گوید که مدتی رقابت‌ها متوقف شده بود، اما در روزهای اخیر چندین بازی برگزار شده است. وی امیدوار است که این مسابقات ادامه یابد تا برای اشتراک در لیگ سال جاری پرقدرت ظاهر شوند.

در همین حال رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان برای ولایت بامیان می‌گوید که از تمام بازی‌های محلی در چوکات شریعت اسلامی حمایت می‌کنند. سیف‎الرحمن محمدی، رییس این اداره، گفت که مسابقات بزکشی یک کار نیک است و بازی‌هایی که موافق با شریعت اسلام و پالیسی «امارت اسلامی» باشد، از آن پشتی‌بانی می‌کنند.

طبق روایت‎ باشنده‌گان بامیان، بزکشی یکی از بازی‌های بومی این ولایت است که تا امروز ادامه یافته‌، گرچند نسبت به گذشته کم‌رنگ‌تر شده است. قبل از این نیز، مسابقات دوستانه بزکشی در پارک ملی بندامیر روی سطح یخ‌زده‌ «بند هیبت» با حضور پرشور مردم برگزار می‌شد.

دکمه بازگشت به بالا