نشست بین‌المللی صلح و امنیت سئول با حضور شورای عالی صلح افغانستان آغاز شد

۸صبح، کابل: نشست دو روزه بین‌المللی«صلح، امنیت و توسعه انسانی» در شهر سئول پایتخت کوریای جنوبی روز جمعه ۱۹ دلو آغاز شد. این نشست از سوی فدراسیون صلح جهانی برگزار شده است و به نماینده‌‎گی از افغانستان در آن، رییس شورای عالی صلح شرکت کرده است.

احسان‌الله طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح، به ۸صبح گفت که در این نشست محمدکریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح، یکی از سخنرانان خواهد بود و در مورد صلح و امنیت جهانی با توجه به قضایای صلح افغانستان صحبت خواهد کرد.

سخنگوی شورای عالی صلح گفت که در این نشست، شماری از سران کشورها و چهره‌های سیاسی و علمی شناخته شده جهانی شرکت کرده‌اند. به گفته وی، در این نشست دو روزه، فرصت‌ها و چالش‌های صلح در پیوند به امنیت و توسعه انسانی به بررسی گرفته می‌شود.

این در حالی است که تلاش‌ها از چند جهت برای تأمین صلح در افغانستان جریان دارد. به تازه‌گی گروه‌های سیاسی افغانستان با نماینده‌گان گروه طالبان در مسکو در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری دیدار و گفت‌وگو کردند. در نشست مسکو نماینده‌گانی از حکومت افغانستان و شورای عالی صلح شرکت نکرده بودند.

حکومت یک روز پس پایان این نشست اعلام کرد که نشست مسکو، یک نشست علمی – سیاسی برای بحث در باره صلح بود و نتایج آن الزامیت اجرایی ندارد.

اعضای شرکت‌کننده نشست مسکو یک قطع‌نامه را نیز تصویب کردند، که در یکی از ماده‌های آن بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان تأکید شده است.

دکمه بازگشت به بالا