وزیر خارجه امریکا از برگزاری نشست بین‌الافغانی دوحه استقبال کرد

۸صبح، کابل: وزیر خارجه امریکا از برگزاری نشست بین‌الافغانی صلح در دوحه، پایتخت قطر استقبال کرد.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا روز یک‌شنبه، شانزدهم سرطان هم‌زمان با برگزاری روز نخست نشست بین‌الافغانی صلح در دوحه گفته است که از دیر زمانی منتظر برگزاری چنین نشستی بوده است و اکنون نیز خوشحال است که مقام‌های دولتی، نماینده‌گان جامعه مدنی، زنان افغان و طالبان را دور یک میز می‌بیند.

او هم‌چنان گفته است که امریکاییان نیز باید خوشحال باشند که افغان‌ها با یک‌دیگر نشسته‌اند تا به درگیری‌ها و خشونت در کشورشان پایان دهد و برای ساختن آینده بهتر با هم کار کنند.

 نشست بین‌الافغانی صلح صبح امروز یک‌شنبه شانزدهم سرطان در دوحه پایتخت قطر آغاز شد. این نشست در قطر برای دو روز در نظر گرفته شده است.

برگزارکننده این نشست یک سازمان غیردولتی آلمانی به نام «بنیاد برگوف» است و از سوی آلمان و قطر به صورت مشترک میزبانی می‌شود.

هیأت ۵۲ نفری افغانستان برای شرکت در این نشست روز شنبه راهی قطر شده بود. در ترکیب این هیأت، شماری از مقامات حکومتی نیز شامل هستند.

دور هفتم گفت‌وگوهای امریکا و طالبان در قطر به خاطر برگزاری این نشست برای دو روز متوقف شده است. قرار است نماینده‌گان امریکا و طالبان این دور از گفت‌وگوهای‌شان را روز سه‌شنبه از سر بگیرند. دو طرف از نتایج این دور از گفت‌وگوهای‌شان ابراز رضایت کرده‌اند.

گروه طالبان لحظاتی پیش از شروع نشست بین‌الافغانی صلح در قطر، یک مرکز نظامی را در شهر غزنی هدف حمله یک موتر بمب‌گذاری‌شده قرار داد. شمار تلفات این حمله ۱۲ کشته و ۱۷۹ زخمی اعلام شده است.

طالبان گفته‌اند که یک «مرکز استخباراتی» دولت را هدف قرار داده‌اند. این حمله بیش‌تر به غیرنظامیان، از جمله به دانش‌آموزان یک مکتب  تلفات وارد کرده است.

دکمه بازگشت به بالا