دومین فارم پرورش کژدم در هلمند ساخته شد

۸صبح، کابل: دومین فارم پرورش کژدم در ولایت هلمند ساخته شد. وزارت زراعت، آبیاری و مالداری با اعلام این خبر گفته است که این فارم ظرفیت پرورش ۶۰ هزار کژدم را دارد.

این فارم از سوی بخش خصوصی ساخته شده و در آن هفت نوع کژدم پرورش می‌یابد.

وزارت زراعت در اعلامیه‌ای که روز شنبه، شانزدهم قوس نشر کرد، به نقل از زلمی الکو، رییس زراعت، آبیاری و مالداری هلمند نوشته است که با آغاز کار ساخت و سپس بهره‌برداری از این فارم، برای حل مشکلات و رفع نیازهای مسوولان این فارم،‌ از سوی ریاست زراعت هلمند راهنمایی‌های فنی و مشورت‌های لازمی شده است.

از جانب دیگر، مسوولان این کژدم‌پروری می‌گویند که فارم‌شان را به خاطر جلوگیری از قاچاق کژدم‌های کشور به خارج ساخته‌اند. وزارت زراعت گفته است که زهر کژدم به برخی از کشورها صادر می‌شود.

طبق معلومات وزارت زراعت، خوراک کژدم‌های این فارم کرم است. هر کژدم در سه ماه، شش قطره زهر تولید می‌کند و بهای یک کیلو گرام زهر کژدم، نزدیک به ۱۰ میلیون دالر است.

قابل یادآوری است که این دومین فارم کژدم‌پروری است که در ولایت هلمند به بهره‌برداری سپرده می‌شود. پیش از این یک فارم دیگر که ظرفیت پرورش ۱۷ هزار کژدم را داشت، در دوازدهم عقرب امسال افتتاح شد.

گفتنی است که نخستین بار در کشور فارم پرورش کژدم در هرات ساخته شد. در فارم هرات، بیش‌تر از دو هزار کژدم نگه‌داری و زهرشان به شماری از کشورها صادر می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن