دومین دور انتخابات ریاست مجلس نماینده‌گان هم بی‌نتیجه پایان یافت

۸صبح، کابل: دومین دور انتخابات ریاست مجلس نماینده‌گان در دومین مرحله آن نیز بی‌نتیجه پایان یافت. این دور انتخابات بامداد روز سه شنبه، چهارم سرطان برگزار شد. در نخستین مرحله آن که پیش از چاشت برگزار شد، میرافغان صافی، احمدجاوید جیحون و عبدالشکور واقف حکیمی سه عضو مجلس نماینده‌گان خودشان را برای احراز کرسی مجلس نماینده‌گان نامزد کردند.

اما هیچ یک از آنان در نتیجه انتخابات نتوانست (۵۰ درصد+ جمع یک رأی) را کسب کنند. از همین رو، روند گزینش رییس مجلس به مرحله دوم رفت. در دومین مرحله این دور انتخابات داخلی مجلس آقای صافی و آقای جیحون به رقابت پرداختند و هر یک به ترتیب ۸۸ و ۷۶ رأی کسب کردند. هم‌چنان ۶۴ رأی سفید در داخل صندوق‌های رأی‌دهی ریخته شد. افزون بر این نُه رای از سوی هیأت اداری موقت باطل اعلام شد.

نصاب مجلس در دومین دور انتخابات ریاست مجلس نماینده‌گان از سوی هیأت اداری مجلس ۲۳۶ نفر اعلام شد و هم‌چنان ملک قیس ملک‌زایی، رییس موقت مجلس خاطرنشان ساخت، هر نامزدی که بتواند ۱۱۹ رای به دست بیاورد، به عنوان رییس منتخب مجلس شناخته خواهد شد. پس از شمارش آرا معلوم شد که هیچ نامزد رأی کافی را برای ریاست مجلس نتوانسته به دست بیاورد. به این ترتیب بر اساس اصول وظایف داخلی انتخابات دور بعدی باید میان نامزدان جدید برگزار شود.

گفتنی است که در نخستین مرحله این دور انتخابات از میان سه نامزد، میرافغان صافی و احمدجاوید جیحون هر یک به ترتیب با گرفتن ۷۷ و ۷۳ رأی به مرحله دوم راه یافتند. اما عبدالشکور واقف حکیمی در این دور با کسب ۳۵ رأی نتوانست به مرحله دوم یابد. در مرحله اول، ۴۲ رأی باطل اعلام شد و ۱۰ برگه دیگر نیز سفید بود.

دکمه بازگشت به بالا