دومین جشنواره فرهنگی-‌هنری صلح منطقه‌ای در کابل برگزار شد

عبدالاحمد حسینی

دومین جشنواره «فرهنگی-‌هنری صلح منطقه‌ای» با حضور سفیران جوان افغانستان و پاکستان برای صلح روز دوشنبه، سیزدهم عقرب، از سوی مؤسسه میدیوتیک افغانستان در کابل برگزار شد. در این جشنواره این سفیران جوان صلح، به تأمین صلح و روابط پایدار در  هر دو کشور تأکید کردند و گفتند که آن‌ها با برگزاری چنین جشنواره‌ها، می‌خواهند شاهد یک افغانستان امن و با‌ثبات باشند. 

مؤسسه میدیوتیک افغانستان‌، نزدیک به سه دهه است که در افغانستان فعالیت دارد. این مؤسسه در بخش‌های حل منازعه با رسانه‌ها، تقویت صلح‌پروری، جامعه مدنی و انکشاف جوانان فعالیت می‌کند.

محمد‌عاطف فقیرزاده، ‌عضو هیأت مدیره میدیوتیک روز دوشنبه، سیزدهم عقرب، در افتتاح این جشنواره گفت که دومین جشنواره فرهنگی-‌هنری صلح منطقه‌ای به هدف سهیم ساختن جوانان در پروسه صلح، ایجاد شبکه فعال منطقه‌ای جهت تسهیل ارتباطات مؤثر، شریک ساختن تجربیات کارهای مدنی و رسانه‌ای، بهبود درک و ارتباط بین گروه‌ها و هم‌چنان فراهم کردن زمینه معرفی فرهنگ‌ها و رسم و رواج در این دو کشور، دایر شده است.

فقیرزاده خاطر‌نشان ساخت که این دومین جشنواره صلح است که در کابل برای یک روز برگزار می‌شود. به گفته او پیش از این، این جشنواره در کشورهای پاکستان و تاجیکستان دایر شده و سفیران جوان این کشور‌ها برای صلح با هم بحث و تبادل نظر کرده‌اند. او این گفت‌وگوها را مؤثر و ارزنده ارزیابی کرد و گفت که با دایر شدن این جشنواره‌ها، سفیران جوان برای صلح به دست‌آوردهای قابل لمس و چشم‌گیری دست یافته‌اند.

او گفت: «در گفتمان‌هایی که دایر شده، روی موضوعاتی چون سمینارهای تاریخ و سیاست برای افغانستان و پاکستان، کارگاه‌های تحلیل و ارزیابی در پیوند به سمینارهای تاریخ و سیاست، گفتما‌ن‌های جوانان با سیاست‌مداران و شخصیت‌های علمی در هر دو کشور و ورکشاپ تشریک تجارب و انکشاف معلومات در اسلام‌آباد و کابل بود.»

آقای فقیرزاده تصریح کرد که این نهاد در نظر دارد تا در آینده یک برنامه را زیر نام «ایجاد پلت‌فارم دیجیتال برای تبادل افکار سفیران جوان دو کشور» ایجاد کند.

محمداجمل شاهپور، معین امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ، برگزاری چنین نمایشگاه‌ها را مفید و ارزنده ارزیابی کرد. او گفت  با دایر شدن چنین برنامه‌ها، گفتمان صلح میان جوانان کشورهایی چون افغانستان، ایران، پاکستان و تاجیکستان، روابط نزدیک با مردمان این کشورها برقرار شده است. به گفته او روابطی که اکنون میان مردمان این کشورها برقرار است، به مراتب بالاتر و عمیق‌تر از ادبیات سیاسی است که دولت‌ها به کار می‌برند.

از سوی دیگر، معین امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ در این جشنواره گفت، علی‌رغم این‌که کشورهای افغانستان، پاکستان، ایران و تاجیکستان دارای مشترکات فرهنگی، دینی و تاریخی هستند، در حال حاضر این کشورها در وضعیت مطلوب و در جای‌گاه بایسته خود قرار ندارند. او دلیل وضعیت نامطلوب این کشورها را فشارهای ناشی از تمامیت‌خواهی، مداخلات سیاسی مغرضانه و دوری از ارزش‌های بنیادین این کشورها عنوان کرد. به گفته او، این عوامل زمینه‌ساز ایجاد فاصله‌ها و حاکمیت فقر اقتصادی و فرهنگی و هم‌چنان بروز ناملایمات در میان مردمان این کشورها شده‌ است.

معین جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ، از سویی هم تروریزم را به عنوان خطرناک‌ترین پدیده‌ یاد کرد و گفت که حیات مردمان را در اکثرکشور‌های جهان تهدید می‌کند. به گفته او افغانستان و پاکستان از این امر مستثنا نبوده و از این ناحیه آسیب‌پذیر اند. او بیان داشت، با توجه به این‌که این دو کشور تهدیدات مشترک نیز دارند، باید برای دفاع از ارزش‌ها و تأمین ثبات مبارزه کنند.

در این جشنواره بیش از ۲۵۰ تن از فعالان مدنی، رسانه‌ای، استادان جوان دانشگاه، دانشجویان، هنرمندان، بازرگانان و نماینده‌گان کشورهای ایران و تاجیکستان شرکت داشتند. اشتراک‌کننده‌گان در این جشنواره با برگزاری نمایشگاه‌های کتاب و صنایع دستی، مدلینگ، تیاتر شورایی، گروه‌ نقاشان، اجرای موسیقی زنده و رقص و پای‌کوبی تلاش کردند تا زمینه تعامل فرهنگی را با نماینده‌گان کشورهای پاکستان، ایران و تاجیکستان، فراهم کنند. در این جشنواره چهار جوان از پاکستان شرکت کرده بودند.

شایسته حکیم، سفیر جوان صلح از پاکستان، برگزاری چنین برنامه‌ها را برای جوانان هر دو کشور مؤثر خواند و گفت که فراهم کردن زمینه تبادل نظر و افکار میان جوانان دو کشور، سبب می‌شود که به مشترکات فرهنگی، تاریخی و دینی هم‌دیگر آشنایی پیدا کنند و هم‌چنان با تلاش‌های هم‌دیگر می‌توانند راه صلح را هموار سازند. او گفت: «ما دارای مشترکات فرهنگی زیادی هستیم. این پروگرام برای جوانان هر دو کشور مفید است و ما کوشش می‌کنیم که در راه صلح موفق و کامیاب شویم.»

عصمت‌الله جعفری، سفیر جوان صلح افغانستان در این نشست با شریک کردن تجاربش از بحث و تبادل نظری که با جوانان کشورهای ایران، تاجیکستان و پاکستان داشته است گفت، در صحبت‌هایی‌ که با کارشناسان افغانستان و پاکستان داشته‌، به این نتیجه رسیده است که مردمان این دو کشور به یک سوءتفاهم دچار شده‌‌اند. او گفت، به ‌رغم این‌که مشترکات زیاد فرهنگی، اجتماعی و تاریخی دارند، با آن‌ هم از این مشترکات در زمینه ایجاد روابط سازنده و تأمین منافع هر دو کشور موفق نبوده‌اند.

این سفیر جوان صلح جوان افغانستان عدم درک از مشترکات و عدم شناخت از بافت‌های اجتماعی را به عنوان یک چالش یاد کرد و گفت که برای کاهش این چالش‌ها، ارتباطات ملت با ملت باید تقویت یابد. او گفت: «برای این‌که به این چالش‌های فایق آیم، باید به یک دید مشترک برسیم و هر دو کشور را به عنوان کشورهای مستقل با منافع مستقل بشناسیم.»

با این حال او برای این‌که جوانان و مردمان هر دو کشور در صلح و آرامش زنده‌گی کنند، از هر دو کشور افغانستان و پاکستان خواست که در ابتدا باید خودشان‌ را به عنوان یک کشور مستقل بشناسند و هم‌چنان تلاش نکنند تا دیگری را زیر سایه‌ی خود بکشانند. او جنگ‌های نیابتی و سیاست‌های مغرضانه‌ را راه حل ندانست و افزود که این دو کشور باید از در گفت‌وگو و تفاهم داخل شوند و به یک نتیجه برسند تا مردمان هر دو کشور در فضای امن و آرامش زنده‌گی کنند.

از سوی دیگر با توجه به این‌که تلاش‌ها برای گفت‌وگوهای صلح میان هیأت مذاکره‌کننده امریکا و طالبان  در جریان است، این سفیران جوان می‌خواهند که برای جوانان نیز در این پروسه فرصت شرکت داده شود. 

دکمه بازگشت به بالا
بستن