دومین گروه از مسلمانان روهینگیا در سواحل مالزیا بازداشت شد

پولیس مالزیا روز دوشنبه دومین گروه از مسلمانان روهینگیا را بازداشت و به مراکز نگهداری مهاجران در این کشور انتقال داده است. یورونیوز شمار این گروه از مهاجران را ۳۷ نفر اعلام کرده است. گفته شده است که این مهاجران به کمک قاچاقچیان انسان، توسط قایق، از میانمار یا بنگله‌دیش به ساحل شمالی مالزیا انتقال شده بودند.

گزارش شده است که در ماه‌های اخیر ده‌ها نفر از مسلمانان روهینگیا و مهاجران اقتصادی بنگله‌دیش تلاش کرده‌اند به کمک قایق خود را به مالزیا برسانند. پولیس مالزیا ماه گذشته نیز ۳۵ نفر از مسلمانان روهینگیا را از ساحل «سونگای بلاتی» این کشور بازداشت کرده بود.

مالزیا از سال ۲۰۱۵ به این طرف به سرکوب جدی قاچاقچیان اقدام کرده است. گفته شده است که این امر باعث کاهش شمار مهاجران در این مسیر شده است. اما حضور این شمار از مسلمانان روهینگیا در سواحل مالزیا، بار دیگر کوالا لامپور را نسبت به موج جدید مهاجرت از مسیر دریای این کشور نگران کرده است.

مسلمانان روهینگیا در میانمار مورد تبعیض و خشونت شدید دولتی قرار دارند. در سال ۲۰۱۷ میلادی بیش از ۷۰۰ هزار تن از مسلمانان روهینگیا در پی سرکوب شدید توسط ارتش میانمار، ایالت راخین این کشور را ترک و به بنگله‌دیش پناه برده بودند. دولت میانمار، برای مسلمان روهینگیا، حق شهروندی در این کشور قایل نیست و می‌گوید که آن‌ها مهاجران غیرقانونی شبه قاره هند هستند.

دکمه بازگشت به بالا