شفاخانه صدبستر دشت برچی دوباره فعال شد

۸صبح، کابل: شفاخانه صدبستر دشت برچی که در بیست‌وسوم ماه ثور مورد حمله قرار گرفته بود، پس از بازسازی روز چهارشنبه، یازدهم سرطان، دوباره فعال شد.

احمدجواد عثمانی، سرپرست وزارت صحت عامه، در یک نشست خبری در شفاخانه‌ی صدبستر دشت برچی گفت که این شفاخانه سر از امروز چهارشنبه فعالیت عادی خود را از سر می‌گیرد.

سازمان داکتران بدون مرز یک ماه پس از حمله بیست‌وسوم ثور که در آن  ۱۶ مادر، یک قابله، دو کودک هفت و هشت ساله و شش نفر دیگر کشته شده‌اند، فعالیت خود را در شفاخه صدبستر دشت برچی متوقف کرد. این سازمان گفته بود که با گذشت حدود یک ماه از این حمله، عاملان آن شناسایی نشده‌اند. مسوولیت حمله مرگ‌بار بر شفاخانه صدبستر دشت برچی را هیچ گروهی بر عهده نگرفته است.

سازمان داکتران بدون مرز در شفاخانه‌ی صدبستر دشت برچی مستقر بود و در کنار سایر خدمات صحی، خدمات زایمان را ارائه می‌کرد.

احمدجواد عثمانی از فعالیت داکتران بدون مرز در شفاخانه‌ی دشت برچی قدردانی کرد و گفت که بازسازی این شفاخانه نیز به کمک داکتران بدون مرز صورت گرفته است.

او افزود که نگرانی‌های داکتران بدون مرز را با نهادهای امنیتی در میان‌ گذاشته و آن‌ها را تشویق کرده که به فعالیت خود ادامه دهند. عثمانی افزود که سازمان داکتران بدون مرز هنوزهم با شفاخانه‌ی صد بستر همکاری می‌کند، اما بنا بر تصمیم دفتر مرکزی‌اش خدمات صحی ارائه نمی‌کند و معاش کارمندان شفاخانه را نمی‌پردازد.

سرپرست وزارت صحت عامه افزود که ۴۰ داکتر و کارمند که در سایر شفاخانه‌ها کار می‌کردند، در شفاخانه‌ی صد بستر دشت برچی توظیف شده‌اند.

آقای عثمانی از طرف‌های درگیر جنگ خواست که به مراکز صحی حمله نکنند. او افزود که در شش ماه گذشته حدود ۲۰ حمله تروریستی بر مراکز صحی صورت گرفته است.

سازمان داکتران بدون مرز در نوامبر سال ۲۰۱۴ در شفاخانه دشت برچی فعالیتش را آغاز کرد و خدمات رایگان شبانه‌روزی را برای مادران و نوزادان فراهم می‌کرد.

این سازمان، زایشگاه ۱۰۰ بستر دشت برچی را یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌هایش در سراسر جهان خوانده و گفته است که در سال گذشته میلادی حدود ۱۶ هزار نوزاد در این شفاخانه به دنیا آمده‌اند.

طبق اعلام این نهاد، تاکنون بیش از ۷۰ کارمند سازمان داکتران بدون مرز در افغانستان کشته شده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن