نقش برنامه‌نویسی مغز در موفقیت افراد

جمشید وکیلی

آیا گاهی فکر کرده‌اید چرا بعضی اتفاقات همیشه و هر بار برای بعضی انسان‌ها رخ می‌دهد؟ مثلاً کسی همیشه، وقتی به ایستگاه می‌رسد موتر از دستش رفته است، کسی هم هر بار که وسایل برقی می‌خرد خراب می‌برآید، و کسی هم از غذایی خوشش نمی‌آید و در هر مهمانی که می‌رود همان غذا پیش رویش قرار می‌گیرد. این‌ها همه رابطه به ذهن انسان دارد. به قول نویسنده امریکایی ناپلیون هیل «هر چیزی که ذهن انسان بتواند تصور و باور کند، می‌تواند به آن دست پیدا کند. «بله ما هر چه در ذهن‌مان بپرورانیم به همان می‌رسیم؛ اگر مثبت باشد به چیزهای مثبت و اگر منفی باشد به چیزهای منفی. مهم‌ترین عامل در دست‌یافتن به خواسته‌ها و یا ناخواسته‌های‌مان مغز خودمان است. هر برنامه‌ای را که ما به روی مغزمان بنویسیم بدان خواهیم رسید و در این کوتاه‌نوشته، کوشش می‌کنیم علل و دلایل این مسأله را بررسی کنیم.

همه ما می‌دانیم که فرق میان افراد موفق و ناموفق در طرز فکر و بینش آن‌ها نهفته است. هر گاه ما موفق شویم مغزمان را درست برنامه‌نویسی کنیم و باورهای‌مان را اصلاح کنیم، تمام آن‌چه که در اطراف ما هستند، به طور معجزه‌آسایی تغییر خواهند کرد. افراد موفق که به خواسته‌های خودشان در زنده‌گی دست یافته‌اند این راز را به خوبی می‌دانند. موفقیت تنها به این نیست که بسیار زیاد کار کنیم و یا زحمت بکشیم. باوجود این که تلاش نیز جز غیر قابل انکار در موفقیت است اما چیزی ضروری‌تر از آن نیز هست که ما آن را برنامه‌نویسی درست مغز یا کُدگذاری مغز در مسیر خواسته‌های‌مان می‌گوییم. نه تنها اشخاص که حتا دولت‌ها و شرکت‌های تجارتی نیز برای موفقیت در کارشان مغز انسان‌های جامعه را کُدگذاری کرده و ذهن جمعی جامعه را در مسیر خواسته‌های‌شان استفاده می‌کنند.

اکنون به این سوال می‌پردازیم که چگونه می‌توانیم مغزمان را در مسیر خواسته‌های‌مان درست برنامه‌نویسی کنیم تا منجر به موفقیت‌مان شود. شاید در مورد سیستم «RAS» یا همان «سیستم فعال‌کننده مُشَبَک» مغز شنیده باشید. سیستم RAS مخفف سه کلمه « Reticular Activating System» به معنای دستگاه فعال‌کننده مُشَبَک است. وظیفه این سیستم در مغز ما که به اندازه یک چهارم سیب است و «سیستم فعال‌کننده مشبک» نام دارد پالایش اطلاعات از میان میلیون‌ها اطلاعاتی است که به ما می‌رسد. در هر لحظه بیش از ۲،۰۰۰،۰۰۰ بیت اطلاعات و داده‌ها به مغز ما می‌رسد. مغز ما تمام این داده‌ها را نمی‌تواند پردازش کند؛ از اینرو سیستم «RAS» ما از این مجموعه اطلاعات تنها همان‌های را وارد مغز می‌سازد که فکر می‌کنیم آن‌ها مهم هستند. چیزهای را که ما اغلب برای آن فکر می‌کنیم «RAS» ما من‌حیث موارد مهم وارد مغز ما می‌سازد و این طوری است که افکار، باورها و طرز دید ما شکل می‌گیرد.

کارکرد دستگاه فعال‌کننده مشبک «RAS» به کارکرد سیستم جی‌پی‌اس «GPS» یا سیستم موقعیت‌یاب جهانی، که یک سیستم راهبری و مسیریابی ماهواره‌ای است که توسط وزارت دفاع ایالات متحده امریکا ساخته و در مدار زمین قرار داده شده است، می‌ماند. وقتی شما آدرسی را وارد جی‌پی‌اس «GPS» کنید، راه‌های رسیدن به آن آدرس را به شما نشان می‌دهد. فعال‌کننده مشبک «RAS» نیز در مغز ما چنین کاری را انجام می‌دهد. وقتی شما روی مسأله‌ای تمرکز کنید «RAS» شما نیز از میان انبوه داده‌ها تنها همان مواردی را که شما بر آن تمرکز می‌کنید، برای‌تان نشان می‌دهد. هیچ دقت کرده‌اید وقتی شما یک واژه جدیدی می‌آموزید، هر جا می‌روید آن واژه را می‌شنوید و تعجب می‌کنید که این همه سال چرا آن را نشنیده بودید و چرا اکنون این همه با آن واژه مواجه می‌شوید. یا وقتی چیزی می‌خرید هر جا می‌روید آن را می‌بینید. یا در مورد چیزی که فکر می‌کنید بعد می‌بینید که اطرافیان‌تان در مورد آن حرف می‌زنند. همه این اتفاقات رابطه به سیستم فعال‌کننده مشبک «RAS» شما دارد. این همه چیز‌هایی که شما اکنون به آن توجه می‌کنید، قبلاً نیز در اطراف شما بودند اما شما به آن توجه نداشتید یا به قول دیگر سیستم «RAS» شما آن را وارد مغزتان نمی‌ساخت. بدین ترتیب آن موارد در جمع داده‌هایی قرار می‌گرفتند که مغز شما به آن توجه نداشت. اکنون چون کارتان با آن افتاده است سیستم «RAS» نیز مانند موارد ضروری آن را وارد مغز‌تان می‌سازد.

«RAS» هم می‌تواند به نفع ما و هم به ضرر ما کار کند. با به کارگیری درست از این دستگاه مغز، ما می‌توانیم به بسیاری از اهداف خودمان برسیم. وقتی ما سیستم فعال‌کننده مشبک خودمان را دقیق روی اهداف‌مان برنامه‌نویسی کنیم این سیستم تمام مواد ضروری برای رسیدن به این هدف را به مغز ما می‌رساند. موارد غیر ضروری که ما را برای رسیدن به اهداف‌مان کمک نمی‌کند را وارد مغز نمی‌کند و بدین ترتیب جلو مغز را از بمباردمان اطلاعات می‌گیرد و آن را تنها در مسیر خواسته‌های‌مان قرار می‌دهد. اگر هر روز به چیز‌های منفی فکر کنیم، «RAS» نیز تمام موارد منفی را وارد ذهن ما ساخته و همه چیز را منفی نشان خواهد داد. در حقیقت دستگاه فعال‌کننده مشبک آن‌چه را شما فکر می‌کنید به حقیقت بدل می‌کند. او همه سعی‌اش را می‌کند تا افکار و اندیشه‌های شما را حقیقت بخشد.

فراموش نکنیم که واقعیت‌های هر شخص چیز‌هایی است که او هر روز بدان فکر می‌کند. در آغاز گفتیم، این افکار انسان است که زنده‌گی او را شکل می‌دهد. هیچ گاه فکر کرده‌اید چرا فرزندان فامیل‌های سرمایه‌دار همیشه سرمایه‌دار و فرزندان فامیل‌های فقیر همیشه فقیر به بار می‌آیند؟ گذشته از نقش سرمایه‌ی پدران و مادران‌شان، نقش باور‌های‌شان نیز در ثروت‌مند شدن ایشان تأثیر بسزایی دارد. فرزندان فامیل‌های ثروت‌مند همیشه ذهن‌شان با تجارت و سرمایه درگیر است و این افکار منجر می‌شود تا آن‌ها دنبال ثروت بروند، تجارت کنند و سرمایه‌دار شوند. اما فرزندان فقیر همیشه ذهن‌شان درگیر فقر است. آن‌ها نمی‌توانند افکارمان را در مسیر کسب ثروت برنامه‌نویسی کنند. آن‌ها تمام تمرکزشان روی فقر است، نه ثروت و دستگاه فعال‌کننده مشبک مغزشان نیز در همه‌جا فقر را پیشکش‌شان می‌کند. آیا هیچ متوجه شده‌اید که در یک مسابقه یا در هر امور دیگر کسانی که فکر می‌کنند می‌بازند، به طور حتم بازنده‌اند؟ و کسانی که فکر می‌کنند چانس ندارند همیشه بدچانس‌اند؟ پس گفته می‌توانیم که واقعیت‌های هر شخص، افکاری است که او در ذهن خود می‌پروراند. تا مغزمان را در مسیر خواسته‌های‌مان درست برنامه‌نویسی نکنیم افکار ما و واقعیت‌های زنده‌گی ما هیچ گاه تغییر نخواهد کرد. باز هم به قول ناپلیون هیل: «ابتدا اندیشه می‌آید؛ بعد سازمان‌دهی آن اندیشه به ایده‌ها و طرح‌ها؛ بعد تبدیل آن طرح‌ها به واقعیت.» آغاز همان طور که مشاهده خواهید کرد، در تخیل شما است.»

تا این‌جا از کارکرد مغز در ایجاد واقعیت‌های زنده‌گی فرد آگاه شدیم، اکنون بدین پرسش می‌پردازیم که پس چه گونه می‌توانیم آرزوها و خواسته‌های‌مان را در دستگاه فعال‌کننده مشبک کُدگذاری کنیم؟ گفتیم که سیستم فعال‌کننده مشبک «RAS» به جی‌پی‌اس «GPS» می‌ماند که هر آدرسی را روی آن بنویسیم ما را تا آن‌جا رهنمایی می‌کند. همان طور که در سیستم جی‌پی‌اس «GPS» آدرسی را که می‌خواهیم برویم را باید دقیق بدانیم و آن را بر روی آن بنویسیم تا او ما را رهنمایی کند؛ در دستگاه فعال‌کننده مشبک «RAS» نیز تعیین مسیر و هدف اصل مهم و اساسی است. باید اهداف‌مان را دقیق بدانیم، برنامه‌نویسی کنیم و آن را روی کاغذی بریزیم تا «RAS» ما دقیق بداند که ما می‌خواهم چه چیزی را به دست آوریم، آرزوها و خواسته‌های ما چیست.

تحقیقی که در سال ۱۹۷۰ در امریکا تحت عنوان «فرق میان افراد میلیونر و میلیاردر چیست؟» انجام شد، این مسأله را به خوبی نشان می‌دهد که نوشتن اهداف چه نقش مهمی در رسیدن به آن‌ها دارد. با وجودی که همه افرادی که در این تحقیق انتخاب شدند انسان‌های ثروت‌مند بودند، اما آن‌ها این پرسش را مطرح کردند که چرا بعضی انسان‌ها بیش‌تر ثروت‌مند می‌شوند و بعضی دیگر کم‌تر. موضوع این تحقیق مورد بحث ما نیست، آن‌چه برای ما مهم است تنها فرقی است که آن‌ها پس از سه سال از میان این دو گروه به دست آوردند و آن فرق این بود که میلیاردرها اهداف واضح و مشخصی داشتند که روی کاغذ نوشته بودند. ولی میلیونرها با وجودی که هدف داشتند اما آن را روی کاغذ ننوشته بودند.

چندی پیش دفترچه سابقم را باز کردم و چشمم به یک صفحه‌ی آن افتاد که پنج سال قبل از امروز اهداف پنج‌سال آینده‌ام را روی آن به ترتیب نوشته بودم. با وجودی که پنج سال قبل از امروز آرزو‌های زیادی را در سر می‌پروراندم اما اکنون وقتی به زنده‌گی‌ام می‌بینم، تنها به همان آرزو‌هایم دست یافتم که روی کاغذ نوشته بودم. برداشتن اولین قدم در راستای درخواست‌ها مهم است و نوشتن اهداف اولین قدمی است که ما می‌برداریم. وقتی خواسته‌ای را روی کاغذ می‌نویسیم کُد‌هایی در مغز ما ایجاد می‌شود و این کُد‌ها را سیستم فعال‌کننده مشبک شناسایی نموده و موارد مربوط به آن را به مغز انتقال می‌دهد. شما می‌توانید لیستی از آرزو‌های خودتان را تهیه کنید. هرچه را که دل‌تان می‌خواهد به دست آرید را نظر به اهمیت آن به ترتیب بنویسید. فقط یک بار نوشتن این خواسته‌ها کافی نیست؛ شما باید هر روز و اگر هر روز ممکن نباشد هر از چند گاهی یک بار به آن خواسته‌ها نظر بیندازید و بدین خاطر آن خواسته‌ها را جایی بگذارید که هر روز چشم‌تان بدان بیافتد و یا در دفترچه ای بنویسید که شما اکثر اوقات او را باز می‌کنید و می‌بینید.

دولت‌ها، سیاست‌مداران و شرکت‌ها تجارتی نیز از دستگاه فعال‌کننده مشبک«RAS» انسان‌ها برای رسیدن به اهداف‌شان استفاده می‌کنند. دولت‌ها بعضاً برای پنهان کردن اشتباهات و کم‌رسی‌های‌شان، متوسل به تکتیک کنترل سیستم فعال‌کننده مشبک جامعه می‌شوند. آن‌ها با اعلانات و پروپاگند‌ها همه چیز را زیبا و عالی جلوه می‌دهند و اکثریت انسان‌ها ان جامعه نیز بدین ترتیب مشکلات را متوجه نمی‌شوند. همان طوری که دولت‌ها نشان می‌دهند می‌بینند؛ تا جایی تشویش و مشکلات مردم نیز با این باورها کم می‌شود. شرکت‌های تجارتی نیز اعلانات تجارتی‌شان را در بیلبورد‌های کلان نوشته و پیش چشم مردم قرار بدهند و شما هر روز هنگام عبور از جاده چشم‌تان به آن اعلانات می‌افتد؛ یا هم هر شب و روز در تلویزیون به تکرار آن اعلانات را نشر می‌کنند تا که «RAS» شما آن را من‌حیث مورد ضروری در خود کُدنویسی کند. هنگام خرید کردن از مارکیت از میان هزاران قلم مواد ضروری چشم‌تان اول به چیز‌هایی می‌افتد که در بیرون از مارکیت اعلانات آن را دیده‌اید و به این صورت آن‌ها از این سیستم مغزی استفاده اعظمی را می‌برند.

از موارد ضروری دیگر در برنامه‌نویسی مغز این است که آرزوها و اهداف‌تان را با انسان‌های هم‌فکر و مثبت‌گرا شریک سازید. وقتی هدفی را با اطرافیان‌تان شریک می‌سازید دقیق باشد که آن‌ها شما را در اولین قدم‌های‌تان دل‌سرد نسازند. از این رو جانب مقابل‌تان را دقیق بسنجید و اهداف آینده‌تان را به او شرح بدهید. بیان مکرر آرزو‌های‌تان دستگاه فعال‌کننده مشبک شما را وادار می‌کند تا مواد ضروری را برای رسیدن به این هدف پیش پای شما بگذارد و بدین ترتیب یک روز متوجه می‌شوید که به آن آرزوی‌تان رسیده‌اید. این کار را سیستم فعال‌کننده مشبک شما برای‌تان انجام می‌دهد ضرورت نیست زیاد نگران چگونه‌گی رسیدن بدان باشید.

وقتی اهداف‌تان را لیست می‌کنید، هیچ گاه بدین ناندیشید که چگونه می‌توانید بدان هدف دست یابید. شما تنها مکلف هستید لیست خواسته‌های‌تان را تحویل «RAS» بدهید. بقیه همه کار را او خودش انجام خواهد داد. پس از مشخص ساختن آرزو‌های‌تان خواهید دید که فرصت‌های زیادی برای رسیدن به آن هدف برای‌تان پیدا خواهد شد. هم‌مانند آن که وقتی موتر جدیدی می‌خرید، بعد وقتی به جاده می‌برآید همه‌جا چشم‌تان به آن موتر می‌افتد؛ هر جا موتری را از نوع موتر‌تان می‌بینید دقت‌تان را جلب می‌کند. یا واژه‌ای جدیدی می‌آموزید و بعد هر جا می‌روید آن واژه را می‌شنوید. به آرزو‌های‌تان نیز این گونه دست خواهید یافت. وقتی آن را مشخص کردید، روی کاغذ نوشتید و با دوستان هم‌فکر‌تان به اشتراک گذاشتید بعد همه‌جا فرصت‌های زیادی را برای رسیدن به آن آرزو دریافت خواهید کرد. پس برای موفقیت، مغز‌مان را درست برنامه‌نویسی کنیم و لیست مشخصی از آرزوها و خواسته‌های‌مان را به «RAS» مغزمان بشناسانیم تا او نیز فرصت‌های رسیدن به آرزو‌های‌مان را پیشکش‌مان کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن