خطر حذف ساحات تاریخی بامیان از فهرست سازمان یونسکو

۸صبح، کابل: گروه طالبان در ولایت بامیان، به تازه‌گی اقدام به بازسازی بازار کهنه شهر بامیان که در مجاورت بودای بامیان قرار دارد، کرده است.

بازار کهنه بامیان، از جمله بخش‌های مهم ساحات حفاظت شده یونسکو، سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد و ثبت میراث‌های جهانی است.

براساس تحقیقات صورت گرفته، مجسمه‌های خوابیده، شماری از معابد و مقبره‌های تاریخی دوران کوشانی، در ساحه بازار کهنه و ساحات پیش روی مجسمه های صلصال و شهمامه، واقع شده است.

براساس ماسترپلان فرهنگی بامیان، قرار بود در ساحات بازار کهنه بامیان یک پارک باستانی ساخته و به محل توریستی و تحقیقاتی تبدیل شود.

اینک اقدام طالبان به دست‌کاری و بازسازی بازار کهنه بامیان، نگرانی‌ها در مورد ریزش و فرو ریختن بقایای بودای بامیان و هزاران مغاره و معبد در این ساحه را به میان آورده است.

در سال‌های گذشته، براساس تاکید محققان باستان‌شناسی، رفت‌وآمد وسایط نقلیه سنگین از بازار کهنه، برای جلوگیری از ریزش کوه و ترک برداشتن بقایای مجسمه‌ها و معابد، ممنوع شده  بود.

از سوی هم، دولت‌های پیشین افغانستان به جامعه جهانی تعهد سپرده بود که از میراث‌های جهانی نگه‌داری و حفاظت می‌کند.

از این‌رو، سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) بامیان را در سال ۲۰۰۳ ثبت میراث های جهانی کرد.

اینک نگرانی‌ها وجود دارد که اگر ساحات تاریخی ثبت شده حفاظت نشود، خطر حذف بامیان و هشت ساحه تاریخی آن از لیست میراث‌های فرهنگی بشریت، وجود دارد.

دکمه بازگشت به بالا