افزایش نرخ دارو به دلیل شیوع کرونا؛ چشم مافیا به جیب مردم است

عبدالاحمد حسینی

با تأیید وزارت صحت عامه مبنی بر سودمندی ویتامین دی برای پیش‌گیری از ابتلا به ویروس کرونا، نرخ شماری از داروها در دوافروشی‌ها افزایش یافته است. شماری از دوا‌فروشان می‌گویند، از زمانی‌ که اعلام شده ویتامین دی و سایر دواها برای پیش‌‎گیری از ویروس کرونا مفید است،‌ شماری به‌ گونه‌ی بی‌پیشینه دواها را از دواخانه‌ها خریداری می‌کنند و این سبب شده است که نرخ دواها در سطح شهر افزایش پیدا کند. در همین حال وزارت صحت عامه نیز تأیید می‌کند که شماری قصد احتکار دارند، از این رو دواهایی مانند ویتامین دی را خریداری و سپس به قیمت بالا به بازار عرضه می‌کنند.

علی، یک تن از دوا‌فروشان در شهر کابل است. او می‌گوید، از زمانی ‌که وزارت صحت عامه اعلام کرده است که برای بلند بردن مقاومت بدن، بیش‌تر از ویتامین دی (Vitamin D) استفاده شود، متقاضی این تابلیت بیش‌تر شده است. او گفت که شماری از دوا‌فروشان و تاجران از دواخانه‌های سطح شهر این تابلیت را جمع‌آوری می‌کنند و این سبب شده است که در نرخ آن تغییرات فاحش رونما گردد. او گفت که نرخ ویتامین دی پیش از اعلام وزارت صحت عامه فی پاکت به ۵۰ تا ۸۰ افغانی بود، اما پس از این‌که وزارت صحت عامه تأیید کرد که این تابلیت برای پیش‌گیری از ویروس کرونا مفید است، قیمت آن تا سه برابر افزایش یافته و اکنون هر پاکت آن به ۱۵۰ تا ۱۸۰ افغانی به فرویش می‌رسد.

تنها تابلیت ویتامین دی نیست که قیمتش در بازار افزایش پیدا کرده است. علی می‌گوید که در جریان این روزها قیمت تابلیت کلوروکین یا «Hydroxychloroquine» نیز افزایش پیدا کرده است. علی بیان داشت که در شبکه‌های اجتماعی بعضی شایعات مبنی بر این‌که تابلیت کلوروکین برای درمان بیماری کرونا یا «Covid-19» موثر است، منتشر شده است و شماری به دنبال این تابلیت‌اند. به بیان او: «شماری به دنبال جمع‌آوری این دوا هستند و هم‌چنان مردم نیز به گونه بی‌پیشینه متقاضی این دوا شده‌اند.» علی گفت که این تابلیت برای درمان بیماری مالاریا استفاده می‌شود و اکنون نرخ این تابلیت در بازارها افزایش بی‌سابقه یافته است. وی افزود که در حال حاضر نرخ هر بسته‌‌ی آن از ۱۵ افغانی به ۶۰ افغانی افزایش یافته است.

این در حالی است که یورونیوز گزارش داده که یک متخصص بیماری‌های عفونی در فرانسه بعد از چند هفته آزمایش روی بیماران مبتلا به کووید-۱۹ گفته است که تابلیت «کلوروکین» که دهه‌ها است برای بیماران مبتلا به مالاریا تجویز می‌شود، می‌تواند به بهبود مبتلایان به ویروس کرونا بینجامد. دیدیه رائول، مدیر انستیتوت بیماری‌های عفونی شهر مارسی در جنوب فرانسه، مدعی است که آزمایش‌های او روی ۲۴ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ نشان می‌دهد که سه چهارم این بیماران پس از ۶ روز معالجه با کلوروکین دیگر حامل ویروس نبوده‌اند. هم‌چنان وی افزوده است که او استفاده از «کلوروکین» به همراه «ازیترومایسین» که انتی‌بیوتیکی برای معالجه ذات‌الریه است را برای درمان پیشنهاد می‌کند. افزون بر این در شبکه‌های اجتماعی نیز معلوماتی منتشر شده که گویا کلوروکین برای در‌مان بیماری ویروس کرونا موثر است.

محمدآصف، یک تن دیگر از دوا‌فروشان است. او می‌گوید که در جریان این روزها نرخ‌های کلوروکین، ویتامین دی،‌ الکول و ماسک در بازار به گونه سرسام‌آور افزایش پیدا کرده است. او دلیل بلند رفتن نرخ این دواها را متقاضی بیش از حد آن می‌گوید. این دوا‌فروش می‌افزاید که شماری، از بازارها تابلیت ویتامین دی و کلوروکین را جمع‌آوری می‌کنند و این سبب شده است که نرخ آن در دواخانه‌ها تا چند برابر افزایش یابد. به گفته او در حال حاضر یک قطی کلوروکین به ۴ هزار و ۵۰۰ افغانی به فروش می‌رسد، این در حالی است که پیش از این هر قطی آن به ۴۵۰ افغانی به فروش می‌رسید. هم‌چنان او نیز تأیید کرد از زمانی‌ که وزارت صحت عامه اعلام کرده که تابلیت ویتامین دی برای پیش‌گیری از ویروس کرونا مفید است، قیمت آن در بازار افزایش یافته است. او گفت که پیش از این هر بسته آن به ۵۰ افغانی به فروش می‌رسید، اما اکنون به ۱۵۰ افغانی به فروش می‌رسد.

هارون، مسوول یکی از دواخانه‌ها در شهر کابل است. او می‌گوید پس از آن‌که شیوع ویروس کرونا بیش‌تر شده، مصرف تابلیت‌های کلوروکین، ازیترومایسین و ویتامین دی در شهر کابل افزایش یافته است. او گفت که شماری از چندی به این سو این دواها را از دواخانه‌ها جمع‌آوری می‌کنند و این سبب شده که قیمت این دواها در دواخانه‌های شهر کابل افزایش پیدا کند. او گفت که پیش از هر بسته ویتامین دی را به نرخ ۵۰ افغانی به متقاضیان به فروش می‌رساند، اما در این روزها به دلیل کمبود این تابلیت، آن را به ۱۵۰ افغانی به فروش می‌رسانند. هارون هم‌چنان ابراز داشت که ممکن است بعضی از اشخاص این تابلیت‌ها را جمع‌آوری و سپس با قیمت بلندتر در بازار عرضه کنند.

در همین حال وزارت صحت عامه نیز می‌پذیرد که نرخ برخی از دواها در دواخانه‌های شهر کابل افزایش یافته است. فیروزالدین فیروز،‌ وزیر صحت عامه، در یک کنفرانس خبری گفت، از آن روزی که اعلام شد شهروندان کشور شصت هزار یونیت ویتامین دی را در هفته بگیرند که سیر مرض را آسان می‌‎سازد، شماری از دوافروشان قیمت آن را تا چند برابر افزایش داده و در این قسمت احتکار کرده‌اند. او گفت که وزارت صحت عامه تصمیم جدی دارد و به تیم‌های تنطیم امور دوایی هدایت داده تا از دواخانه‌های کشور به ویژه شهر کابل نظارت کنند. آقای فیروز ابراز داشت، در زمانی‌‎ که شهروندان کشور در شرایط بحرانی قرار دارند و شماری از مرزها بسته ‌است، احتکار جرم است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن