پاسخ سفارت ایران در کابل به گزارش روزنامه ۸صبح

یادداشت: روزنامه ۸صبح در پانزدهم جوزای سال روان در گزارشی با عنوان «کرونا؛ فروش تکت هرات ـ مشهد مافیایی شده است»، به شکایت‌های مردم از وضعیت نابه‌سامان بازار فروش تکت هوایی هرات ـ مشهد و مشکلات ناشی از مسدود شدن مرزهای زمینی ایران با افغانستان پرداخت. هرچند براساس اصول روزنامه‌نگاری، از بخش مطبوعاتی سرکنسولگری ایران در هرات خواسته شده بود تا موقف این نماینده‌گی سیاسی را در پیوند به شکایت‌های مطرح شده مردم در گزارش بیان کند، اما از سوی مقام‌های سرکنسولگری ایران هیچ پاسخی ارایه نشد. پس از نشر گزارش، سفارت ایران در کابل با ارسال نامه‌ای نسبت به این گزارش واکنش نشان داده است. روزنامه ۸صبح با آن‌که به سرکنسولگری ایران در هرات هنگام نوشتن گزارش فرصت پاسخ‌گویی داده است و نیاز نمی‌بیند که به این مورد بپردازد، اما صرف به دلیل توازن و احترام به قوانین افغانستان، دیدگاه سفارت این کشور را نشر می‌کند. هرچند انتظار می‌رفت سفارت ایران در کابل علاوه بر انتقادات، به مشکلات، شکایت‌ها و پرسش‌های مطرح شده در گزارش پاسخ واضح ارایه کند، اما در پیوند به برخی پرسش‌های مطرح شده پاسخ داده نشده است.

باید گفت که فعالیت روزنامه ۸صبح براساس اصول و ارزش‌های روزنامه‌نگاری استوار است و بدون هیچ‌گونه جانب‌داری یا دشمنی با افراد و نهادهای دولتی و غیردولتی در افغانستان، تنها کاستی‌ها، چالش‌ها، مشکلات و شکایت‌های مردم از نابه‌سامانی‌های موجود را برمبنای اصول و ارزش‌های روزنامه‌نگاری بازتاب می‌دهد. هم‌چنان فعالیت رسانه‌های آزاد و آزادی بیان از دستاوردهای مهم افغانستان طی چند سال اخیر است و روزنامه‌ها به دلیل نشر گزارش‌های انتقادی توقیف یا مسدود نمی‌شود.

جوابیه سفارت ایران در کابل به گزارش «کرونا؛ فروش تکت هرات ـ مشهد مافیایی شده است»

به نام خدا

جناب آقای مجیب مهرداد‌، مدیر مسوول محترم روزنامه ۸صبح

با سلام

احتراماً رسانه تحت مدیریت جناب عالی در روز شنبه، ۱۵ خرداد (جوزا) گزارشی را با عنوان «کرونا؛ فروش تکت هرات ـ مشهد مافیایی شده است» منتشر کرده که در بخش‌هایی از آن اتهامات بی‌اساس، ناروا و فاقد استناد به سرکنسولگری ج.‌ا.ا در هرات وارد نموده است.

مقتضی است بر‌اساس قانون مطبوعات افغانستان پاسخ این نماینده‌گی را به شرح ذیل عیناً در همان صفحه در اسرع وقت منتشر کنید.

  1.   مشکلات مطرح شده در خصوص افزایش چشم‌گیر تقاضا برای بلیط هوایی(تکت)، سوءاستفاده افراد سودجو و زورمند از این شرایط و سایر موضوعات پراکنده مطرح شده در این گزارش‌، هیچ ارتباطی با این نماینده‌گی نداشته، ضمن رد اتهامات وارده در متن گزارش فوق درخواست دارد استنادات مکتوب و رسمی خود را در این خصوص ارایه نمایند. بدیهی است با تاکید بر سیاست این نماینده‌گی مبنی بر تعامل سازنده با رسانه‌ها بر‌اساس بند ۴ ماده هفتم قانون مطبوعات، استیفای حق و اعاده حیثیت برای این نماینده‌گی محفوظ است.
  2. ادعای نویسنده گزارش، در خصوص عدم پاسخگویی این نماینده‌گی، کذب محض و دروغ بوده و هیچ نامه و درخواستی رسمی به این نماینده‌گی برای مصاحبه با مسوولان این مرکز سیاسی در خصوص موضوع فوق واصل نشده است. درخواست مصاحبه از یک نماینده‌گی خارجی سیاسی ضوابط و مقرراتی دارد که در این صورت آماده پاسخگویی به سوالات و درخواست‌های همه رسانه‌ها در موضوعات مختلف مرتبط خواهد بود.
  3. ۳٫ بسته و باز بودن مرزهای زمینی و هوایی‌، نوع و چگونه‌گی مدارک درخواستی از اتباع خارجی‌، حق قانونی و حاکمیتی یک کشور بوده که جمهوری اسلامی ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست. نماینده‌گی‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان و سایر کشورها صرفاً مجری سیاست‌های ابلاغی از مرکز خود(پایتخت سیاسی) می‌باشند. ولی با این حال این نماینده‌گی تمام توان خویش را به کار بسته تا همواره علی‌رغم محدودیت‌های کرونایی، شرایط بهتر و راحت‌تری برای تسهیل عبور و مرور و ارزان‌تر مسافران و مهمانان عزیز افغانستانی به عمل آورد.
  4. سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات از گذشته تا کنون حداکثر تلاش خود را برای ارایه خدمات مطلوب و موثر در بخش‌های مختلف به اتباع محترم افغانستانی در حوزه غرب در دستور کار خود داشته است. در آخرین اقدام، مشکلات مورد اشاره، در ملاقات اخیر مقامات وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با اداره محلی هرات مطرح و در حال پی‌گیری است. با این حال هرگونه بازنگری در دستور‌العمل‌های مربوط به صدور روادید در حیطه اختیارات تهران است، ولی با این حال و با وجود محدودیت امکانات در مرزها و گسترش ویروس کووید-۱۹ و خصوصاً کرونای خطرناک هندی، نماینده‌گی جمهوری اسلامی در هرات نهایت اهتمام خود را به کار گرفته تا بهترین و کامل‌ترین خدمات برای تردد زایران و مسافران عزیز افغانی فراهم گردد.

دکمه بازگشت به بالا