تکلیف ۱۳۷ هزار رأی «روشن نیست»؛ بازشماری آغاز نشد

حسیب بهش

شرکت آلمانی درمالوگ گزارش تصفیه معلومات رای‌دهنده‌گان را به تازه‌گی در اختیار کمیسیون مستقل انتخابات قرار داده است. در این گزارش آمده است که از میان یک میلیون و ۹۲۹ هزار ۳۳ رای، ۸۶ هزار و ۲۶۶ رای به دلایل فنی، از جمله تکرار عکس و شست، باطل شده است. با این حال اما ابهام در مورد ۱۳۷ هزار رأیی که این شرکت قرنطین کرده بود، هنوز باقی است. شماری از دسته‌های انتخاباتی می‌گویند که روند تصفیه رای‌ها هنوز به پایان نرسیده و نیاز است که کمیسیون مستقل انتخابات پس از توضیح در مورد سرنوشت این میزان از رای‌ها، بازشماری را آغاز کند. هم‌زمان با این، نهادهای ناظر شرکت درمالوگ را در خصوص ایجاد ابهام در این مورد مقصر می‌دانند و از کمیسیون مستقل انتخابات می‌خواهند که سرنوشت این رای‌ها را هرچه زودتر روشن سازد.

هم‌زمان با پایان یافتن روند تصفیه معلومات رای‌دهنده‌گان از سوی شرکت درمالوگ، شماری از دسته‌های انتخاباتی می‌گویند که این تصفیه به گونه کامل پایان نیافته و نیاز است که سرنوشت ۱۳۷ هزار رای قرنطین شده از سوی شرکت درمالوگ، روشن شود. فریدون خوزون، سخنگوی دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی»‌به رهبری عبدالله عبدالله روز یک‌شنبه، ۱۲ عقرب در گفت‌وگو با روزنامه هشت صبح تصریح که روند باز شماری رای‌ها تا زمان روشن شدن سرنوشت ۱۳۷ هزار رای قرنطین شده، نباید آغاز شود. او اضافه کرد که در جریان روند تصفیه رای‌ها، تنها شست و عکس تکراری تشخیص داده شده و به سایر موارد، از جمله موضوع تشخیص «GPS» توجه نشده است. وی افزود:‌ «تا زمانی که تمام رای‌های درون سیستم بایومتریک تصفیه نشده، نباید بازشماری و تفتیش در محل‌ها آغاز شود. ما هنوز قناعت نداریم که تصفیه رای‌ها تکمیل شده باشد.»

آقای خوزون افزود که موضوع تصفیه کامل رای‌ها و تعیین سرنوشت ۱۳۷ هزار رای قرنطین شده را با کمیسیون مستقل انتخابات در میان گذاشته و از مسوولان در این کمیسیون خواسته‌اند که بازشماری رای‌ها پس از روشن شدن تکلیف رای‌ها قرنطین شده آغاز شود. وی اضافه کرد که این رای‌ها در حدود یک‌هزار و ۷۰۰ دستگاه به سرور مرکزی انتقال یافته و بیش‌تر آن در سمت جنوب استفاده شده است. او در مورد ماهیت این رای‌ها ابراز نگرانی کرد و افزود که آنان در جریان برگزاری انتخابات، شاهد گزارش چشم‌گیر از مشکل فنی این دستگاه‌ها در یک سمت مشخص نبوده‌اند. آقای خوزون تصریح کرد، ابهام در مورد این دستگاه‌ها و تاکید یک «تیم خاص» در خصوص اعتباردهی آن، شک و تردیدهای دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی را افزایش داده است.

شماری از اعضای فنی دسته «ثبات و هم‌گرایی»‌ اما در مورد درخواست‌شان از کمیسیون مستقل انتخابات در چارچوب رسانه‌های اجتماعی بیش‌تر وضاحت داده‌اند. نوررحمان اخلاقی، عضو این دسته انتخاباتی در صفحه فیس‌بوکش نوشته است که دسته ثبات و هم‌گرایی موقف‌شان مبنی بر باطل کردن ۱۳۷ هزار و ۶۳۰ رای «مبهم و تقلبی»، باطل کردن حدود ۱۰۰ هزار رای خارج از زمان رای‌دهی و باطل کردن حدود ۷۰ هزار رای باطل نشده از تصفیه تصاویر را روشن کرده‌اند. وی در ادامه نوشته است که کمیسیون در گفت‌وگو با اعضای این دسته اذعان داشته که «سقف یک میلیون و ۸۴۳ هزار نهایی نیست و در حال ارزیابی آرای باطله دیگر نیز هستند».

هم‌زمان با این، دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» به رهبری محمداشرف غنی می‌گوید که بر اساس معلومات ناظران این دسته انتخاباتی، شرکت درمالوگ در یک ایمیل رسمی از اعتبار ۱۳۷ هزار رای به کمیسیون مستقل انتخابات اطمینان داده است. جاوید فیصل، یک تن از سخنگویان این دسته انتخاباتی روز یک‌شنبه، ۱۲ عقرب در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که این میزان از رای‌ها پس از استفاده دستگاه‌های احتیاطی به دست آمده و مورد اعتبار است. وی تصریح کرد که گرفتن تصامیم در مورد انتخابات مسوولیت کمیسیون مستقل انتخابات است و هر نوع نظریه و درخواست منسوخ، باطل و قرنطین کردن رای‌ها، «مداخله» در کار کمیسیون و خلاف قانون است. آقای فیصل رای‌دهی را حق شهروندان خواند و تصریح کرد که دسته‌های انتخاباتی نباید پیش از دانستن این‌که رای به چه فردی استفاده شده، در مورد مکان استفاده آن انتقاد کنند.

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات اما تا پایان روز گذشته در این مورد اظهار نظر نکردند. پیش از این، اعضای این کمیسیون گفته بودند که این رای‌ها به دلیل استفاده هم‌زمان از دستگاه‌های اصلی و احتیاطی و فورم نتایجی که معلومات در آن درج نشده، به قرنطین رفته است. با این حال، اورنگ‌زیب، یک تن از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات روز شنبه، ۱۱ عقرب گفته بود که از میان مجموع رای‌ها، ۸۶ هزار و ۲۶۶ رای «بی‌اعتبار» شناخته شده و آرای باقی‌مانده مدار اعتبار است. این مسوولان اما در مورد سرنوشت ۱۳۷ هزار رای قرنطین شده به صورت مفصل وضاحت نداده‌اند.

 

«شرکت درمالوگ مقصر است»

نهادهای ناظر اما ادعا می‌کنند که شرکت درمالوگ در خصوص مطرح ساختن این موضوع مقصر است. این شرکت در اوایل اعلام کرد که حدود یک میلیون و ۹۲۹ هزار معلومات رای‌دهنده‌ به سرور مرکزی انتقال یافته که از آن میان، حدود ۱۳۷ هزار آن قرنطین شده است. با این حال اما این شرکت در گزارشی که به کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده، حدود ۸۶ هزار رای را «بی‌اعتبار» خوانده و حدود یک میلیون و ۸۴۳ هزار و ۱۰۷ آن را معتبر دانسته است.

یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان «فیفا» روز یک‌شنبه، ۱۲ عقرب در گفت‌وگو با ۸صبح تصریح کرد که شرکت درمالوگ در خصوص مطرح کردن این موضوع در جریان حساس روند انتخابات، مقصر است. وی افزود که موضوع قرنطین حدود ۱۳۷هزار رای از سوی دسته‌های انتخاباتی و کمیسیون مستقل انتخابات نه، بلکه از سوی کمپنی درمالوگ مطرح شده و این کمپنی در خصوص قرنطین این شمار رای‌ها و دلایل بیرون کردن آن از قرنطین وضاحت کافی نداده است. آقای رشید افزود که این موضوع باعث تقابل میان دسته‌های انتخاباتی شده و برای کمیسیون مستقل انتخابات چالش ایجاد کرده است. وی تصریح کرد که نیاز است برای بیرون رفت از این وضعیت، شرکت درمالوگ در مورد دلایل قرنطین این رای‌ها و علت بیرون کردن آن‌ها از قرنطین معلومات ارایه کند تا روند انتخابات با پرسش، تهدید و فقدان اعتبار روبه‌رو نشود.

آقای رشید هرچند بر تاثیر شرکت درمالوگ در کارهای فنی تاکید کرد، اما افزود که نیاز است کمیسیون مستقل انتخابات «ابتکار عمل» را در دست گیرد و به دسته‌های انتخاباتی در خصوص وضاحت‌خواهی از درمالوگ، اطمینان دهد. وی تصریح کرد که کمیسیون مستقل انتخابات با خواستن وضاحت از شرکت درمالوگ، قناعت دسته‌های انتخاباتی را فراهم کند و زمینه «فرمایش‌های دسته‌های انتخاباتی» را مهیا نسازد. وی اضافه کرد که در صورت احتمال «عقب‌نشینی» و قبول کردن «فرمایش‌‌های دسته‌های انتخاباتی»، اعتبار روند انتخابات، کمیسیون مستقل انتخابات و نقش شرکت درمالوگ تضعیف می‌شود. شرکت آلمانی درمالوگ فراهم‌کننده دستگاه‌های بایومتریک و اداره‌کننده سرور مرکزی در انتخابات ریاست جمهوری است.

این در حالی است که مسوولان در کمیسیون مستقل انتخاب گفته‌اند، روند بازشماری در ولایات به زودی آغاز می‌شود. مسوولان در این کمیسیون اما در مورد آمار کامل محل‌هایی که به بازشماری فرستاده شده‌اند، تا ختم دیروز معلومات ارایه نکردند. قرار است رای‌های محل‌های مشخص شده با حضور سه کارمند کمیسیون مستقل انتخابات، به ویژه دو کارمند دیجیتالی، بازشماری و تفتیش شود. این روند در حضور ناظران نامزدان، نهادهای ناظر و مشاهدان دنبال خواهد شد. گفتنی است که هر نامزد انتخابات ۳۴ ناظر در ولایات خواهند داشت تا از این روند نظارت کنند. پس از پایان یافتن بازشماری و درج معلومات در سرور مرکزی، نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری اعلام خواهد شد.

انتخابات ریاست جمهوری با رقابت میان ۱۳ نامزد در ششم میزان و با استفاده از دستگاه انگشت‌نگاری برگزار شده است. کمیسیون مستقل انتخابات گفته که تنها رای بایومتریک شده پذیرفته خواهد شد. نامزدان نیز بر این موضوع تاکید دارند و گفته‌اند که نتیجه جز این را نخواهند پذیرفت. قرار است نتیجه ابتدایی انتخابات بر اساس تقویم جدید، در ۲۳ عقرب و نتیجه نهایی آن در ۱۵ قوس اعلام شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن