کار بازسازی بازار کهنه بامیان در پی مخالفت یونسکو متوقف شد

۸صبح، کابل: مسوولان محلی طالبان در بامیان به رسانه‌ها تایید کرده‌اند که به دلیل ملاحظات سازمان یونسکو، کار ساخت‌و‌ساز در ساحه بازار کهنه این ولایت متوقف شده است.

این در حالی است که روز دو‌شنبه، ۱۰ اسد، مقام‌های محلی طالبان در یک اقدام غیرمنتظره در مراسمی کار بازسازی بازار کهنه این ولایت را آغاز کرد‌ بودند.

ملا عبدالله سرحدی، والی و مولوی سیف‌الرحمان محمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان در بامیان، گفته بودند که مطابق رهنمایی وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان و با مشورت سازمان یونسکو، این بازار بازسازی می‌شود.

اما به‌تازه‌گی روزنامه بریتانیایی گاردین به نقل از مسوولان یونیسکو گزارش داده است که طالبان هیچ‌گونه مشورتی با این سازمان در زمینه بازسازی بازار کهنه بامیان نکرده‌اند.

در گزارش گاردین آمده که یونسکو مخالف هر گونه ساخت‌و‌ساز در ساحات تاریخی بامیان به‌ویژه در ساحه بازار کهنه این ولایت و اطراف پیکره‌های بودا است.

گفتنی است که بازار کهنه بامیان در برابر پیکره بودای صلصال و ساحه سرخ فرهنگی موقعیت دارد. یونسکو، سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، هر گونه ساخت‌و‌ساز در این ساحه و دیگر ساحات تاریخی بامیان را ممنوع کرده است.

دکمه بازگشت به بالا