واکنش نمایندگان مجلس به اظهارات اخیر غنی

۸صبح، کابل: اظهارات اخیر رییس جمهور غنی واکنش‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی و مجلس نمایندگان برانگیخته است. آقای غنی به تازگی در گفت‌وگو با رسانه‌های امریکایی گفته بود که از کشته شدن طالبان متأثر می‌شود؛ زیرا به باور او، جنگجویان طالب نیز افغان هستند و او رییس جمهور تمام افغانستان است به شمول طالبان.

شماری از نمایندگان مجلس روز شنبه (۲۴ سنبله) در پیوند به این اظهارات گفتند رهبری حکومت باید تعریف درستی از دوست و دشمن داشته باشد. به باور نمایندگان مجلس این چنین اظهارات می‌تواند روحیه‌ی نیروهای امنیتی را ضعیف بسازد.

محمدعلی اخلاقی، نماینده‌ی مردم غزنی در مجلس گفت: «رییس جمهور غنی با گفتن این که “افزون بر کشته‌شدگان نیروهای امنیتی به کشته‌شدگان جنگجویان طالب نیز دل شکسته می‌شود”، روحیه‌ی نیروهای امنیتی کشور را تضعیف می‌کند.» آقای اخلاقی افزود به گروه‌هایی که امنیت شهروندان را به خطر می‌اندازد، نباید رحم شود.

آقای غنی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری VICE News امریکا گفته است: «دشوارترین بخش‌ کاری من زمانی است که اول صبح، گزارش امنیتی را مرور می‌کنم و از آمار تلفات اگاه می‌شوم، تنها این نیست که قلبم برای نیروهای امنیتی که قهرمانان واقعی من هستند، می‌شکند، بلکه برای طالبان نیز می‌شکند؛ زیرا آن‌ها افغان هستند و من رییس جمهور تمام افغان‌ها هستم.»

مولوی موحد، عضو دیگر مجلس گفت این شرم‌آور است که رییس جمهور بیاید و اقرار کند که به مرگ دشمنان مردم کشور دل‌شکسته می‌شود.

این در حالی است که پیش از این آقای غنی سیاست تندی را در برابر گروه‌های تروریستی اعمال کرده است. آقای غنی چندی پیش به طالبان هشدار داده بود، اگر برای گفت‌وگوهای صلح با حکومت حاضر نشود، در فهرست گروه‌های تروریستی سازمان ملل متحد گنجانیده خواهند شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن