«وعده‌ی محب» جلو خوانش «نامه‌ی نامزدان معترض به یوناما» را گرفت

سید مرید مودودی

شماری از بانوان نامزد در انتخابات پارلمانی که نتایج نهایی این انتخابات رضایت‌شان فراهم نکرده است، از دو ماه به این‌سو در نزدیکی دروازه‎ی ارگ ریاست جمهوری خیمه عدالت‌خواهی برپا کرده‌اند که تا هنوز به اعتراضات‌شان در این خیمه ادامه می‌دهند. خواست اصلی و شعار این نامزدان معترض، دیدار رییس جمهور و راه‌اندازی محکمه اختصاصی در مورد پرونده‌های‌شان از سوی دادگاه عالی است.‎

 پس از این که این نامزدان معترض می‌خواستند نامه‌ی سرگشاده‌شان را در مقابل دفتر یوناما به خوانش بگیرند، وضعیت صحی یکی از این معترضان به دلیل اعتصاب غذایی به حدی رسید که به شفاخانه منتقل شود. سرانجام حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی کشور و خان‌ولی خان بشرمل معاون تخنیکی اداره امور ریاست جمهوری ناوقت‎های شنبه‌شب از آنان در خیمه «عدالت‌خواهی» این نامزدان دیدار کردند.

صدیقه مبارز نامزد معترض که از ولایت میدان‌وردک در خیمه عدالت‌خواهی عضویت دارد، می‌گوید که مشاور شورای امنیت ملی شنبه‌شب وعده‌ی رسیده‌گی هرچه زودتر به اعتراض نامزدان را سپرد.

به گفته‌ی بانو مبارز خواست این معترضان دیدار با رییس جمهور و ایجاد محکمه‌ای ویژه و یا حد اقل کمیته‌ای اختصاصی است تا با مشاهده‌ی سندهای این نامزدان، قضاوت شود و آنانی که رأی بیش‌تر مردم را دارند، مطابق قانون به حق‌شان برسند.

فرزانه فرهمند از نامزدان معترض می‌گوید که شب گذشته آقای محب مشاور شورای امنیت ملی به خیمه‌ی عدالت‌خواهی آنان آمده است و برای آنان وعده‌ی رسیده‌گی زودهنگام (تا سه روز) را سپرده است.

به گفته بانو فرهمند آقای محب در دیدار با این نامزدان گفته است که اگر محکمه‌ی اختصاصی ایجاد گردد در ۳۳ ولایتی که انتخابات برگزار شده است به صورت کلی این انتخابات و حتا نظام به چالش کشیده خواهد شد، از این رو به گزینه دوم معترضان که ایجاد یک کمیته‌ی اختصاصی در پیوند به رسیده‌گی خواست‌های این نامزدان است، اقدام خواهد شد.

فرزانه فرهمند می‌افزاید که ۷۲ تن از وکلای مجلس نماینده‌گان از شش حوزه‌ی متفاوت که شامل ولایت‌های کابل، پکتیا، بغلان، کندز، میدان‌وردک و حوزه‌ی کوچی‌ها اند،  تا هنوز اعتبارنامه رسمی وکالت‌شان را از سوی کمیسیون مستقل انتخابات به دست نیاورده‌اند که در این وضعیت رأی آنان به هیأت اداری مجلس نماینده‌گان از کارکردهایی در مخالفت با قانون اساسی به حساب می‌آید.

در چهار روز گذشته سه تن از این معترضان دست به اعتصاب غذایی زده‌اند که وضعیت صحی رحیمه تره‌کی یکی از این معترضان به حدی خراب بوده است، که اکنون به شفاخانه منتقل شده است و از یک ‎روز به این‌سو در بستر است.

آرزو صافی از نامزدانی معترض حوزه قندهار که از چهار روز به این‌سو دست به اعتصاب غذایی زده است، می‌گوید: «با گذشت دو ماه از برپایی خیمه‌ی عدالت‌خواهی ما که با باران‌ها و طوفان‌ها همراه بوده است، بارها نماینده‌گان ریاست جمهوری به این خیمه آمده‌اند و برای ما وعده‌ی همکاری در زمینه رسیده‌گی به خواست‌های‌مان را داده‌اند، اما این وعده‌ها تا امروز عملی نشده و ما مجبور شدیم تا دست به اعتصاب غذایی بزنیم.»

بانو صافی ادعا دارد که آرایی را که او از سوی مردم به دست آورده است، تماماً بایومتریک شده است و با هیچ تغییری در تعداد آرای بازشماری شده، برای نتایج نهایی، نام وی بدون کدام دلیلی از لست راه‌یافته‌گان به پارلمان در لیست نهایی این ولایت حذف شده است و این عمل کمیسیون مستقل انتخابات خشم او را برانگیخنه است تا دست به اعتراض بزند و اعتصاب کند.

به گفته‌ی آرزو صافی، حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی در دیدار با این معترضان از آنان خواسته است تا به اعتصاب‌شان پایان ببخشند. آقای محب وعده سپرده است که به زودترین فرصت به خواست‌های آنان که ایجاد کمیته‌ی اختصاصی‌ای برای بررسی اسناد آنان به گونه‌ی جدی است، رسیده‌گی می‌شود.

قرار بود به روز یک‌شنبه ۱۱ تن از نامزدان معترض که نزدیک به دو ماه می‌شود خیمه‌ی عدالت‌خواهی‌شان را در نزدیکی ارگ و سپیدار برپا کرده‌اند، در مقابل دروازه دفتر سازمان ملل متحد در کابل نامه‌ی سرگشاده‌ای را به رسم دادخواهانه بخوانند. اما به گفته‌ی آنان طبق تعهدات شنبه‌شب که مشاور شورای امنیت ملی کشور در دیدار با آنان داشته است، این نامزدان از عمل دادخواهانه در مقابل دفتر سازمان ملل متحد به گونه‌ی موقت صرف نظر کرده‌اند و اگر به خواسته‌های‌شان تا سه روز دیگر رسیده‌گی نشود، به اعتراض‌شان در مقابل  دفتر سازمان ملل دست می‌پردازند.

انتخابات پارلمانی در ۳۲ ولایت در روزهای ۲۸ و ۲۹ میزان پارسال و در قندهار یک هفته پس از آن برگزار شد. اما انتخابات پارلمانی غزنی معلوم نیست که چی وقت برگزار می‌شود. انتخابات پارلمانی اخیر، با مشکلات تخنیکی، مدیریتی و امنیتی فراوانی همراه بود.

Comments are closed.