روند استملاک جایدادهای مسیر پروژه «کاسا یک ‌هزار» آغاز شد

۸صبح، کابل: روند تثبیت حق مالکیت و قیمت‌گذاری جایدادهای مسیر پروژه‌ی برق «کاسا یک‌ هزار» روز پنج‌شنبه بیست‌وششم ثور از ولایت کاپیسا آغاز شد. وزارت شهرسازی و اراضی با اعلام این خبر گفته است که این روند از روستای «پفدم» ولسوالی حصه‌ی‌اول کاپیسا آغاز شده و قرار است که جایدادهای این مسیر در ولسوالی‌های کوه‌بند، نجراب و تگاب این ولایت نیز استملاک شود. طول مجموعی این مسیر در ولایت کاپیسا ۱۱۰ کیلومتر گفته شده است.

حشمت‌الله ناصری، سخنگوی وزارت شهرسازی و اراضی در صحبت با روزنامه ۸صبح، سروی، تثبیت حق مالکیت، ارزش‌یابی، قیمت‌گذاری و استملاک جایدادهای مسیر پروژه کاسا یک ‌هزار را از مسوولیت‌های اساسی این وزارت در اجرای این پروژه عنوان کرد. او افزود که وزارت شهرسازی و اراضی دو گروه کاری را در سطح ولایت‌هایی که پروژه کاسا یک‌ هزار از آن‌ می‌گذرد، برای استملاک و ارزش‌‎یابی جایدادهای مسیر این پروژه و هم‌چنان اختصاص جایدادهای بدیل گماشته است. 

هم‌زمان با آن، گروه‌های کاری وزارت شهرسازی و اراضی برای تثبیت مالکیت و ارزش‌یابی جایدادهای مسیر کاسا یک‌ هزار به ولایت‌های پنجشیر و کابل اعزام شده‌اند. سخنگوی وزارت شهرسازی هم‌چنان گفت که تا ده روز دیگر این گروه‌های کاری به ولایت‌های لغمان و ننگرهار نیز فرستاده خواهد شد.

پروژه کاسا یک‌هزار با تمویل مالی بانک جهانی، برق قیرغیزستان و تاجیکستان را از طریق خطوط انتقال انژری به افغانستان و از این طریق به پاکستان منتقل می‌کند. بر اساس معلومات وزارت شهرسازی و اراضی، طول مجموعی این پروژه ۱۲۵۰ کیلومتر است.

وزارت شهرسازی و اراضی اجرای این پروژه را حیاتی و به مثابه پل انرژی میان آسیای مرکزی و جنوبی توصیف کرده است که با بهره‌برداری از آن، هزاران خانه در افغانستان و پاکستان مستفید برق خواهد شد.

بر اساس معلومات وزارت شهرسازی و اراضی، کاسا یک‌ هزار، پروژه انتقال یک هزار و ۳۰۰ میگاوات برق آبی از قیرغیزستان و تاجیکستان به افغانستان و پاکستان می‌باشد که یک هزار میگاوات آن از طریق افغانستان به پاکستان انتقال می‌یابد و ۳۰۰ میگاوات دیگر آن به ولایت‌های میدان‌وردک، غزنی، زابل، لوگر و پکتیا انتقال اختصاص داده خواهد شد.

لین پروژه کاسا یک‌هزار از ولایت کندز آغاز و پس از عبور از ولایت‌های بغلان، پنجشیر، کاپیسا، کابل، لغمان و ننگرهار به پاکستان وصل خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا