معضل اعتیاد در نیمروز: طالبان برای درمان معتادان بودجه‌ای ندارند

احمد جاوید

نیمروز به دلیل هم‌مرز بودن با ایران، معتادان بسیاری را در خود جای داده است. این معتادان اکثراً در ایران به اعتیاد رو آورده‌اند. دولت پیشین برای تداوی آن‌ها چندین مرکز درمانی ایجاد کرده بود، اما اکنون با وجود پرشمار بودن معتادان در زرنج، مقام‌های محلی طالبان در ولایت نیمروز می‌گویند که آنان برای تداوی افراد معتاد به مواد مخدر در این ولایت بودجه‌ای در اختیار ندارند.

حق‌بشیر، رییس دفتر والی طالبان برای نیمروز، در صحبت با روزنامه ۸صبح از نهاد‌های خیریه خواست که برای تداوی معتادان همکاری کنند؛ چون آنان بودجه‌ای در این بخش ندارند.

با سقوط نظام پیشین، بیش‌تر مراکز درمانی معتادان در ولایت نیمروز از فعالیت بازمانده است. براساس معلومات مقام‌های صحی طالبان برای نیمروز، حدود ۱۰ هزار معتاد در این ولایت زنده‌گی می‌کنند.

با این حال، یک نهاد خیریه به ‌نام الکوزی در نیمروز برای جمع‌آوری و تداوی معتادان بی‌سرپناه یک میلیون افغانی و مقداری مواد غذایی و غیرغذایی زمستانی که شامل نه قلم می‌شود را به ریاست مبارزه با مواد مخدر این ولایت کمک کرد. محمدامین، مسوول این نهاد، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت: «حدود یک میلیون افغانی پول نقد و نه قلم مواد خوراکی و غیرخوراکی که شامل برنج، آرد، روغن و لوبیا است، به ریاست مواد مخدر نیمروز برای افراد بی‌بضاعت که به مواد مخدر معتاد هستند، کمک کردیم. امیدواریم که این کمک‌ها برای تداوی معتادان مصرف شود و دیگر تاجران هم باید کمک کنند تا معتادان از شر مواد مخدر نجات یابند.»

در همین حال مسوولان محلی طالبان در نیمروز، این کمک‌ها را برای جمع‌آوری و تداوی معتادان خیابانی موثر می‌خوانند. جمعه‌خان عثمانی، مدیر مبارزه با مواد مخدر قوماندانی امنیه حکومت سرپرست طالبان برای نیمروز، به روزنامه ۸صبح گفت: «به ارزش یک میلیون افغانی از سوی شرکت الکوزی مواد غذایی و غیرغذایی به مدیریت مبارزه با مواد مخدر قوماندانی امنیه نیمروز کمک شد. این کمک‌ها برای تداوی معتادان است و ما افراد آغوشته به مواد مخدر را از سطح شهر زرنج جمع‌آوری و تداوی می‌کنیم. از سایر موسسات خواستار کمک‌های بیش‌تر به این افراد فقیر که معتاد به مواد مخدر هستند، هستیم.»

در همین حال نماینده والی طالبان برای نیمروز از سایر تاجران خواستار کمک‌های بیش‌تر به معتادان در این ولایت شد. حق‌بشیر، رییس دفتر والی طالبان برای نیمروز، به روزنامه ۸صبح گفت: «ما تصمیم داریم که معتادان را از سطح شهر زرنج ولایت نیمروز جمع‌آوری ‌کنیم و در کمپ آن‌ها را تداوی کنیم و این پول کمکی را در تداوی معتادان مصرف می‌کنیم. ما از دیگر موسسات می‌خواهیم که با ما همکاری کنند؛ چون ما فعلاً کدام بودجه‌ای برای تداوی معتادان در دست  نداریم.»

این کمک‌ها در حالی از سوی یک ‌نهاد خیریه برای جمع‌آوری و تداوی معتادان صورت می‌گیرد که پس از سقوط نظام جمهوریت و بازگشت طالبان به قدرت، بیش‌تر مراکز درمانی معتادان در نیمروز از فعالیت بازمانده‌اند.

براساس آمار وزارت صحت ‌عامه حکومت پیشین، شمار معتادان در کشور به ۲٫۵ میلیون نفر می‌رسد که نزدیک به ۸۵۰ هزار آن‌ها زن هستند.

دکمه بازگشت به بالا