قیمت بادنجان رومی هفت برابر افزایش یافته است

عبدالاحمد حسینی

بهای محصولات زراعتی در کشور، همه ساله با تغییرات فصلی حالت نوسانی به ‌خود می‌گیرد. قیمت برخی از این محصولات با تمام شدن فصلش، به صورت جهشی افزایش می‌یابد. از آن‌ جمله بادنجان‌ رومی، از محصولات زراعتی است که با رسیدن فصل زمستان، بهایش به ‌گونه‌ی سرسام‌آور افزایش می‌یابد. افزایش جهشی بهای بادنجان ‌رومی با شکایت باشنده‌گان شهر کابل روبه‌رو شده و آنان می‌گویند که با افزایش سرسام بهای بادنجان ‌رومی، توان خرید آن را ندارند. این شهروندان تصریح می‌کنند که نزدیک به یک ماه پیش، یک کیلو بادنجان‌ رومی را ۱۵ افغانی از بازار می‌خریدند، اما بهای هر کیلوی آن اکنون به ۱۲۰ افغانی افزایش یافته است.

محمدالله، یک تن از باشنده‌گان شهر کابل است. او می‌گوید با رسیدن فصل زمستان، علاوه بر بهای ترکاری باب، بهای تمام مواد سوختی و خوراکی بلند می‌رود. او می‌افزاید که از یک ماه به این سو بهای ترکاری باب از جمله بادنجان‌ رومی به ‌گونه‌ی بی‌سابقه‌ افزایش یافته است. به گفته محمدالله، هر کیلو بادنجان‌ رومی یک ماه پیش از ۱۵ تا ۳۰ افغانی خرید و فروش می‌شد، اما اکنون بهای هر کیلوی آن به ۱۲۰ افغانی رسیده است.

میرالله خان، یک تن دیگر از عمده‌فروشان بادنجان‌ رومی در مارکیت است. او می‌گوید که اکنون اکثر بادنجان رومی مورد نیاز از ایران تأمین می‌شود،

لیاقت، باشنده‌ی دیگر شهر کابل است. او نیز از افزایش سرسام‌آور قیمت بادنجان ‌رومی انتقاد دارد. او می‌گوید، به ‌رغم این‌که افغانستان یک کشور زراعتی است و در چند سال اخیر بخش زراعت رشد کیفی داشته است، اما تا حال به محصولات زراعتی کشورهای همسایه نیازمند است. او گفت: «تا دو ما پیش ما یک سیر بادنجان رومی را از ۵۰ تا ۱۰۰ افغانی می‌خریدیم، اما در حال حاضر یک کیلو بادنجان ‌رومی را به ۱۰۰ افغانی خریده نمی‌توانیم. اکثر مردم اقتصادشان ضعیف است و توان خرید بادنجان‌ رومی را ندارند.»

در همین حال شماری از فروشنده‌گان بادنجان‌ رومی تأیید می‌کنند که بهای این محصول زراعتی در دو ماه اخیر افزایش یافته است. آنان می‌گویند که با تمام شدن فصل تولید این محصول، اکثر بادنجان رومی مورد نیاز شهروندان از کشورهای همسایه تأمین می‌شود و به همین دلیل قیمت آن افزایش می‌یابد.

گدامحمد کوهدامنی، یک تن از تاجران و عمده‌فروشان بادنجان ‌رومی در مارکیت میوه و سبزی شهر کابل است. او تأیید می‌کند که این محصول نزدیک به دو ماه است که قیمتش افزایش و روند خرید و فروشش کاهش یافته است. این فروشنده بادنجان‌ رومی استدلال می‌کند که فصل تولید این محصول تمام شده است و تمامی بادنجان رومی مورد نیاز، از کشورهای همسایه تأمین می‌شود. او گفت: «چون فصل محصولات زراعتی خود ما زود خلاص می‌شود و ما سرد‌خانه نداریم که سبزیجات خود را نگهداری کنیم، به همین دلیل با تمام شدن فصل هر محصول زراعتی، قیمت آن بلند می‌رود.»

با این حال او گفت که اکنون قیمت هر سبد رومی خوب که وزن آن تا ۱۴ کیلو می‌رسد، تا ۱۶۰۰ افغانی به ‌گونه‌ی عمده به فروش می‌رسد. با این حساب هر سیر رومی به ۸۰۰ افغانی و هر کیلوی آن تا ۱۱۴ افغانی در مارکیت به ‌گونه‌ی عمده به فروش می‌رسد. هم‌چنان هر سیر بادنجان رومی‌ متوسط از ۴۵۰ تا ۶۰۰ افغانی به فروش می‌رسد.

میرالله خان، یک تن دیگر از عمده‌فروشان بادنجان‌ رومی در مارکیت است. او می‌گوید که اکنون اکثر بادنجان رومی مورد نیاز از ایران تأمین می‌شود، زیرا به گفته او فصل تولید بادنجان ‌رومی در داخل کشور تمام شده است. او تصریح کرد که در بعضی ولایت‌ها، غوره‌ی بادنجان ‌رومی را در بین «کاه» نگهداری کرده‌اند و اکنون که به پخته‌گی رسیده‌ است، نیازمندی‌های همان ولایت را تأمین می‌کند.

این فروشنده بادنجان‌ رومی تصریح کرد که به دلیل وارد شدن بادنجان ‌رومی از کشورهای همسایه، قیمت آن افزایش سرسام‌آور پیدا می‌کند. او گفت که در فصل تولید بادنجان‌ رومی در کشور، یک سیر بادنجان وطنی را به ۳۰ افغانی می‌فروختیم، اما اکنون هر سیر بادنجان‌ رومی ایرانی را از ۴۵۰ افغانی تا ۸۰۰ افغانی به فروش می‌رسانیم.

با این حال، این فروشنده‌گان از وزارت زراعت می‌خواهند که برای نگهداری محصولات وطنی، سردخانه بسازد. آنان معتقد اند که در صورت ایجاد سردخانه برای محصولات زراعتی، اکثر نیازمندی‌های مردم را از محصولات وطنی تأمین خواهند کرد.

در همین حال وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می‌گوید که هرچند در بعضی ولایت‌ها سردخانه ایجاد شده است، اما ترجیح داده شده که بیش‌تر میوه‌جات در آن‌ها نگهداری شود تا سبزیجات. اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت: «در سال جاری میزان تولید بادنجان‌ رومی خوب بود، ولی کم‌تر سردخانه‌ها شایق نگهداری آن شدند.»

هم‌چنان آقای رستمی تصریح کرد که بادنجان ‌رومی بیش‌تر در فصول بهار و تابستان تولید و به بازار عرضه می‌شود، از این رو تعداد کمی  بادنجان ‌رومی که در سبزخانه‌ها تولید می‌شود، نمی‌تواند پاسخگوی تمامی شهروندان باشد. او افزود که این وزارت تلاش می‌کند سبزخانه‌های بیش‌تری ایجاد کند تا میزان تولید بادنجان رومی در تمامی فصل‌ها افزایش یابد.

افزون بر این، آقای رستمی خاطر‌نشان ساخت که حکومت برای حفظ و نگهداری فرآورده‌های زراعتی، برنامه‌های وسیع دارد. به گفته او، حکومت در نظر دارد تا از طریق وزارت زراعت، تعدادی سردخانه‌ در بعضی ولایت‌ها ایجاد کند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن