رییسان جمهور چین و روسیه گفت‌وگوی تلفنی کردند

شی جین پینگ، رییس جمهور چین، بعدازظهر چهارشنبه، ۱۵ جون، با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود، از طریق تلفن در مورد گسترش روابط و تقویت همکاری‌ دو کشور گفت‌وگو کرده است.

رسانه‌های چینی گزارش داده‌اند که شی‌ جین پینگ گفته که از آغاز سال جاری میلادی، در مقابل ناآرامی و تغییرات جهانی، روابط چین و روسیه گسترش یافته و همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور پیش‌رفت کرده است.

رییس جمهور چین افزوده که چین مایل است در مسایل مهم و مربوط به منافع اصلی دو طرف، از جمله حق حاکمیت و امنیت ملی، آن‌ها از یک‌دیگر حمایت کنند.

او هم‌چنان افزوده که با تقویت همکاری و همبسته‌گی بین کشورهای در حال توسعه و با بازارهای نوظهور، نظم بین‌المللی و مدیریت جهان عادلانه‌تر و معقول‌تر خواهد شد.

پوتین نیز در این گفت‌وگو گفته که از روابط باثبات و رو به گسترش روسیه و چین تمجید کرده و گفته که روسیه از ابتکار «امنیت جهانی» مطرح شده از سوی چین حمایت می‌کند.

او افزوده که مسکو مایل است همراه پکن با تقویت همکاری‌های چندجانبه، برای پیش‌برد روند چندجانبه‌گرایی جهان و تشکیل نظم بین‌المللی عادلانه‌تر و معقولانه‌تر سهم سازنده داشته باشد.

در این گفت‌وگو دو طرف در مورد جنگ اوکراین نیز صحبت کرده و رییس جمهور چین تاکید کرده است که همه طرف‌ها باید برای حل‌وفصل مناسب بحران اوکراین تلاش کنند.

دکمه بازگشت به بالا